Adana, Mersin, Hatay ve Osmaniye'de yeni adli yıl açılış törenleri düzenlendi

Adana, Mersin, Hatay ve Osmaniye'de yeni adli yıl açılış törenleri düzenlendi

- Adana, Mersin, Hatay ve Osmaniye'de, 2021-2022 adli yılı açılışı dolayısıyla törenler düzenlendi.

adli-yili-acilisi-1.jpg

ADANA (AA)

Adana Baro Başkanı Semih Gökayaz tarafından kentteki Atatürk Anıtı'na çelenk bırakılmasıyla başlayan tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'yla devam etti.

Törene, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Baro Başkanı Semih Gökayaz ve yönetim kurulu üyeleri ile bazı avukatlar katıldı.

Öte yandan Adana Cumhuriyet Başsavcısı Bilal Gümüş ise yeni adli yıl açılışı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Gümüş, adalet teşkilatının en temel görevinin adalete olan güveni sağlamak ve topluma kusursuz adalet hizmeti sunmak olduğunu anımsattı.

Adaletin toplumsal barış ve huzur için en güçlü teminat anlamına geldiğini vurgulayan Gümüş, şunları kaydetti:

"Unutulmamalıdır ki; adalet arayan herkesin sığınacağı yegane kapı adalet kapısıdır. İster mağdur ister suçlu olsun bu kapıdan herkes hak ettiğini alarak ayrılmalıdır. Adalet teşkilatı olarak ortak gayemiz, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da adalet ve hukukun üstünlüğünü sağlamak olacaktır. Adalete olan güven ancak bu şekilde artarak devam edecektir. Adana Adliyesi olarak 188 hakim, 122 cumhuriyet savcısı ve yüzlerce adalet personelimizle yeni adli yılda da hukukun üstünlüğü ilkesinden taviz vermeden, milletimizin adalet beklentisini etkili ve süratli bir biçimde yerine getirmek amacıyla hiç durmadan çalışmaya devam edeceğiz. Bu vesileyle, 2021-2022 adli yılının tüm hakimlerimize, savcılarımıza, avukatlarımıza ve adalet personelimize hayırlı olmasını temenni ediyor, yargı camiamızın yeni adli yılını kutluyorum."

- Mersin

Mersin Barosu tarafından Cumhuriyet Alanı'nda gerçekleştirilen törene, CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Baro Başkanı Gazi Özdemir ve avukatlar katıldı.

Özdemir tarafından Atatürk Anıtı'na çelenk konulan törende, saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı okundu.

Burada konuşan Özdemir, yeni adli yılın ülkeye, millete, avukatlara ve insanlığa mutluluk getirmesi temennisinde bulundu.

Özdemir, yeni adli yılda Adalet Bakanlığı, ilgili kurumlar ve baro başkanlarıyla istişare içerisinde olup avukatların ekonomik ve mesleki sorunları için gerekli girişimlerde bulunacaklarını belirterek, şöyle konuştu:

"İnsan hak ve özgürlüklerinin güvence altına alındığı bir hukuk sistemimizin var olması için yargının bağımsızlığı olmazsa olmazımızdır. Adaletin tecelli ettiği hukuk sistemini inşa etmeliyiz. Böylelikle, toplumda hukuka olan saygı ve güveni tesis ederek ülkemizin geleceğini, mesleğimizin itibarını teminat altına alabiliriz. Geçmişi insan sevgisi ve hoşgörüye dayalı bir toplumun bireyleri olarak ayrışmak yerine birbirimizi tamamlayarak herkesin geleceğe güvenle bakmasını sağlamalıyız."

- Hatay

Hatay'da adli yıl açılışı dolayısıyla tören düzenlendi.

Antakya Cumhuriyet Meydanı'nda gerçekleştirilen programda, Cumhuriyet Başsavcılığı ve Hatay Barosu adına Atatürk Anıtına çelenk sunuldu ve saygı duruşunda bulunuldu.

Törene, Hatay Cumhuriyet Başsavcı Vekili Taceddin Pınar, Hatay Adalet Komisyonu Başkanı Serkan Akman, Hatay İdare Mahkemesi Başkanı Songül Meydan Özdoğan ve Hatay Barosu Başkanı Hüseyin Cihat Açıkalın ile avukatlar katıldı.

- Osmaniye

Osmaniye'de adli yıl açılışı münasebetiyle valilik kampüsü içerisinde bulunan Atatürk Anıtı önünde tören düzenlendi.

Anıta çeleklerin konulmasının ardından tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla sona erdi.

Törene Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Tekne, Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu Başkanı Ferhat Karakuş, Baro Başkanı İbrahim Halil Yavuzdoğan ve yönetim kurulu üyeleri ile, adliye personeli ve avukatlar katıldı.

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler