20 yılda 19 Kürt raporu hazırlandı. İşte sonuç:

20 yılda 19 Kürt raporu hazırlandı. İşte sonuç:

Kürt sorunun çözümü konusunda 20 yılda 19 rapor hazırlandı. Bu raporlarda dile getirilen öneriler doğrultusunda önemli adımlar atıldı. Birçok sorun...

Kürt sorunun çözümü konusunda 20 yılda 19 rapor hazırlandı. Bu raporlarda dile getirilen öneriler doğrultusunda önemli adımlar atıldı. Birçok sorun tartışılarak çözüldü. Çözüm ise silahlarında susmasında görülüyor.

Bahadır Özgür - Aram Ekin Duran'ın haberi

Hakkari ve İstanbul'daki son PKK saldırıları ile tırmanan gerilim, Kürt sorununun çözümü konusundaki tartışmaları yeniden alevlendirdi.

Kimi AK Parti'nin "demokratik açılımı"nın işe yaramadığını ve saldırıların önünü açtığını savunuyor, kimi "askeri çözümün" tek yol olduğu görüşünde.

Ancak son 20 yılda hazırlanan 19 Kürt raporu, Türkiye'nin bu konuda attığı adımların ve çözüm için oluşturduğu birikimin bir bilançosu gibi.

Bu raporları hazırlayanlar o dönem yoğun tepkiyle karşılaşsa da tartışmaların hepsinin boşa gitmediği, önerilerin bir çoğunun hayata geçtiği görülüyor.

Raporlarda OHAL ve koruculuk sisteminin kaldırılmasından Kürtçe radyo TV'ye anadilde eğitimden Kürt kimlik ve kültürünün temsil edilmesine, siyasi genel aftan Bask modeline kadar pekçok öneriye yer verildi. Dönemine göre oldukça radikal çözüm önerileride dile getirildi.

Raporlar ne getirdi

1. Olağanüstü hal kaldırıldı.
2. Kürtçe radyo ve TV kuruldu
3. Kültürel haklar konusunda önemli adımlar atıldı
4. Köye dönüş projesi uygulamaya konuldu
5. Kürtçe isim konusunda engeller kaldırıldı
6. DGM'ler kaldırıldı, yargılama sistemi değiştirildi
7. Mağdur olanlara tazminat ödendi
8. Kürt enstitüsü kurulması için çalışılıyor

Referans

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler