1. HABERLER

  2. SEÇİM 2018

  3. "300 Soruda Tasavvufî Hayat"
"300 Soruda Tasavvufî Hayat"

"300 Soruda Tasavvufî Hayat"

 Tasavvuf İlmî ve Akademik Araştırma Dergisi Editörü Prof. Dr. H. Kâmil Yılmaz'ın "300 Soruda Tasavvufî Hayat" adlı kitabı Erkam Yayınları'ndan...

A+A-

 

Tasavvuf İlmî ve Akademik Araştırma Dergisi Editörü Prof. Dr. H. Kâmil Yılmaz'ın "300 Soruda Tasavvufî Hayat" adlı kitabı Erkam Yayınları'ndan çıktı. Gerek konferanslarında sorulan, gerekse internet yoluyla ulaşan tasavvufî hayâta dâir 300 soru ve cevâbı bir araya getiren Yılmaz, insanların tasavvufla alâkalı merak ettiği sorularına cevaplar veriyor. Okura pratik bilgiler vermeyi de ihmal etmeyen yazar emek verici bir çalışma ortaya çıkarmış.

Tasavvuf hakkında bilgi veren H. Kâmil Yılmaz, "Tasavvuf, İslâmî hayâtı rûhânî ve rabbânî bir biçimde yaşama yolu, tezkiye ile ihsâna erme san'atı olarak târif edilmektedir. Tasavvuf muhtevâsı ve kavramlarıyla Kur'an'da var olan bir ilim, Allah Rasûlü'nün hayâtında var olan bir hâl ve kurumdur. Allah Rasûlü'nün siyâsî, ilmî ve mânevî olarak temsîl ettiği üç otoriteden sonuncusunun müessese ve ilim olarak uzantısının adıdır. Böyle olduğundandır ki rûhânî ve tasavvufî hayât, her devirde ilgi uyandırmıştır" değerlendirmesinde bulunuyor.

Eserin giriş bölümünde tasavvufa dâir genel sorular yer alıyor. Tasavvufun Kur'an ve sünnette varlığı, lüzûmu, sağlam bir tasavvuf çizgisinin şartları, İslâmî ilimler arasındaki yeri, çağdaş birtakım tasavvufî problemler ile tasavvufun diğer mistik akımlarla irtibâtı konularına dâir yirmi yedi soru ve cevâbı ele alınıyor. Birinci bölüm  "seyr u sülûk" ve "kalbî hayât" ana başlıkları altında inceleniyor. Seyr u sülûk konuları tarîkat, şeyhlik, mürîdlik, intisâb ve bey'at ile icâzet ve silsileye dâir konular içeriyor. Bu bölüm ayrıca seyr u sülûkte uygulanan zikir, âyin ve semâ, mücâhede ve riyâzat, halvet ve çile, sohbet ve râbıta ile bu kapsamdaki tefekkür-i mevt gibi eğitim unsurlarını da ihtivâ ediyor. Kalbî hayâta dâir konular ise teslîmiyet ve tevekkül, vecd ve cezbe, aşk ve muhabbet, fenâ-bakâ ve tecellî, temkîn ve telvîn, mûcize ve kerâmet, tevessül ve istimdâda âid soru ve cevâbları kapsıyor.

İkinci bölüm tasavvufî düşünceye dâir vücûd/varlık ile mârifet ve insân-ı kâmil konularına dâir soru ve cevaplardan oluşuyor. Vücûd ve varlıkla ilgili olarak vahdet-i vücûd, vahdet-i şühûd, ricâlü'l-gayb, Hızır ve Mehdî ile ilgili konuların yanı sıra Mârifet ve tasavvufî bilgiye dâir keşf ve mükâşefe, ilhâm ve rüyâ, zâhir ve bâtın, ilm-i ledün ile şatahât konuları da bu bölümde yer alıyor. Üçüncü bölüm ise kısmen tasavvufî bazı dînî konulara dâir soru ve cevaplarından oluşuyor. Yazar bu bölümde günümüzde halk arasında çok sorulan ve medyada da sıkça gündeme getirilen sihir ve büyü konusu ile cin ve nazar konusuna da eğiliyor.

Halen Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tasavvuf Anabilim Dalı Başkanlığı'nı yürüten H. Kâmil Yılmaz, neşredilmiş yirmiyi aşkın eseri, muhtelif dergilerde yayınlanmış makaleleri, ansiklopedi maddeleri, ulusal ve uluslar arası düzeyde çeşitli bilimsel toplantılarda sunulmuş pek çok tebliğleri bulunuyor.

Tel: (212) 671 07 00

 

Tasavvufî hayâtın hedefi ilâhî bir güzellik arayışıdır. Cemâl-i mutlak?a ve hüsn-i mutlak?a ermek, tasavvufun insanları ulaştırmak istediği nihâî gâyedir. Ancak bu gâyeye ulaşmak için geçilecek olan güzergâhlarda pek çok tuzaklar bulunmaktadır. Bu tuzakların en büyüğü insanın kendi içindeki nefs tuzağıdır. Onu aşıp vuslat sâhiline varabilmek kolay değildir.

İnsanımızın uzun uzun kitap okumaya vakit bulamadığı çağımızda, tasavvufî konudaki sorularına da kolayca cevâb bulmak gibi bir arayış içerisinde olduğu gözlenmektedir. Bu maksada hizmet etmek için hazırlanan elinizdeki eser, tasavvufî hayâta dâir 300 soru ve cevâbından oluşmaktadır.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.