İbrahim Halil Sipahi

İbrahim Halil Sipahi

Adı İslam, kendisi İslam düşmanı;

Adı İslam, kendisi İslam düşmanı;

 

 

Komünist Sovyet  zihniyetini üzerinden bir türlü atamayan Özbekistan’ın diktatör  lideri İslam Kerimov, ülkesinde İslam’a ve Müslümanlara karşı olan baskı ve yıldırma politikalarına hergün yeni bir ivme kazandırıyor.

1980 yılından bu yana demokratik olmayan seçimlerle işbaşına gelen İslam Kerimov, nüfusunun yüzde 90’ı Müslümanlardan oluşan Özbekistan’da yürüttüğü İslam karşıtı uygulamalar ile sürekli gündeme geliyor ve ülkesi başta olmak üezere İslam aleminde tepkileri üzerine çekiyor.

 

Geçtiğimiz Mayıs ayında ülkenin Fergana, Kokand ve Taşkent şehir merkezindeki pazarlarda güvenlik görevlilerinin kadınlara başlarını zorla açtırdığı haberleri basına yansımıştı.

Ardından Ramazan ayında toplu iftarlar ve öğrencilerin camide teravih namazı kılmasını yasaklayan Kerimov, şimdi de başkent Taşkent’te doğum evlerinde çalışan kadınların başörtüsü takmalarını yasakladı. Başhekimin, görevlilere başörtüsü takmama konusunda yazı imzalattığı ve bunu kabul etmeyenleri ise işten çıkarıldığı,  Bunu da “Özbekistan Cumhuriyeti İdari Kuralları 184. maddesine göre kamusal alana dini giysilerle girmek yasaktır’’ maddesine  dayanak uygulandığı ifade ediliyor.

 

Ülkesinde Müslüman halka zulmeden ve İslam’a adeta savaş açan diktatör Kerimov, Özbekistan’da, daha önce de öğrencilerin teravih başta olmak üzere tüm vakitlerde camide namaz kılması yasaklanmıştı. Sakal bırakmak, başkalarına kendi evinde bile olsa Kur’an öğretmek, gençlerin hacca gitmesi, sokakta İslam dini hakkında konuşmak, İslami kıyafetler giymek, hatta erkekler için okullarda din dersi almanın yasak olduğu bölgede, İslami kuruluşların faaliyetlerinin de radikal eğilimlere yol açacağı gerekçesiyle yasaklandığı gelen haberler arasında. (Yeni Akit)

Semerkant şehrinde otobüs üreten “Samauto” devlet fabrikası depo müdürünün iş yerinde namaz kıldığı için görevinden alındığı. Müslümanların günde 5 vakit namaz kılması ile Ramazan’da oruç tutmasının bile yasak olduğunu Özbekistandan gelen yabancılar tarafından da ifade ediliyor.

 

Son zamanlarda sık sık Özbekistan’ın çeşitli bölgelerinden kamu kurumları ve halka açık yerlerde namaz kılmama, Cuma namazına gitmeme konusunda baskılar yapıldığı haberleri Özbek ve yabancı basın ajansları tarafından haber geçiliyor. (The Guardian)

Müslümanlara karşı bu tür yasaklar birçok devlet kurumları, özellikle bankalar, TV, yerel yönetimler ve birçok kamu kurumlarında uygulanıyor. Özbekistan güvenlik güçleri, insanların toplanıp namaz kılmasına izin vermiyor, kılanları ise apar topar tutukluyor. Başörtülü bayanlara zorla başını açtırıyorlar, açmayanları ise tutukluyorlar. Dindar halka terörist muamelesi yapılıyor. Devlet dairesinde çalışmalarına izin verilmiyor.

 

Böyle İslam düşmanlığı ve Müslümanlara karşı zulüm cahiliye döneminde dahi görüşmemişti. Ebu Cehil dahi İslam’a ve Müslümanlara bu kadar kindar davranmamıştı. Ticaretle uğraşan Ebu Cehil gittiği, konakladığı yerlerde Mekke’den geldiği öğrenildiğinde kendisine Hz.Peygamber ve İslam dini sorulduğunda. Hz.Peygamberin emin ve dürüst kişiliğinden ve getirdiği dinin emirlerini duyduğu gibi aktarmıştır. Hz.Peygamber ve İslam dininden haberdar olan bir kısım insanlar bu sayede Müslüman olurken, Ebu Cehil dolaylı olarak da olsa İslam’a hizmet etmiştir.

 

Dinde zorlama yoktur”(Bakara:256) diyen yüce dinimiz Kuran-ı Kerim’de Allah CC “Allah, din hususunda sizinle savaşmayan ve sizi, ülkenizden çıkarmayanlara iyilik etmenizi, onlara karşı insafla, adaletle muamelede bulunmanızı nehyetmez; şüphe yok ki Allah, adaletle muamele edenleri sever.” (Mümtehine:8) buyurmaktadır.

Halkının yüzde 90’ı Müslüman olan Özbekistan diktatörü adı İslam olan ancak İslam düşmanlığı yapan İslam Kerimov’un önce halkının inançlarına saygı göstermesini ardından da kendisine yakışmayan adını değiştirmesini tavsiye ederim.

 

 

İbrahim Halil SİPAHİ

02.10.2015/adanapost.com

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İbrahim Halil Sipahi Arşivi