1. YAZARLAR

  2. İbrahim Halil Sipahi

  3. ABD, Ateşle oynuyor!..
İbrahim Halil Sipahi

İbrahim Halil Sipahi

Yazarın Tüm Yazıları >

ABD, Ateşle oynuyor!..

A+A-

Türkiye 20 Ocak’ta Suriye’de, ABD’nin desteklediği PKK/PYD terör örgütünün elinde bulunan ve Türkiye’ye tehdit oluşturan, Afrin’deki terör örgütüne yönelik başlattığı, “Zeytin Dalı” Harekâtının henüz başında. Bizzat Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan tarafından, Suriye’de bir tek terörist kalmayana kadar harekâtın devam edeceğini, Afrin’ den sonra sırada Münbiç’in olduğunu söyleyerek, ABD’nin Münbiç’te bulunan askerlerini çekmesini istemişti. ABD yönetimi ise bu talebi ısrarla reddetti.

ABD Münbiç’te Üs kuruyor;

Türkiye operasyonu Münbiç’e doğru genişleteceğini söylese de, ABD yönetimi hala ısrarla askerlerini bölgeden çekmekle ilgili bir planı olmadığını belirtiyor. Üstelik Münbiç’te askeri kampı bulunan ABD şimdide üs kuruyor.

ABD'nin Suriye'deki birliğini yöneten komutanı Korgeneral Paul E. Funk geçen hafta Münbiç'e sadece PKK'lı teröristlerle hatıra fotoğrafı çektirmeye gelmemiş. Küstahça “Türkiye'nin tehditlerinden çekinmiyorum. Benim işim endişelenmek değil savaşmak” diyen Funk, meğer Münbiç’teki PKK/PYD’li teröristleri korumak, onları güven altına almak üzere, Münbiç’te iki adet üs kurmak için gelmiş.

Şimdi ABD tarafından Türkiye'nin uzun süredir talep ettiği “güvenli bölge”nin uygulamasının bir benzeri, Münbiç'te PKK/PYD terör örgütü için oluşturulacak. ABD bunu gerçekleştirirse, Fırat'ın doğusunda bulunan terör kantonlarında da benzer uygulamanın önünü açacak.

Tillerson Ankara’ya geliyor;

14 Şubat Çarşamba günü ABD dışişleri bakanı Rex Tillerson Ankara’ya geliyor. Tillerson, Ankara’da Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Dışişleri bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile bir araya gelecek.

Tillerson’un Erdoğan ve Çavuşoğlu ile görüşmelerinin ana başlığı PYD/YPG’yle terör örgütü PKK arasında yönetimsel bağlantılar, Türkiye’nin “Zeytin Dalı” harekâtı kapsamında başından söylediği üzere Afrin’den sonra terör örgütünün yuvası olan Münbiç’e yöneleceği. ABD yönetiminin terör örgütüne yardım ve desteği ile Münbiç’deki ABD askerlerinin çekilmesi konusu öncelikli gündemi oluşturacaktır.

Tillerson’un ziyareti ve yapacağı görüşmeler Türkiye ABD ilişkilerinin geleceği bakımından büyük önem taşıyor. Çünkü Türkiye bu konuda net tavrını ortaya koyarak, ABD’ye rest çekti; “Ya ilişkiler düzelecek, ya bitecek

ABD’den Terör Örgütüne bütçe payı;

Bütün bunlar yaşanırken hiçbir şey yokmuş gibi davranan, Terör örgütlerini kuran, besleyen silah ve askeri eğitim ile donatarak teröre açıkça destek veren ABD yönetimi, aymazlığa devam ediyor, bir türlü uslanmıyor, terör örgütlerinden elini ve desteğini çekmiyor.

Teröre destek çalışmalarına hız kesmeden devam eden ABD yönetimi, 2019 yılı mali bütçesinde terör örgütlerine hatırı sayılır bir bütçe ayırdı.

2018 mali yılı savunma bütçesinin toplamda 692 milyar dolara çıkarıldığı açıklayan ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), 2018 mali yılı bütçesinde SDG ismini kullanan terör örgütü PYD/PKK’nın da aralarında bulunduğu ABD’nin Suriye’deki ortaklarına 500 milyon dolar ayırmışken 2019 yılı için hazırlanan bütçe tasarısında DEAŞ ile mücadele kapsamında, SDG ismini kullanan PYD/PKK'ya “eğit-donat” için 300 milyon, “DEAŞ karşıtı misyona ilişkin sınır güvenlik ihtiyaçları” için de 250 milyon dolar olmak üzere toplam 550 milyon dolar ayırdı. Yapılan açıklamada ayrıca 2019 yılı için Irak’ta Peşmerge ve Irak ordusunun eğitimi ve teçhizat yardımı için ise 850 milyon dolar ayırdığı ifade ediliyor.( Washington (AA))

Burası Türkiye!,  Afganistan, Irak değil;

ABD yetmiş yıllık müttefikini tanımamış olacak ki, böyle kendinden emin ve tehditkâr davranışlar içerisine giriyor. Türkiye ne Irak, ne Afganistan, ne Mısır, ne Katar nede o kolayca avucuna aldığı, istediği gibi at koşturabileceği ülke değil.

Türk milleti Arap milletine benzemez. Bu millet! 16 defa devleti yıkılmış, her seferinde küllerinden yeniden bir devlet kurmuş bir millettir. Türk askeri, ABD’nin ne kendini Rambo sanan paralı askerlerine, nede beslediği devşirme teröristlere boyun eğer.

ABD yönetimi, Vietnam’da yaşadıklarını ya unutmuş olacak, yâda yeniden ve misli ile tatmayı arzu ediyor olacak ki! Türkiye’nin hassasiyeti ve kararlılığı karşısında, hala Suriye’de terör örgütlerine desteğini devam ettirirken, teröristle birlikte Münbiç’te bulunan askerini çekmekten imtina ediyor.

“Terör örgütü ve teröristlerle birlikte hareket eden ‘TERÖRİST’’tir.” Münbiç’te sapla saman birbirine karışmıştır.  Sıra Münbiç’e geldiğinde Türk askeri bu minvalde hareket edecektir.

 

 

İbrahim Hail SİPAHİ

13.02.2018/adanapost.com

twitter.com/ihalilsipahi

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.