10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü
- Büyükşehir, Yüreğir, Ceyhan belediyeleri ile MHP İl ve AK Parti Kozan İlçe başkanlıkları, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

alisan-gazeteciler-gunu.jpg

ADANA (AA) - Büyükşehir, Yüreğir, Ceyhan belediyeleri ile MHP İl ve AK Parti Kozan İlçe başkanlıkları, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, basının, halkın haber alma hakkı için çalışmasının ve bunu yaparken bağımsız olmasının çağdaş demokrasilerde en temel hak ve özgürlüklerden biri olduğunu belirtti.

Mesajında Karalar, "Halkı bilgilendirmek için gece gündüz çalışan, problemlere rağmen meslek etiğinden asla vazgeçmeyen basın çalışanlarının, medya emekçilerinin, 10 Ocak Gazeteciler Günü'nü yeniden bayram olarak kutlayabileceği günlerin gelmesini diliyorum." ifadesini kullandı.

Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir, mesajında, gazeteciliğin sorumluluk, fedakarlık ve vicdan gerektiren zor bir meslek olduğunu kaydetti.

Demokrasinin temel taşlarından olan basının, düşünce, anlatım ve haber alma özgürlüğünün en etkili aracı olduğunu ifade eden Kocispir, şöyle devam etti:

"Kamuoyunu bilgilendirmek adına, tarafsız, objektif, özel hayata ve kişilik haklarına  saygı gibi değerleri içerisinde bulunduran önemli bir mesleği icra eden gazeteciler, doğru ve eksiksiz bilgi almalarını sağlayarak milletimizin gözü kulağı olmaktadırlar. Mesai mefhumu gözetmeden kutsal bir görev icra eden, ülke ve dünya gündemine ait gelişmeleri sıcağı sıcağına kamuoyuna aktararak toplumu bilgilendiren, milletimizin sesi, vicdanı olan tüm basın emekçilerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor, görevlerinde üstün başarılar diliyorum."

Ceyhan Belediye Başkanı Hülya Erdem de gazetecilerin meşakkatli bir görev üstlendiklerini ve fedakarca çalıştığını kaydetti.

Erdem, mesajında şunları belirtti:

"Gazeteciler toplumun ışığıdır. O ışık ne kadar güçlü olursa bizler de yolumuzu o kadar net ve doğru görürüz. Bir anlamda basınımız; bizim elimiz, gözümüz, dilimiz ve sesimizdir. Gerçekleştirilenleri ve beklentileri karşılıklı anlamda etkileşime bağlı olarak taşıyan ve aktaran yine basın mensuplarımızdır. Bizler mesai arkadaşı olarak gördüğümüz gazetecilerin her zaman yanındayız."

MHP Adana İl Başkanı Bünyamin Avcı mesajında, iletişimde sınırların kalktığı, bilgi alışverişinin olağanüstü arttığı günümüz dünyasında gazetecilik mesleğinin ve gazetecinin öneminin, sanılanın aksine daha da arttığını dile getirdi.

Avcı, mesajında şunlara yer verdi:

"Her gün yeni sınırları test edilen iletişim imkanları sayesinde dünyamız küçük bir köye dönüşüyor. Türkiye ise bulunduğu bölge itibarıyla çok özel ve hassas şartlara sahip. Düşmanı çok, dostu az olan ülkemizde ihanet odaklarının en çok kullandığı alan basın ve sosyal medyadır. Her saniye yalanla, iftirayla topluma kin ve nefret saçan, teröristlere sahip çıkan, kardeşliğimizi, üniter yapımızı hedef alan, milli ve manevi değerlerimize saldıran, milli iradeyi hazmedemeyen, darbelerden medet uman şer odakları, en büyük tehdit haline gelmiştir. Gerçek bilgi kaynaklarını kullanmak ve yaymak suretiyle bu tehlikeyi etkisiz kılmak, hepimizin milli görevidir. Kuşkusuz bu noktada en büyük güvencemiz; ülkemizi, milletimizi seven, topluma karşı sorumluluk hisseden, kamu menfaatini savunan, demokrasiden yana olan, huzur iklimini besleyen, ihanete ve husumete karşı tavır koyan gerçek gazetecilerdir. Bu manada milli ve manevi değerlerle barışık, her türlü tehlikeye karşı toplumu aydınlatan, doğru bilgi sunan, güven veren gazetecileri ülkemiz için çok kıymetli bir kazanç olarak görüyoruz." 

AK Parti Kozan İlçe Başkanı Yusuf Bilgili, vatanın ve devletinin yanında gecesini gündüzüne katarak vatandaş ve devlet arasında dördüncü güç olan tüm basın emekçilerinin gününü kutladı.

Milletin gözü, kulağı ve sesi olan basın mensuplarının, aynı zamanda ülke demokrasinin vazgeçilmez parçası olduğunu vurgulayan Bilgili, şunları kaydetti:

"Basın meslek ilkelerinden taviz vermeksizin görevlerini yerine getirebilmek adına gösterdikleri çabalarını her zaman tebrik ve takdir ettiğimiz basın mensuplarımızın, büyük bir özveriyle görevlerini yerine getirdikleri için kendilerine teşekkür ediyorum. Bu duygu ve düşüncelerle tüm basın mensuplarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü tebrik ediyor, meslek hayatlarında başarılar diliyorum."

 

 

Kaynak:

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.