Mustafa Yürekli

Mustafa Yürekli

ABD ve İsrail Cuma'ları vurmayı sever…

Şair, yazar, belgeselci.Eyüp Sultan Sosyal Bilimler Derneği Genel Başkanı, Mustafa Yürekli, sosyal medyadan yaptığı açıklamada,

24736.jpg

Ortada kimyasaldan ölen insanlar var. Önce bunun suçlusu kimdir..

Ortada kimyasaldan ölen insanlar var. Önce bunun suçlusu kimdir diye bir araştırma yapmak gerekmez mi? Gerekir. Bu suçluyu tespit edecek teknik imkanlar var mıdır? Vardır. Televizyonlarda her gün polisiye diziler bile en basit izlerden hareketle nasıl sonuçlara ulaşılabildiğini, tekniğin ve imkanların ne kadar geliştiğini gösteriyorlar. Suçluyu ortaya çıkarmak için ne yapılır? İki taraf da diğerini suçladığına göre, tarafsız bir heyetin derhal olay mahalline gidip inceleme yapması sağlanır. Peki, bu politik olarak mümkün müdür? Evet mümkündür. Idlip’teki isyancılara Türkiye destek vermektedir ve onlara pek ala Birleşmiş Milletler’in belirlediği tarafsız bir heyetin orada inceleme yapması için imkanların yaratılmasını dikte ettirebilir.

22795.jpg

Türkiye’nin, ABD’nin ve cümle batılı emperyalistlerin ağız birliği etmişçesine,

Suriye rejimini suçlaması ve sonunda ABD’nin füzeleri yollamasının mantıki bir izahı var mıdır? Kaldı ki daha önceden bu konuda açık deneyimler var. Irak’a kimyasal silahlar bahane edilerek girilmişti. Olmadığı, bunun manüplasyon olduğu ortaya çıkmıştı. Keza daha önce Suriye yine böyle suçlanmış ve Obama tam cezalandırma yoluna gidecekken muhaliflerin Rejim’den ele geçirdikleri kimyasal silahları kullanmış olduğu ve suçu rejime yıktığı yönündeki güçlü deliller nedeniyle, bombardımandan vazgeçmişti. (Keza Rusya’nın araya girmesiyle de Suriye elindeki kimyasal silahları vermiş ve bunlar bir ABD gemisinde imha edilmişti.) Yani böylesine manüplasyon deneyimlerinin de olduğu bir konuda bunca hız ve peşin hüküm niye?

22833.jpg

Trump’ın bu ilk hamlesi son hamlesi de olabilir.

Mustafa Yürekli: “Trump iç politikada iyice sıkışmıştı ve bizzat cumhuriyetçiler içinde bile tecrit olmuştu. Böylece Trump ne kadar kararlı olduğunu, Rusya ile çatışmayı bile göze alabildiğini gösterebilecekti. Ama nafile.. Aslında Suriye’yi işgal edemezdi. Uçak yollasa, Rus füzeleri düşürürdü. Bu durumda Rusya ile konuşup durumu kurtaracak bir şekilde, füzeler zaten pek kullanılmayan bir üsse yollanarak durum idare edilmiş oldu. Trump da, ABD’deki Trump’a muhalefet eden ve onu kontrol altına almak isteyen Cumhuriyetçiler de konumlarını güçlendirdi. Rusya ve dolayısıyla Suriye’ye haber verilerek ve de pek kullanılmayan bir üsse füzeler yollanarak onların da belli bir ölçüde durumu kurtarılmış gibi oldu. Trump’ın bu ilk hamlesi son hamlesi de olabilir.”

24793.jpgABD ve İsrail Cuma'ları vurmayı sever.

ABD'nin hava saldırısından sonra, Sayın Cumhurbaşkanı'nın yıllardır dilinden düşürmediği ve Suriye'de kurulmasını talep ettiği "güvenli bölge"nin kuzeyde değil, İsrail - Suriye sınırında kurulacağı dış basında açıkça ifade edilmeye başlandı. ABD Başkanı'nın güvenli bölge için bir çok liderle görüştüm dediği kişiler arasında Netenyahu, Sisi ve Kral Abdullah ön plana çıkıyor. İsrail - Suriye sınırında kurulacak muhtemel bir güvenli bölge, İsrail'in Suriye'de yeni toprak kazanımları anlamına geliyor. Türkiye'den gelen açıklamalar, Ankara'nın ABD'nin Suriye'ye askeri müdahalesinin nasıl sevinçle karşıladığını ve hararetle desteklediğini göstermesi açısından ibretlik bir manzara oluşturuyor. Hiçbir şeyin değişmediğini gösteren bir manzara: Yine ABD ve İsrail ile ittifak, yine Nato, yine güvenli bölge söylemleri ve yine sonu belli bir macera. İsrail'i ayakta tutan sistemi ve üst aklı görmek isteyenler Suriye'yi iyi takip etmelidir. Bu sistem sayesinde İdlip'teki muhalif, İstanbul'daki İslamcı, Ankara'daki bürokrat ve siyasetçi, Mısır'daki asker, Ürdün veya Riyat'taki kral, bilerek ya da bilmeyerek, isteyerek ya da istemeyerek İsrail'in bölgesel stratejisinin bir parçası haline geliyor...

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.