Acarer: Genelkurmay'ın yetkisi yok?

Acarer: Genelkurmay'ın yetkisi yok?

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu başkanı Tayfun Acarer, Türkiye gündemine oturan dinleme skandalı için son noktayı koydu.Genelkurmay 2. Başkanı...

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu başkanı Tayfun Acarer, Türkiye gündemine oturan dinleme skandalı için son noktayı koydu.

Genelkurmay 2. Başkanı Org. Aslan Güner'in İsrail'den alınan cihazla Türkiye'de 2 bin kişiyi dinlettiği iddiaları için Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'ndan (BTK) önemli açıklamalar geldi.

Başkan Tayfun Acarer, gazetecilerin soruları üzerine Genelkurmay'ın dinleme yetkisinin olmadığını söyledi. Bunu mevzuat çerçevesinde açıklayan Acarer, kanunun MİT, Jandarma ve Emniyet dışında hiçbir kuruluşa yetki vermediğini vurguladı. Acarer, "Ulusal güvenlik de, terörle mücadele de olsa kanun cihaz alacak ve dinleyecek birimleri belirlemiş. Genelkurmay bu cihazları Jandarma üzerinden mi aldı, bilemiyorum." dedi. TİB Başkanı'na göre, bu cihazlarla uzak mesafelerin dinlenmesi mümkün değil.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'a verecekleri raporda da kanunun ilgili maddelerine atıfta bulunacaklarını belirten Acarer, "Genellikle biz kanundaki ifadeleri yazarız. 5397 sayılı kanun neyi içeriyor. Hangi kurumlar bu konuda yetkili, onu söyleriz. Ondan sonra olayın değerlendirmesini yapacaklar. Çünkü, yasa da Genelkurmay demiyor." ifadelerini kullandı.

Yasa dışı dinlemelerin kendileriyle hiçbir ilgisinin olmadığının altını çizen Acarer sözlerini şöyle sürdürüyor: "Bizimle bu konunun hiçbir ilgisi yok. Bizimle ilgisi olan, telli ya da telsiz ortamdaki telekomünikasyon ekipmanları, sabit telefon veya cep telefonları üzerinden yapılacak resmi talepli ve hakim kararlı, mahkeme kararlı dinlemeler bizimle ilgili. Yasa dışı dinleme yapılmışsa konuyu araştırması gereken birim yargıdır. Yasa dışı dinlemelerin ne kurumla ne TİB'le bir ilgisi yok. Eğer yasal dinleme olsaydı, o zaman kayıtları çıkarır ortaya koyardık." Acarer, soruşturmayı yürüten birimin cihazlar üzerinde inceleme yapılması için kurumdan destek istemesi halinde, kurumun cihazlar üzerinde yapacağı inceleme ile bir bilirkişi raporu hazırlayabileceklerini de belirtti. BTK Başkanı Tayfun Acarer, bu tür cihazlarla mobil şebeke üzerinden uzak mesafeden dinleme yapılmasının mümkün olmadığını aktardı. Dinleme yapacak kurumların da dinlemeyi nasıl yapacağının mevzuatla belirlendiğini kaydeden Başkan şöyle devam ediyor: "Dinleme gerekçeleri, daha Türkiye için makro bazda problemleriyle ilgili. Kaçakçılık, ülke güvenliği gibi... Bunlarla ilgili ihtiyaç duyan birim, gerekçesiyle savcılık aracılığıyla mahkeme kararı çıkartıyor. Hakim onaylıyor. Sonra bu karar İletişim Başkanlığı'na iletiliyor. İletişim Başkanlığı da buradaki gerekçeyle mevzuatı değerlendiriyor. Eğer uygunsa bu irtibatın teminini yapıyor. Burada TİB'de dinleme yapılmıyor. Sadece, alınan kararın mevzuat açısından değerlendirilmesi ve ondan sonra da dinleme yapacak birimle dinlenecek kişinin irtibatını temin ediyor. Yapılan şey bu." Başkan Tayfun Acarer, yasa dışı dinleme cihazlarının yurtiçine sokulmasını önlemenin de mümkün olmadığını sözlerine ekliyor.

ZAMAN

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler