1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. AB Bakanı Çavuşoğlu, Weil ile görüştü
AB Bakanı Çavuşoğlu, Weil ile görüştü

AB Bakanı Çavuşoğlu, Weil ile görüştü

AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, ?Bizim AB ile her hangi bir alacak verecek meselemiz yoktur. Bunu kısasa kısas gibi bir kavgaya dönüştürme...

A+A-


AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, ?Bizim AB ile her hangi bir alacak verecek meselemiz yoktur. Bunu kısasa kısas gibi bir kavgaya dönüştürme arzumuz da yoktur? dedi.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Çavuşoğlu, Federal Almanya Aşağı Saksonya Eyaleti Başbakanı Stephen Weil ile makamında görüştü. Bakan Çavuçoğşu, Weil'in Türkiye-Almanya ilişkilerine çok büyük önem atfettiğini vurgulayarak Almanya 'da yaşayan göçmenlerin entegrasyonu konusunda izlediği tutumdan dolayı ve çifte vatandaşlık konusunda verdiği mücadeleden dolayı teşekkür etti.

Almanya'da ve Avrupa'da yaşayan vatandaşları ve soydaşları yaşadıkları ülkeye entegre olmaları konusunda AK Parti olarak teşvik ettiklerini söyleyen Bakan Çavuşoğlu, Federal Meclis?te 11 Türk kökenli milletvekilinin olmasının, aynı şekilde göç ve entegrasyondan sorumlu bakanın bir Türk kökenli olmasının, Aşağı Saksonya Eyalet Meclisi'nde de Türklerin yer alması ve onların bugün Almanya'nın toplum içinde birçok alanda aktif biçimde yer almasının bu entegrasyondaki başarının bir göstergesi olduğunu söyledi.

SPD'nin ve yeşillerin özellikle çifte vatandaşlık konusunda yaptığı anlaşmanın ve koalisyon içinde SPD'nin katkılarıyla Türkiye-AB ilişkilerinde, Almanya'nın desteğinin olumlu yönde değişeceğini ve bu desteğinin giderek artacağını umut ettiklerini ifade eden Bakan Çavuşoğlu, Avrupa Birliği'nden beklentilerinin Türkiye'ye samimi bir şekilde yaklaşması ve ahde vefa ilkesine uyması ve imzalanan ortaklık antlaşmasına da riayet etmesi olduğunu vurguladı. Çavuşoğlu,

?Bu açıdan da özellikle açılması gereken fasılların önündeki siyasi engellerin kaldırılması gerekiyor. Burada kısasa kısas ifadesini pozitif anlamda düşünürsek her iki taraf da üzerine düşeni yaparsa bu müzakere daha sorunsuz ilerler ve hızlanır. Müzakere süreci bittikten sonra da herkesin üyelikle ilgili söyleyeceği sözü vardır. Bizim de arzu ettiğimiz budur. Son aylardaki görüşmelerimiz de görüştüğümüz tüm liderlerin de bunu teyit etmesi olumludur. Yani bizim AB ile herhangi bir alacak verecek meselemiz yoktur. Bunun kısasa kısas gibi bir kavgaya dönüştürme arzumuz da yoktur. Son zamanlarda oluşturduğumuz samimi diyalog ortamının somut adımlarla desteklenmesi gerektiğine inanıyoruz" dedi.Konuk Başbakan Weil ise her yıl Türkiye'yi 5 milyon Alman vatandaşının ziyaret ettiğine dikkat çekerek ?inanılmaz yoğunlukta? ilişkilerin bulunduğunu kaydetti.

Yapılan araştırmalara göre, Alman eğitim sisteminde en başarılı olan grupta Türkiye kökenli Türk kızları olduğunu vurgulayan Weil, misafir işçi olarak gelen ailelerin çocuklarının çok önemli kadrolara geldiğine dikkat çekti.
Çifte vatandaşlık konusunda Almanya genelinde adım atıldığını ancak bunların yeterli olmadığını belirten Weil, daha fazla adım atılması gerektiğini ifade etti.

Türkiye'nin koşullar yerine getirildiği takdirde AB üyeliğine olumlu yaklaşan bir siyasetçi olduğunu vurgulayan Weil, Türkiye?nin AB üyeliğiyle ilgili bir takım endişelerin olduğunu kaydetti. Weil, hızlı bir şekilde 23. ve 24. fasılların açılarak, bu konudaki içeriklerin tartışılarak, müzakere edilerek, dostane ve ortaklara yakışır bir şekilde, açık ve net olarak konuların ele alınması gerektiğini vurgulayarak, ?Bir takım fasılların, Güney Kıbrıs'ın ya da Kıbrıs'ın buradaki çekinceleri nedeniyle bloke edilmiş olmasını biz de anlamıyoruz. Almanya'nın da tabii bu konuda tavrını çok açık ve net bir şekilde göstermesi gerekiyor ki bizler de çok daha hızlı bir şekilde bu yolda ilerleyelim? ifadesini kullandı.

İHA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.