10.Çukurova Kitap Fuarının Ardından..

Kitap fuarları, okurların yayınevleriyle ve yazarlarla doğrudan temas sağladığı yerler olma özelliğini korumaktadır. Düzenlenen fuarlarda yazarlar-okurlar sosyal ve kültürel etkinlere katılarak yayıncılık faaliyetleri ve kitaplar konusunda yeni deneyimler edinebilmektedirler. Türkiye’de kitap fuarı denince ilk akla gelense TÜYAP tarafından hazırlanan kitap fuarları.  

 07 – 15 Ocak tarihleri arasında Adana da düzenlenen yılın ilk kitap fuarı olma özelliğini taşıyan Çukurova 10. Kitap Fuarı kapılarını  kitap kurtlarına  açtı.

Fuar dokuz gün boyunca 265 bin okurun ziyaretiyle sona erdi.

Çukurova 10. Kitap Fuarı’nı okullarıyla birlikte ziyaret eden öğrenci sayısı geçtiğimiz yıla oranla % 4,3 oranında artış göstererek 54.654’e ulaştı. Her yıl olduğu gibi bu yıl da yetişkin kitapseverlerin fuara ilgisi özellikle hafta sonunda yoğunlaştı.

Bu yıl 250 yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katılımıyla gerçekleşen Çukurova Kitap Fuarı, panel, söyleşi ve çocuk etkinliklerinden oluşan 75 kültür etkinliğine ev sahipliği yaptı. 9 gün süresince imza günleri ve kültür etkinliklerinde yüzlerce yazar, okurlarıyla buluşma fırsatı yakaladı.

Kitap fuarları biz yazarlara farklı bir perspektiften bakmayı sağlıyor. Yeni heyecan ve motivasyon sağlıyor. Yenilikleri görme ve kendimizi de bu yeniliklere göre yeniden gözden geçirmeyi sağlıyor. Değişimlere direnemezsiniz. Gençlerin ve okurların beklentilerini karşılayacak kitaplar yazmadığınızda birinci baskıdan öteye gidemezsiniz.

Günümüzde insanların tüm yaşamına girmiş olan dijitalleşme bu konuda da daha çok yaygınlaşacağa benziyor.Çünkü gençlere kitap okuyor musunuz diye sorduğumuzda evet ama internetten indirip okuyoruz diye cevap veriyorlar.

Ne var ki, e-kitaplar b-kitapları (basılı kitapları) henüz ortadan kaldırıcı nitelikte değil.

Amazon, Türk yazarların İngilizce e-kitaplarını çıkarmaya başlamış bile. Türkiye’de bu konuda öncülerden biribabil.com.

Kullanılan aygıtların Kindle gibi kimileri platform bağımlılığı getirirken, ibooks-Apple, babil gibi kimileri biraz daha esnek. E- kitabın okura dağıtımı için çok sayıda farklı yöntemi varmış, online okuma, indirme vb.

Dijital yayıncılık konusunda küresel bir olguyu tanıdık: Wattpad. Tüm dünyada aylık 40 milyon kişinin ziyaret ettiği bir platform. Hem mobil, hem de web uygulamaları var. Üye amatör yazarlar, yazdıkları öyküleri günbegün okurlarla paylaşabiliyor.

Wattpad, ABD, Hindistan ve Filipinler’den sonra en çok Türkiye’de kullanılıyormuş.

Ama dijital kitap uygulamaları hiçbir zaman bize kitaba dokunmanın verdiği hissi hazzı ve lezzeti vermiyor. Adı üzerinde sanal alem.

 

SAİT ÖZDEMİR

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.