İbrahim Halil Sipahi

İbrahim Halil Sipahi

ADB'den Türkiye'ye Aba altından vize şantajı

ABD’nin İstanbul’daki bir konsolosluk çalışanının casuslulukla suçlanarak tutuklanması ardından ABD Türkiye’nin vize başvurularını süresiz askıya aldı. Türkiye’de buna karşılık aynı Şekilde ABD’nin vize başvurularını süresiz askıya aldığını açıkladı. Böylece ABD ile Türkiye arasındaki gerginlik üst seviyeye taşınmış oldu.

ABD’nin Türkiye’ye vizeyi askıya alması ile verdiği mesaj iyi okunmalıdır.

Gerektiğinde pire için yorgan yakan, çıkarları için sudan sebeplerle, düzmece olaylar ile ülkelere savaş açabilen ABD’nin, bir konsolosluk personelinin casusluktan tutuklanması karşısında ambargo uygulaması normal karşılanabilir.

ABD’yi, yani Trump’u bu noktaya getiren elbette sadece bir konsolosluk çalışanın tutuklanması değil. Yani, ABD’nin vize hamlesi sadece bu olay karşısında alınmış anlık bir karar değil.

Hatırlarsınız daha önce de bir ABD’li papaz, Andrew Craig Brunson, 24 Ağustos’ta FETÖ üyesi olduğu iddiası ile tutuklanmıştı.

Yakın tarihte (22 Eylül 2017’de) New York’ta bir araya gelen, ABD başkanı Donald Trump ile Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan görüşmesinde, iki lider birbirlerine “dostum” diye hitap etmiş, Trump basına karşı konuşmasında Erdoğan’a, “Türkiye ile şimdiye kadar hiç olmadığı ölçüde yakınız” demişti.

Ülkeler arasında “dostluk” ilişkilerinin ne seviyede ve ne kadar inanılır, güvenilir olduğunu tarihen bilmekteyiz. Suriye ile de dosttuk, Rusya ile de bir dost, bir düşman ve yeniden dost oluşumuz(!)gibi..

Daha on beş gün önce dostluk ve yakınlıkta bahseden ABD başkanı Trump, Türkiye’ye ne kadar dost olduğunu gösterdi. ABD’nin Türkiye’ye karşı yaptığı ilk ambargo bu değil. Türkiye ne zaman baş kaldırsa, ne zaman başı sıkışsa dostumuz(!) ABD hemen ambargosunu koyarak dostluğunu(!) gösterir.

Açıkçası son zamanlarda, bölgede ve ABD ile Türkiye arasında yaşanan olaylarda, artan gerginlik. Özellikle, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD’ye karşı “Eyyy Amerika” diye başlayan sert çıkış ve söylemleri sonrası, ABD yönetiminin Türkiye’ye karşı, yaptırımlar uygulaması kaçınılmaz görünüyordu, öyle de oldu.

Peki; ABD’yi Türkiye’ye karşı vize kartını göstermeye getiren nokta nedir?

ABD daha öncede FETÖ’cü suçlaması ile tutuklanan rahip Brunson’un kendilerine iade edilmesini istemiş, Türkiye’de buna karşılık olarak “Rahip’e karşı rahip’i verin” diyerek FETÖ elebaşı Gülen’in Türkiye’ye iadesini istemişti. Zaten 15 Temmuz vakası’ndan sonra ABD ile Türkiye arasında Gülen’in iadesi sürekli tartışma konusu halinde.

Bunun dışında ABD ile Türkiye arasında Suriye ve Irak politikalarında belirgin ve gerilen bir görüş ayrılığı var.

Reza Zarraf davasında ABD’nin eski bakan Zafer Çağlayan’ı soruşturma kapsamında, mahkemede sanık sıfatıyla yargılanmak üzere ABD’ye gönderilmesi istemesi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu istek karşında, ABD’ye yönelik sert sözleri ardından yaşanan gerginlik..

Türkiye’nin İran ve Rusya ile yeniden sıkı ve yakın ilişkiler kurması.

Ayrıca Türkiye’nin Rusya ile S-400 füzeleri alımı için yaptı antlaşma.

Türkiye’nin Rusya ve İran ile Suriye konusunda birlikte hareket etmesi ve İdlip’e asker gönderme kararı.

ABD’nin Suriye’de PKK/PYD’yi Terör örgütü olarak görmemesi üstelik müttefik ilan etmesi. PKK/PYD’ye füze ve ağır silahlar vermesi, PKK/PYD’li teröristlere askeri eğitim vermesi üzerine Türkiye’nin bu duruma kayıtsız kalmayarak itiraz etmesi.

25 Eylül’de Kuzey Irak’ta yapılan referandum.

Erdoğan korumaları için 1,2 milyon dolarlık silah satışını öngören bildirimi geri çeken ABD yönetimine, “Biz parayla silah vermiyorsunuz, YPG’ye bedava veriyorsunuz” diyerek sitemde bulunması.

Bütün bu gelişmeler ABD yönetimini uzun zamandır rahatsız etmekteydi. ABD için orta doğuya çıkış kapısı olan Türkiye atık ABD’yi dinlemez, kendi bildiğini okur hale gelmişti. Kısaca ABD’nin kontrollerinden çıkmaktaydı. ABD burada istediği planları hayata geçirmekte zorlanıyor, Türkiye’ye istediğini yaptıramıyordu.

Bugüne kadar müttefiki Türkiye’ye her istediğini yaptıran, ancak karşılığında Türkiye’nin hiçbir yarasına merhem olmayan.. Her zaman alan, ama hiç vermeyen, bu nedenle har zaman alabileceğini düşünen ikiyüzlü ABD’ye Türkiye’nin artık kolay boyun eğmeyeceğini, her istediğini vermeyeceğini, gerektiğinde kafa tutacağını gören ve bütün bunları içine sindiremeyen ABD yönetimi, Türkiye’ye karşı önlem almaya karar verdi ve gözdağı olarak da vize kartını ortaya sürdü.

 

İbrahim Halil SİPAHİ

11.10.2017/adanapost.com

twitter.com/ihalilsipahi

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.