Adana yollarında..

Adana şehir merkezinde trafik günün her saatinde sorun olmaya devam ediyor. 

Yıllar önce yapılan dar yollara on binlerce araç girip çıkıyor ve sayı her geçen gün artıyor. Sürekli yarış halinde eli sopalı, kavgaya hazır dolmuş sürücüleri, iki adıma bir yerleştirilen ışıklar, yayalar için alt ve üst geçitlerin olmaması, yürüyecek kadar kaldırımı olmayan ve yoğunluğun çok olduğu yerlerde kurulan duraklar, kirli hava, sürekli korna sesleri şehir merkezini hem kilitliyor hem yaşanmaz hale getiriyor. 

Trafik, toplu taşıma araçları ve motosikletin şehir merkezine giriş noktalarını bırakıyor, şehrin merkezinde uygulama yapıyor. 

Suriyelilerin motosiklet kullanırken ışıksız, kasksız, kuralsız ve çok sayıda insan ile yola çıkması tartışılması gereken sorunlardan bir diğeri… 

Adnan Menderes Bulvarı’nda kıyı boyunca park etmiş araçların içerisinde alkol, uyuşturucu, fuhuş yapılmasına rağmen maalesef yeterli derecede ne asayiş ne de trafik uygulaması var. 

Adana genelinde toplu ve güçlü bir şekilde yapılan huzur operasyonlarını önemsiyorum, daha sık ve halka genişletilerek yapılmasında fayda görüyorum. 

Küçük çaplı PKK eylemleri, uyuşturucu satışı, sokak kavgaları gibi sorunların yaşandığı yerlere yakın olan polis ekiplerine durum bildirilmesine rağmen duyarsız, tepkisiz, ilgisiz kaldıklarına hatta olayları izlediklerine şahit oldum. 

Keşke uygulanabilse de asayiş ekipleri kurum içerisine çekilerek yerlerine toplum polisleri ve yunuslar yerleştirilse, Adana’nın güvenliği ve huzuruna daha fazla katkı sağlar diye düşünüyorum. 

Daha önce uygulanan toplu taşıma araçlarında sopa, kesici alet taraması yapılması faydalı olmuştu, yeniden yapılmasında fayda görüyorum. 

Araç sahipleri, durak başkanları ilgili kooperatifler yaşanan sorunlara çözüm odaklı bir takım tedbirler almalı, kurallar koyulmalı. 

Belediyelerimiz hükümeti eşitlik veya adalet konusunda eleştirirken kendilerinin hala ayrımcı ve ideolojik takıntı ve tavırlarını yeniden gözden geçirmeleri hepimizin yararına olacaktır. 

Seyhan Belediyesi belli bir kesime yönelik sosyal ve kültürel etkinliklerini hız kesmeden sürdürürken İslami STK’lara sürekli mazeretler üreterek engel çıkarmaya devam ediyor. 

Aytaç Durak projesi olan kaldırım taşlarını yenilemek, çiçek ekme, festivaller düzenlemekle bu şehir gelişmez. 

Şehir merkezinde yaşanan trafik tıkanıklığı başta olmak üzere alt ve üst geçitler raylı sistemin genişletilerek daha hızlı ve güvenli ulaşımı, seyyar satıcılar, zabıta şiddeti gibi birçok soruna odaklanarak çözüm üretilmesi bu şehirde yaşayan tüm insanlara eşit hizmet götürülmelidir. 

Yöneticilerimiz sorunların çözümüne katkı verebilecek STK’ları davet edip istişare etmelerinde, iş birliğine gidilmesinde fayda görüyorum. 

Adana yollarında sürücüsü, yolcusu, yayası ile daha kaliteli, daha güvenli bir ortam olsun istiyoruz. 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum