1. YAZARLAR

  2. İbrahim Halil Sipahi

  3. ABD Suriye’de yeni oyun peşinde;
İbrahim Halil Sipahi

İbrahim Halil Sipahi

Yazarın Tüm Yazıları >

ABD Suriye’de yeni oyun peşinde;

A+A-

2011 Martında “Arap Baharı”’nın son! Ayağı Suriye’de iç karışığı ardından da iç savaşı körükleyen ABD ve saz ekibi ve de ritim saz’da Türkiye; Suriye halkının altı yıldır her türlü insanlık dışı muameleye maruz kalmasının vebalini taşıyor.

Suriye’de sebep olduğu drama altı yıldır müdahale etmeyen ABD, 7 Nisan Cuma günü ne tuhaf tesadüftür ki! Birinci dünya savaşına katıldığı günün yüzüncü yıldönümünde, Suriye’nin en aktif askeri üssü olan Rusya’nın da kullandığı “Şayrat hava üssü”nü her biri 1,6 milyon dolar olan 59 “Tomahawk” füzesiyle vurdu.

Kırmızıçizgi aşıldı” diyen Trump, saldırının nedeni olarak, 4 Nisan’da Esad’ın 135 kişinin hayatını kaybettiği İdlip’e düzenlenen kimyasal saldırıyı karşılık olarak gösterdi.

Suriye’de sebep olduğu iç savaş’ta binlerce insanın ölmesine milyonlarca insanın ülkesini terk etmesine altı yıldır seyirci kalan ABD, Esad’ın hava üssünü neden vurdu.?

Suriye meselesinde ABD’ye karşı cephe oluşturan Rusya, Çin ve İran karşısında geri duran ve Türkiye’yi Suriye çıkmazında yalnız bırakan ABD, şimdi İdlip’te yapılan kimyasal saldırıyı gerekçe göstererek Esad’ın üssünü vuruyor. Oysa altı yıldır Esad halkına bomba yağdırıyor, kimyasal silahı da ilk defa kullanmıyor. Esad daha geçtiğimiz Aralık ayı ortalarında İdlip’de Nepalm bombası (kimyasal silah) kullanmıştı. 21 Ağustos 2013 günü Suriye'nin başkenti Şam'da 400’ü çocuk 1300 sivilin hayatını kaybetmesine neden olan saldırıda, Esad güçlerinin kimyasal silah kullandığı iddia edilmişti.

Trump- Putin arasında nasıl bir anlaşma yapıldı?

ABD’nin altı yıl sonra ilk defa Suriye’de Esad’a karşı Rusya’nın da kullandığı Şayrat hava üssüne giriştiği füze saldırısı ortaya yeni bir ABD-Rusya gizli anlaşması olduğu kokusunu yayıyor. Çünkü üs, Suriye’de Tartus Hava üssünden sonra Rusya’nın da kullandığı en önemli üslerdendi.

Şayrat Hava Üssü; 7. MİG-25 birliği, MİG-23 birliği, MİG-29 birliği, 677. SU-22 birliği ve rejimin Han Şeyhun'a sarin gazı atan SU-22 tipi savaş uçaklarının bulunduğu 685. hava birliğini barındırıyordu.

Üs ayrıca, SU-25 bombardıman uçağı, sekiz adet K52 ve 4 adet Mİ-27 Rus yapımı helikoptere sahipti.

Aynı zamanda 40 silosu olan üs, 22.tugayın karargâhı idi.

Trump’un Putin ile Şayrat hava üssüne füze saldırısı öncesi görüşmüş olması aslında bunu kanıtlar nitelikte. Trump Putin’i bilgilenirmiş ve uyarmış ki, saldırı esnasında Rusya’nın da kullandığı hava üssünde Rusya’ya ait hava aracı ve asker bulunmuyor, önceden boşaltılmış.

ABD donanma komutanlığının yaptığı açıklamada üs de kimyasal füze, mühimmat ve uçak hangarları ile füze rampalarının vurulduğunu açıkladı. Buda oluyor ki hava üssün askeri uçakların iniş kalkışına engel olmayacak şekilde vurulduğunu, kısmen de olsa kullanılabileceğini gösteriyor.

Buda başından beri Esad’ın yanında olan Putin’in, ABD’nin hava üssünü vurmasına nasıl müsaade ettiğini gösteriyor.

Peki, ama neden?

Putin ne karşılığında ABD’nin üssü (Esad’ı) vurmasına ses çıkarmadı. Saldırı sonrası Putin tarafından yapılan açıklama diplomatik formaliteden ibaret oluyor.

Ayrıca Suriye’de rejim medyası saldırı beklentisi nedeniyle üssün önceden boşaltıldığını da duyurdu. Buda akıllara Putin’in Esad’a saldırıyı haber verdiği ihtimalini kuvvetlendiriyor. Saldırıdan Rusya’nın da Esad’ın da haberi var, peki “bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu”. Burada oyun içinde oyun var.

ABD’nin saldırısını tüm İslam ülkeleri kınarken, AB ve İsrail ile birlikte Türkiye’de olumlu karşılayan tarafta yer alıyor. Suriye’de başından beri ABD’ye destek veren ve yanında olan Cumhurbaşkanı Erdoğan “Bu adım olumlu ama yeterli değil” diyerek bombardımanın arkasının gelmesini istiyor ve ABD’nin bu hareketini desteklediğini ifade ediyor.

ABD Suriye’deki payının peşine düştü;

Irak’ta Saddam’ı devirerek Irak’ı şekillendiren ve istediğini alan, “Arap Baharı” ile kısa zamanda, Tunus, Libya, Mısır, Umman ve Yemen’de iktidarları devirdikten sonra rotayı Suriye’ye çeviren ABD, burada karşısında Rusya, Çin ve İran’ı bulunca geri çekilmiş, Suriye’de başlattığı kaos ve Esad zulmünü setretmeye başlamıştı.

Dünkü füze saldırısının devamı geleceğini açıklaması gösteriyor ki, Suriye’de altı yıldır emellerine kavuşamayan ekonomik sıkıntı içinde olan ABD artık bu durumdan sıkılmış ve bir an evvel buradaki emellerine kavuşmak yaptığı masrafların faturasını tahsil etmek için harekete geçtiğini sanıyorum. Esad’ın kimyasal silah kullandığı, çocukların öldüğü ABD için duygu sömürüsünden başka bir şey ifade etmemektedir. Bugüne kadar demokrasi getireceğim diye orta doğuda kaç ülkede milyonlarca insanın ölümüne sebep olan emperyalist ABD için, insan hayatının hele de Müslüman’ın hayatının pek de önemi yok.   

ABD, Suriye’nin kolay lokma olmadığına,  Irak, Kuveyt, Mısır ve Libya’da olduğu gibi Suriye’yi aveneleri ile birlikte sindiremeyeceğini iyice anlayınca Suriye çıkmazına bir son vermek bir an önce payını almak için Rusya ile sulh olma yolunda bir adım atıyor olabilir. Rusya’da Suriye’ye hatırı sayılır bir masraf yaptı. Rusya’da artık bu işten sıkılmış olabilir. Bütün bunlar önümüzdeki günlerde iki ülkenin atacağı adımlar ile gün yüzüne çıkacaktır.  

 

 

İbrahim Halil SİPAHİ

08.03.2017/adanapost.com

twitter.com/ihalilsipahi

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.