1 Kasım seçimi ve ikinci AK Parti dönemi

 

AK Parti başlarken, hizmetler için farklı imkanlar hesapladı ki, üç kademeli bir hedef koymuştu: 1) İlk kademe, üç seçimlik bir dönem.Darbe ve koalisyonlardan istikrar ve maddi kalkınmaya geçiş. 2) İkinci basamak, fert başına milli gelir, 25 000 dolar ve ilk 20 devlete giriş başa doğru ilerleme, 2023. 3) Üçüncü kademe 2071.

Hedefleri, milletimiz benimsedi. Kendine “Aydın” diyenlerle İslamofobici dış kaynaklar, “Muhtar bile olamazlar” algısıoluşturmak için terlediler.  

Milletimiz, 7 Haziran ve 1 Kasım seçimiyle, birinci ile ikinci bölümü, net bir çizgi ile ayırdı. Bütün tahminleri, ölçümleri aşan, dünyayı şaşırtan % 49,5 bir güvenle, AK Parti’yi yine tek başına iktidar yaptı. 

İkinci AK Parti döneminden beklentilerimi, hükümet vaadleriyle sınırlamam. Zaten, istikbal hakkında vaatlere zorlamak yanlıştır. Yolcu, Hoca’ya sormuş: “Felan köy, kaç saat?” Hoca, “Yürü!” demiş ve biraz sonra arkadan seslenmiş: “İki saat ama bu gidişle 4 saat”. Hangi iş adamı lafa göre genel müdür seçer. CHP’nin, lafla mazot fiyatını düşürme yarışı ülkeye ne getirir?Bütün vaatleri toplasan bir İstanbul Kanal; 3. Hava Alanı veya Yavuz Sultan Selim Köprüsü eder mi? 

AK Parti, her dönem hizmetini, milletimiz de, bu kadroya güvenini artırmıştır.Partiler, muhalefet olsun, iktidar olsun, yıkmak değil yapmak için vardır.

Zor zamandayız. Ahlakın geride kaldığı; her işin, çıkar hesabına oturtularak insani erdemlerden uzaklaşıldığı materyalist bir iklim hakim. Birey ve siyaset, iman ve ahlak ile ölümü öldüremediği sürece, insani yüceliğe yabancıdır. İmkanlar artıyor. Ama imkânı kötüye kullanmak, iyiye kullanmaktan daha kolay ve kısa vadede getiri hesabı da daha cazip görülünce, güven ve huzur kayboluyor. İnsanlık, ahlakın güven ve huzur iklimine geçmek zorundadır. Çıkara dayalı güç dengelerini, ahlak ve fedakarlık zeminine oturtmanın zorluklarına karşı, insanın fıtratının, ahlakın güven ve dostluk iklimine hasreti de büyüktür. Çözüm, güzel bir örnek verebilmektedir.

Zor zamandayız. Akıl yerine silah imkanıyla düşünüp konuşan siyasiler var. Rusya, Ukrayna’ya saldırıyor. Kırım’ı işgal ediyor. Binlerce Km’den gelip, Suriye’de  hakimiyet düşlüyor. Müslüman soykırımı yapıyor. Sözde stratejik ortak Putin, Türkiye’ye yeni göçmen sevketmeye çalışıyor.

Zor zamandayız. Batı ve komünist ırkçılar, İslamofobi, PEGIDA gibi akımlar, darbe teşvikçisi sermaye, siyaset ve medya güçleri, Ermeni iddiaları gibi tarihi vakaları, gerçeğinden saptırıp, meclislerde, kendi devlet arşivlerine ters siyasi karar konusu yapıyorlar. Müslüman olduğu için Türkiye düşmanlığı yapılıyor.

Zor zamandayız. İslam düşmanlığında çıkar arayanların çokluğu, alkışçılıkla imkan arayan gurupları da peşlerinde sürüklüyorlar. 

Kolaylık, güven ve huzur, Hakk’ta. Zulüm zorluğu, Hakk kolaylığı ifade eden iki zıttır. Geceyle gündüz gibi, zorlukla kolaylık beraberdir. AK Parti kadrolarının, ikinci dönem iktidarı, Hakk-Batıl çizgisinde yapılan, çağın en önemli imtihanıdır.

Köksüz ağacın, ölümsüz değerlerden mahrum siyasetin meyvesi olmaz. AK Parti yeni bir parti olarak iktidar oldu ama, kadrolarının ahlak ve erdem kökü, insanlık tarihiyle başlayan iyilik mücadelesine dayanır. Hatta, AK Parti, daha bol meyve versin diye mevsiminde budanan bir ağaç gibi yenilenmiştir. 

AK Parti’nin yakın tarihteki kök ve gövdesi, “Yeter söz milletindir” diyen DP’den, Menderes’ten; AP’den; MNP’den, Erbakan’dan; ANAP’tan, Turgut Özal’dan beri milletçe çekilen ne çilelerden ve ödenen bedellerden süzülüp gelen millet bütünlüğüdür. Lideri, birçok kurucu ve üyesinin de içinde bulunduğu, fikir ve aksiyon iktidarlarının nihai başarıya devri gibi bir durumdur. Neticede AK Parti adı alan kadrolar, başarılarıyla, her seçimde milletteki kredilerini artırarak devam ediyorlar. Dileğimiz bu ikinci dönemde, milletteki kredilerini çok daha ileri götürmeleridir. 

Kara bulutların görüş ufkunu son derece sınırlandıran bir atmosfere rağmen milletimiz, gönül feraseti, eşsiz bir güvenle emaneti yine AK Parti’ye verdi.64. Hükümetle AK Parti 2. dönemi, 2023 hedefindedir. Beklentilerimiz, vaatler ve gücümüzle sınırlı değil. Çok şey istiyoruz. Hamd Allah’a! 

 

Hasan Aksay/ Yeni Akit

Önceki ve Sonraki Yazılar