İbrahim Halil Sipahi

İbrahim Halil Sipahi

ABD Türkiye’yi oyuna getiriyor,

Türkiye Suriye’de ABD ve Rusya’nın oyununa geldi.

IŞİD’in dört ay boyunca Kilis’e 20 kişinin hayatını kaybettiği roketli saldırılarının ardından Türk Silahlı Kuvvetlerinin IŞİD’e karşı Suriye topraklarına girmesine izin veren ABD, Fırat Kalkanı operasyonuna koalisyon güçlerinin de hava desteği sağlayacağını sözünü de vermişti.

Ancak TSK’nın Suriye’ye girmesinden kısa bir süre sonra ABD, IŞİD’e karşı operasyondan çekilmiş, Suriye’de PKK’nın uzantısı PYD’ye yardım etmeye ve askeri eğitim vermeye başlamıştır.

ABD, PYD/YPG’yi terör örgütü olarak görmediğini ve müttefiki olduğunu ayrıca YPG’nin IŞİD’e karşı Suriye’deki kara gücü olduğunu beyan ediyor.

Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan’ın Geçtiğimiz Eylül ayında Çin yapılan G-20 liderler zirvesinde Obama’ya PYD’ye desteği çekmeleri halinde Suriye’de kara gücü olmayı teklif etmiş ancak itibar görmemiştir.

Çünkü ABD’nin Suriye’deki planlarında Türkiye sadece bir piyon ve Suriye’nin gelecekteki şekillenmesinde Türkiye’nin yeri yok.

Zira ABD’nin IŞİD’le mücadeledeki tek hedefi IŞİD’in PYD kontrolündeki bölgeden çekilmesi ve elindeki bölgelerin Esad’ın eline geçmemesini sağlamak, müttefiki PYD’ye rahat nefes aldırmak. İşte bunun içindir ki Türkiye’nin IŞİD üzerine gitmesine rıza gösterdi.

İşin başında IŞİD’in Türkiye topraklarına roketli saldırılarında aslında planın bir parçasıdır. Kilis’e roketlerin düştüğü dönmemde bunun bir plan dâhilinde yapıldığını, IŞİD’in durup dururken Türkiye’yi karşısına almasının akıllıca olmadığını söylemiştim.

Bütün işaretler IŞİD içerisindeki ABD kontrolünde olan bir grubun bu saldırıları gerçekleştirdiğine işaret etmektedir.

Plana göre, Türkiye bu saldırılara kayıtsız kalamayacak ve Suriye’de IŞİD’e karşı mutlaka bir operasyon girişiminde bulunacaktı. Nitekim bu başarıldı ve Türkiye Fırat Kalkanı operasyonu ile IŞİD’i El Bab’tan çıkardı. Rojova’da PYD rahat bir nefes aldı. Burada ABD varlığından dolayı Esad ve Rusya’nın müdahalesinin de önü kesilmiş oldu.

Böylece ABD desteğinde Türkiye’nin dolaylı yardımı ile Suriye artık Kürdistan’ının temellerinin atılmasına ramak kaldı.

Türkiye eliyle Suriye Kürdistan’ına;

Geçtiğimiz ay ABD genelkurmay başkanının Türkiye’ye gelmesi Fırat Kalkanı harekâtı ve Türkiye’nin Suriye’de ABD ile birlikte hareket kararı alındı. Akabinde Cumhurbaşkanı Erdoğan El Bab’ın IŞİD’den temizlenmesinin hemen ardından Rakka ‘yı hedef gösterdi. Bu  PYD’yi Münbiç’te hareketlendirdi. PYD’nin Fırat’ın doğusuna çekilmeyeceğini ve Münbiç’ten ayrılmayacağını açıkladı. Hafta başında da askerlerimize saldırdı.

Bunun hemen arkasından ABD dışişleri bakanlığı geçici sözcüsü Mark Toner PYD’yi desteklemeye devam edeceklerini açıkladı.

ABD her zaman olduğu gibi Türkiye’ye karşı ikiyüzlü davranışına devam ediyor. Bir yandan Türkiye’yi Suriye batağına çekerken, diğer taraftan Türkiye’yi kullanarak Suriye’de PYD kontrolünde bir Kürdistan kurma hazırlığı için var gücünü harcıyor.

Türkiye Suriye konusunda her geçen gün batağa saplanıyor.

Türkiye’nin Suriye’de muhalif güçlerin baş kaldırmasında izlediği yanlış politika beklide bugün Suriye’deki iç savaşın boyutlarının bu hale gelmesinde ve Suriye’nin toprak bütünlüğünün tehlikeye girmesinde, IŞİD ve PKK/PYD’nin Suriye topraklarında bölgesel hâkimiyet kurmasında en önemli etkendir.

Türkiye yanlış Suriye politikası yüzünden bugün terör örgütlerinin tehdidi altında sınırında bir Kürt devleti kurulması ile karşı karşıya kaldı.

Buna rağmen hala Suriye’de sağlıklı bir yol bulamayan Türkiye her seferinde ABD’nin planına piyon olmayı sürdürüyor.

İbrahim Halil SİPAHİ

 

11.03.2017/adanapost.com

twitter.com/ihalilsipahi

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum