Adanalı, 'sıcakkanlı' ve 'yemeğe düşkün'

Adanalı, 'sıcakkanlı' ve 'yemeğe düşkün'

 Adana'nın ileri gelenleriyle yapılan ankette, Adanalı "sıcakkanlı", "keyfine düşkün", "misafirperver", "asabi" ve "cömert" bulundu. Adana'nın kişilik...

 

Adana'nın ileri gelenleriyle yapılan ankette, Adanalı "sıcakkanlı", "keyfine düşkün", "misafirperver", "asabi" ve "cömert" bulundu. Adana'nın kişilik özelliklerini ortaya çıkarmak amacıyla sorulan "Adana bir insan olsaydı" şeklinde başlayan sorulara verilen yanıtlara göre, "yemeğe düşkünlük", Adanalının en öne çıkan özelliği.

Adana'nın ileri gelenleriyle yapılan ankette, Adanalı "sıcakkanlı", "keyfine düşkün", "misafirperver", "asabi" ve "cömert" bulundu.


Çukurova Üniversitesi Karataş Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Seyahat İşletmeciliği Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Cihan Yavuz tarafından yapılan anket çalış ması üzerine hazırlanan "Kent Markalaşması" adlı kitapta, "Adana" ve "Adanalılık" üzerine tespitler yer alıyor.
Kitapta hazırlanan bilgilerin kaynağı olan ankete katılan 179 kişi arasında, Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alper Akınoğlu, fakültelerin dekanları, dönemin Adana Büyükşehir Belediyesi Başdanışmanı ve meclisi üyeleri, Çukurova Belediye Başkanı Yıldıray Arıkan, Seyhan Belediye Başkanı Azim Öztürk, Adana Ticaret Odası Başkanı Şaban Baş, eski milletvekilleri, siyasi parti temsilcileri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri gibi kişiler bulunuyor.


Adana'nın kişilik özelliklerini ortaya çıkarmak amacıyla sorulan "Adana bir insan olsaydı" şeklinde başlayan sorulara verilen yanıtlara göre, Adana "sıcakkanlı", "asabi" "misafirperver", "keyfine düşkün" ve "cömert" olurdu.


Ankete göre "yemeğe düşkünlük", Adanalının en öne çıkan özelliği. Bu özelliğin oluşmasında en önemli sebep ise Adana kebabı. Arap, Türkmen ve Frans ız mutfaklarından çok etkilenen zengin Adana mutfağı, yağlı ve baharatlı yiyecekler ve bol sebze meyveden besleniyor.


En çok ön plana çıkan ikinci özellik ise Adanalının "keyfine düşkün" olması. Araştırmaya göre, Adanalı yemeğe gösterdiği iştahı, "çalışmak" gibi rahatını kaçıracak eylemlere pek göstermiyor.
Adanalının en belirgin özelliklerinden birisi de "sıcakkanlı" oluşu. Bu özelliği sayesinde Adanalılar, ilişkilerinde candan ve sıcak davranıyor. Ancak bu aynı zamanda "kısa süreli parlama" ve kavga ile sonuçlanan "asabiyet"in de bir nedeni haline gelebiliyor.


Sıcakkanlı olan Adanalılar, aynı zamanda misafirperverlikleriyle de ön plana çıkıyor. Adanalı, dışarıdan gelene kapısını sonuna kadar açan, kusursuz ağırlayan ve "cömert" bir yapıya sahip.


Adana'nın görsel anlamda simgesi ise "sıcak turuncu." Sıcak turuncu, yakan güneşin yanında, narenciye üretimini de temsil ediyor.
Kitaba göre Adana'nın, bu özellikleriyle ve aldığı göçle oluş an, birçok farklı grubu barındıran kozmopolit yapısının rahat ve huzur içinde yaşayabilmesi iç in, "planlı kent" teması üzerinde durması gerekiyor.


Planlı bir kent haline gelen Adana, bu imajıyla, geleceğin bir "dünya kenti" ve "önemli bir bölgesel merkez" haline gelmesi isteklerine yanıt verebilecek.
Adana'nın aynı zamanda, gelen vasıfsız göçün yarattığı sorunları, kentin üst düzey yöneticilerinin uygulayacağı stratejik çalışmalarla çözmesi gerekiyor.
Adana, dört mevsimi barındıran iklimiyle, turizm açısından taşıd ığı potansiyelle de öne çıkıyor. Adana, dünyada en çok ilgi gören turizm çeşidi olan "deniz turizmi" için Yumurtalık, Karataş, Tuzla ve Bahçe'de uygun kıyılara sahip. Bunlara ek olarak Toros Dağları sayesinde, dağ, kış ve yayla turizmine de ev sahipliği yapıyor.


Adana, termal, arınma ve sağlık turizmi açısından da doğal imkanları ve hastaneleri sayesinde önemli bir potansiyel içeriyor. Ayrıca Adana, iş, kongre ve fuar turizmi için de önemli bir kent konumunda. Fuar merkezine sahip olan Adana'da, kent içinde ve Çukurova Üniversitesinde modern kongre merkezlerinin inşaatı sürüyor.


Ayrıca Adana, kuş gözlemciliği ve turizmi, göl turizmi, kültür ve arkeoloji turizmi ile eğitim turizmi açısından da gerekli alt yapıya sahip.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.