105 bin memur alınacak?..

105 bin memur alınacak?..

1 yılda kamuya 105 bin memur alınacak?..Her alanda işsizlikle mücadele için atağa kalkan hükümet memur alımlarıyla da oranı aşağı çekmeye niyetinde....

1 yılda kamuya 105 bin memur alınacak?..

Her alanda işsizlikle mücadele için atağa kalkan hükümet memur alımlarıyla da oranı aşağı çekmeye niyetinde. 2010 ve 2011 yılları arasında devlete alınacak yeni memur sayısı 105 bine çıktı.

Devlet önümüzdeki 1,5 yıl içinde, 105 bin yeni memur alımı planlıyor. Bunların 70 bin öğretmen, 20 bini ise polis olacak. Geri kalanı ise, Diyanet, Sağlık, Maliye ve Üniversitelerde, istihdam edilecek. 
 
Yeni personel alımı, 2010 yılının ikinci altı ayı ile, 2011 yılını kapsıyor. Geçen yıl emekli olanların yerine yüzde 25 oranında yeni personel alınabiliyordu. Orta Vadeli Mali Program ve bütçe çerçevesinde bu oran yüzde 50?ye çıkarıldı. Geçen yıl 47 bin kişi devletten emekli olmuştu.

70 BİN ÖĞRETMEN
Bu çerçevede Milli Eğitim Bakanlığı?nın öğretmen ihtiyacını karşılamak için 70 bin kişilik kadro açıldı. Bu kadronun 40 bini bu yıl kullanılacak.  30 bin öğretmen de gelecek yıl alınacak. Devlette halen kadrosu olmayan 68 bin sözleşmeli öğretmen bulunuyor.

İçişleri Bakanlığı da bu yıl 20 bin polis alınması konusunda Maliye?den onay aldı ve bu konuda yasa da, önceki gece TBMM?den geçti. Ayrıca halen emniyette görevli 10 bin polis memuru da Emniyet teşkilatında yeni oluşturulan ??Baş polis?? ve ??Kıdemli Başpolis?? kadrosuna atanacak.

TBMM?de halen görüşülen Diyanet İşleri Başkanlığı teşkilat yasa tasarısı ile de Diyanete 5 bin yeni kadro verilmesi planlanıyor. Bu atamalar açıktan yapılabilecek.  Üniversitelere de, 7 bin akademik kadro açılacak.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler