Adana 11. Ağır Ceza Yargıtay’ın berat kararına direnip FETÖ sanıklarına ceza yağdırdı Kaynak: Adana 11. Ağır Ceza Yargıtay’ın be

Adana 11. Ağır Ceza Yargıtay’ın berat kararına direnip FETÖ sanıklarına ceza yağdırdı Kaynak: Adana 11. Ağır Ceza Yargıtay’ın be

Adana’da Fetullahçı Terör Örgütü’nün finans ayağına yönelik yargılamada flaş bir gelişme yaşandı. Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesi, Yargıtay’ın berat kararlarına uymayıp sanıklara yine ceza yağdırdı.

Adana’da FETÖ/PDY davasından yargılanan ve aralarında kentin ünlü işadamlarının da bulunduğu 48 sanıklı davada 11. Ağır Ceza Mahkemesi 34 sanığı 2.5 yıl ila 14 yıl arasında hapis cezasına çarptırmış, 3 kişinin de beratına hükmetmişti.

Bu arada davanın sanıklarından Muammer B., FETÖ yapılanmasıyla Anadolu Genç İş Adamları Derneği vasıtasıyla tanıştığını anlatırken, "Bu dernekle Ankara'da Türkçe Olimpiyatları'na gittik. Orada siyahi bir çocuğun İstiklal Marşı'nı ezbere okumasından çok etkilendim. Böylece içlerine girmiş oldum. Bu yapıyla birlikte 2012 ve 2013 yıllarında ABD'ye, bunun yanı sıra da Kongo, Mısır, Senegal, Cezayir'e de gittim. Gittiğimiz yerlerde bize bu yapının okullarını gezdiriyorlardı. Amaçları bana okul yaptırmaktı. Çünkü benim hayır için okul yaptırdığımı biliyorlardı. Ancak daha önce Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'ne Mimarlık Fakültesi ve Adana'ya bir lise yapma sözü vermiştim. Bu yüzden herhangi bir okul yaptırmadım onlar için. ABD'ye ilk ziyaretimizde 4 kişi, Fethullah Gülen'i görmeye gidecekti. Ancak Gülen hasta olduğu için görüşmenin iptal edildiğini söylediler" diye konuşmuştu.

Sanıklardan Muammer B., Adana'daki FETÖ yapılanmasına yönelik önemli bilgiler de vermişti. Muammer B, "Adana'nın il imamı olarak Öner Ekinci'yi biliyorum. Ekinci ile Kemal Elibal, Adana'da başrollerdeydi. A takımı olarak bilinen mütevelli heyetinde bildiğim kadarıyla Muammer Çalışkan, Mustafa Vural, Tahir Acaroğlu, Kemal Elibal, Ahmet Coşkun, Halil Kadı ve Ahmet Çalışkan yer alıyordu. Benim katıldığım toplantılarda himmet toplanmadı. Fethullah Gülen haini önce insanların gönlüne, sonra ruhuna, daha sonra ise ceplerine girdi" şeklinde konuşmuştu.

Sanıkların itiraf ve ifadeleriyle toplanan deliller doğrultusunda Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesinin iş adamları ile ilgili verdiği mahkumiyet kararı Yargıtay’da bozularak haklarında beraat kararı verilmişti.

Yargıtay ilgili dairenin bu kararı sonrası dosyanın tekrar geldiği Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesi önceki kararında ısrar edip sanıklara yeniden ceza yağdırdı.

Yerel mahkemenin bu kararından sonra son sözü Yargıtay Ceza Genel Kurulu söyleyecek.

Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde terör örgütüne üye olmak ve örgüte finansman sağlama suçlamasıyla yargılanan işadamlarına yeniden verilen cezalar şu şekilde:

Şaban Ü. (vefat etti) 6 yıl 3 ay, Yağmur A. 7 yıl 6 ay, Muammer B. 3 yıl 1 ay, Tahir A. 6 yıl 3 ay, Seyfettin A. 6 yıl 10 ay, Ahmet Ali B. 6 yıl 3 ay, Ali K. 2 yıl 6 ay, Ali Kazım B. 6 yıl 3 ay, Mehmet Ali S. 14 yıl 3 ay, Zekeriya K. 12 yıl, Cengiz G. 12 yıl, Egemen K. 10 yıl 6 ay, Ruhi H. 9 yıl, Aykut Fatih D. 5 yıl, Bayram İ. 6 yıl 3 ay, Bayram Ali S. 6 yıl 3 ay, Erkin K. 7 yıl 6 ay, Galip Ş. 6 yıl 3 ay, Hakkı P. 3 yıl 1 ay, Halil Oruçhan (Beraat), Halim T. 7 yıl 6 ay, Mesut Y. 6 yıl 3 ay, Hasan C. 2 yıl 6 ay, Hasan K. 6 yıl 3 ay, Hüseyin K. 7 yıl 6 ay, İbrahim Orhan G. 6 yıl 3 ay, İlhami B. 6 yıl 3 ay, Metin T. 7 yıl 6 ay, Meral G. 2 yıl 6 ay, Mehmet T. 6 yıl 3 ay.

Kaynak: www.avazturk.com

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler