Yörük Türkmenlerinin “Kardeşlik Göçü” başladı

Yörük Türkmenlerinin “Kardeşlik Göçü” başladı
Dünya Türkmenler Birliği ve Hoca Ahmet Yesevi Federasyonu tarafından düzenlenen; Yaylaların şahinleri kentlerin sessiz çoğunluğu Yörük Türkmenlerinin “Kardeşlik Göçü” programı Turgut Özal bulvarından başlayarak Hoca Ahmet Yesevi Otağında son buldu.

kardeslik-gocu-2.jpg

Adana’da 20’incisi düzenlenen Uluslararası Çukurova Yörük Türkmen Kültür ve Sanat Şöleni kapsamında Kardeşlik Göç Yürüyüşü Turgut Özal Bulvarı’nda başladı. Katılımcılar, milli ve mahalli kıyafetler içinde yaklaşık 300 kişilik grup Hoca Ahmet Yesevi Otağı’na kadar yaklaşık 5 kilometre yürüdü. Programda katılımcılara çeşitli ikramlarda bulunuldu...

goc-1.jpg

Yörüklerin göçünün canlandırıldığı yürüyüş halk tarafından yoğun ilgi gördü. Bulvar üzerinde birçok vatandaş ellerinde cep telefonları ile yürüyüşü kayıt etti.

Türk Cumhuriyetlerinden gelen konuklar yürüyüşe ülkelerinin bayrakları ve yöresel kıyafetleri ile katıldı.

kardeslik-gocu-3.jpg

Ahmet Yesevi Federasyonu ve Dünya Türkmenler Birliği Genel Başkanı İsmail Demirdüzen:

"Kardeşlik Göçü" etkinliği, kültürel mirasın korunmasının yanı sıra toplumsal birlik ve beraberlik duygusunu pekiştirmekte de önemli bir rol oynuyor. Katılımcılar, farklı inanç ve arka planlardan gelseler bile, ortak bir amaç etrafında birleşerek kültürel çeşitliliğin zenginliğini kutluyorlar. Etkinlik, Yörük Türkmen topluluğunun geleceğe olan bağlılığını ve bu kültürel mirası gelecek nesillere aktarma kararlılığını pekiştiriyor.” dedi.

yoruk.jpg

Demirdüzen: “Söğüt’ten Sarıçam’a Gönül Köprüsü 2. Türk Dünyası Kurultayı 20. Çukurova Yörük Türkmen Şölenine Okuntulusunuz! Sen Ben Yok Biz Varız Biz De Türk Milletiyiz diyoruz.

yoruk-1.jpg

5 mayıs 2024 Pazar Günü Sarıçam Mustafalar Köyü Yörük Ormanı'nda Yakacağımız Çoban Ateşi'ne sevgi kardeşlik ve Birlik odunu atmaya kucaklaşmaya davet ediyoruz.” dedi.

kardeslik-gocu-4.jpg

Programa izcileri ile katılan TİFAKE Adana İl Temsilcisi Zeliha Sıcak:

“Atatürk’ün dediği gibi, 'Toroslarda bir Yörük çadırının dumanı tütüyorsa korkacak bir şey yoktur.’ demişti, gördüğünüz gibi bütün Yörükler, Türkmenler burada. Düzenlenen bu kutlu yürüyüşe bizde her yıl izcilerimizle katılıyoruz.” dedi.

kardeslik-gocu-5.jpg

Düzenlenen program, Laz, Çerkez, Arap, Yörük, Türkmen, Kürt, Boşnak vatandaşlar katılarak birlik ve beraberliği temsil ediyorlar.

kardeslik-gocu-7.jpg

Programa Dünya Türkmenler Birliği Genel Başkanı İsmail Demirdüzen, Adana İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürü Recep Kurtoğlu, TİFAKE Adana İl Temsilcisi Zeliha Sıcak, Sarıçam Kardelen Gençlik Spor ve İzcilik Kulüp Başkanı Yaşar Çıraklı, Keşşaf İzcilik Gönül Arıcı, İzci Liderleri Emine Yürekli ve Yörük Beyleri ile Adanalı yörükler milli ve mahalli kıyafetler içinde katıldılar.

yoruk-4.jpg

Kaynak:Adanapost

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.