İbrahim Halil Sipahi

İbrahim Halil Sipahi

15 Temmuz’da Stratfor’un rolü,

 

15 Temmuz akşamı TSK içerisinde yuvalanmış FETÖ/PDY mensubu bir grup üniformalı teröristin kalkıştığı darbe girişiminin arkasında ABD’nin olduğuna dair bazı bulgular olduğu öne sürülmüş, ABD Başkanı Obama CIA ve ABD’li yetkililer bunu reddetmişti.

15 Temmuz gecesi büyük adada bir otelde aralarında Eski CIA şeflerinden Ellen Barkey’in eşi Prof.Henri Barkey’in bulunduğu 17 kişilik grubun bir toplantı yaptığı, darbe girişimini sabaha kadar burada televizyondan takip ettiği, otelden ayrılırken resepsiyona Pensilvanya yazılı bir çan bıraktıkları tespit edildi.

Ayrıca darbe akşamı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Marmaris’te kaldığı otele baskın yapan ekibi taşıyan ve başarısız olunca Yunanistan’a kaçan helikopterde ise, eski CIA Türkiye İstasyon şefi Graham Fuller’in olduğu netleşti.

Bütün bununla beraber 15 Temmuz akşamı en önemli rolü ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın uçağının lokasyonuyla ilgili twitler ve darbe girişiminin kritik dakikalarında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı hedef alan paylaşımları darbeciler lehine yönlendiren ABD'nin özel istihbarat örgütü “Stratfor”un üstlendiği rolü dikkati çekiciydi. Ayrıca15 Temmuz günü  Stratfor’un Genel yayın müdürü  David Judson’un darbenin yönetildiği Akıncı üssünde olduğuna dair kuvvetli bilgiler var. Judson  daha önce 8 yıl Türkiye’de çalışmış Türkiye ve Türkçeyi iyi bilen eski bir CIA ajanı.

“Stratfor, analiz şirketi” (ABD özel istihbarat birimi)”;

“Stratfor”; 1996 yılında Macaristan asıllı Yahudi bir ailenin çocuğu olan ABD’de istihbarat, savaş teknikleri ve askeri teknolojiler konusundaki uzmanlığıyla tanınan. Ünlü strateji uzmanı ve siyaset bilimci George Friedman tarafından kurulan, merkezi ABD’nin Teksas eyaletinin başkenti Austin’de olan. “CIA’nın arka bahçesi” olarak bilinen kendisini ekonomi, enerji, dış politika ve güvenlik konularında küresel alanda faaliyette bulunan bir analiz kuruluşu olarak tanımlayan bir kuruluş. Teknik olarak bu şekilde ifade edilse de pratikte 175 ülkede özel istihbarat faaliyeti gösteren bu ülkelerde her alanda binlerce kişi ile irtibatta olan bir kuruluş. Parçalanmış Türkiye haritasını ilk yayımlayan düşünce kuruluşu olan Strarfor’un TR ile kodladığı Türkiye’deki irtibatları arasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başdanışmanı İbrahim Kalın, Emre Doğru (Stratfor analisti) TR-705 kodu ile CHP Genel başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, gazeteciler Taylan Bilgiç ve  Emre Aköz gibi dikkat çeken isimler var. 

28 Kasım 2010’da yayınlanan Wikileaks belgelerine Stratfor Direktörü George Friedman'ın O dönem başbakan danışmanı olan İbrahim Kalın'dan 10 Mart 2010’da "Gülen Hareketi ile aramızı düzeltmemize yardım et" diyerek yardım istediği ve Kalın’ın bu isteği 48 saat içinde yerine getirdiği yansımıştı.
Kalın - Friedman İlişkinin boyutu bununla sınırlı değil, Friedman’ın eşi Meredith Friedman istihbarat toplama gezisi için 31 Mayıs 2010'da İstanbul'a geldiklerinde, Kalın bir araç ile şoför ayarlamış.  Kalın’dan memnuniyetini dile getiren Friedman’ın “Ozan” adı veya soyadında bir kişiye gönderdiği e-posta’da İbrahim Kalın’dan  "Bu adam büyük bir kaynak... Bu adamla kurduğum ilişki ve yaptığım görüşme kesinlikle gizli kalmalıdır" diye söz etmesi aradaki ilişkinin önemini göstermekte.. Friedman, “Ozan” adlı bağlantısına gönderdiği Türkiye ile ilgili isteklerine ait e-postaların kopyasını Kalın’a da gönderiyor. Kalın, Friedman isteği doğrultusunda Türkiye ve politikaları ile ilgili gazetelere haber yapmaları talimatını veriyor ve bu haberlerin linklerini “Sevgili George ve Kamran, Bazı medya kuruluşlarına Stratfor'un Türkiye ve Balkanlar hakkındaki raporunu haber yapmalarını söyledim ve ürettikleri haberlerin linklerini aşağıda gönderiyorum. İbrahim." e- postası ile gönderiyor.

Stratfor’un (Özel CIA) 15 Temmuz darbe girişiminde gerek David Judson’un ve Graham Fuller’in Türkiye’de olması. Stratfor’un her aşamasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın uçağının lokasyonuyla ilgili bilgileri paylaşması. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Marmaris’te kaldığı otelden ayrılmasından 15 dakika sonra suikast timinin otele gelmesinde Stratfor’un büyük bir rol üstlendiğine işaret ediyor. Buna birde Cumhurbaşkanı başdanışmanı İbrahim Kalın ile Stratfor ilişkisi eklenince darbe girişimi hakkında akılları karıştıran yeni sorular doğuyor.

 

İbrahim Halil SİPAHİ

02.08.2016/adanapost.com

twittercom/ihalilsipahi

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.