İbrahim Halil Sipahi

İbrahim Halil Sipahi

Adil Öksüz muamması,

15 Temmuz vak’asının üzerinden on üç ay geçti ülkenin bir numaralı gündemi FETÖ ve FETÖ’nün Hava Kuvvetleri sivil imamı Darbeyi Akıncı Hava üssünden yöneten FETÖ’nünüst düzey yöneticisi, 15 Temmuz vak’asının kilit ismi, kara kutusu, 4 milyon Tl. ödül ile aranan Adil Öksüz.

-Kim bu?  Adil Öksüz,

-Gerçekte böyle biri var mı?

-Varsa şimdi nerede?

-16 Temmuz sabahı yakalanıp, adli kontrol şartıyla neden serbest bırakıldı?

-Adli kontrol altında olan birisi nasıl oluyor da Ankara’dan İstanbul’a uçakla gidebiliyor?

-Önce serbest ardından 4 milyon ödülle aranıyor?

-On üç aydır neden ve nasıl bulunamıyor?

Adil Öksüz ;Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 'Hava Kuvvetleri imamı' Adil Öksüz, Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde öğretim üyesi.

FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde kritik rol alan Öksüz, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ve bazı kuvvet komutanlarının darbeciler tarafından rehin tutulduğu Akıncılar 4. Ana Jet Üs Komutanlığı'na yaklaşık 1 km. uzaklıktaki Fethiye merası içerisinde 16 Temmuz sabahı Jandarma tarafından yakalanıyor. Elinde bir valiz olan Öksüz, “Tarla bakmaya geldim” diyor. Mahrem imam olduğu anlaşıldıktan sonra diğer sivil imamların aksine Ankara Emniyetine götürülmeyip, Sincan Adliyesine götürülen Öksüz, adli kontrol şartıyla serbest bırakılıyor.

Serbest bırakılmasının ardından firar eden ve "FETÖ'nün sır kutusu" olarak nitelendirilen Adil Öksüz, İçişleri Bakanlığı'nın aranan teröristler listesinde yer aldı ve ihbar edene 4 milyon TL ödül verileceği açıklanıyor.

Mahkeme komedisi;

Soruşturmada bir yetersizlikten ziyade Mahkeme heyetinin FETÖ bağlantılı olasılığı çok yüksekti ki, Öksüz’ü serbest bırakan Hâkim Çetin Sönmez HSYK tarafından ihraç edilip tutuklandığında, FETÖ ile bağlantısını itiraf etti.

TSK, Yargı, Emniyet ve MİT’te 17-25 Aralık’tan itibaren FETÖ yapılanması tespit edilmesi ve aysbergin altı bilinmemesine rağmen 15 Temmuz gibi bir olay ardında Adliye ve emniyette acil tedbirlerin alınmaması büyük bir eksiklik!.

Minareyi çalan kılıfını hazırlar;

Sakarya İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, yurt dışı çıkış kayıtlarını incelemesi sonucu,  2002 yılından bu yana 109 kez yurt dışı seyahati yaptığı tespit edilen Öksüz’ün. Darbe girişiminden yaklaşık bir ay önce eşi ve 3 çocuğunu Amerika'da yaşayan diğer kayınbiraderi yanına bıraktığı. Darbe girişiminden önce 11 Temmuz'da Amerika'ya giden ve 13 Temmuz'da Türkiye'ye döndüğü edilmiş tespit. Ve bu zat her şey ayan beyan ortada iken kontrollü serbest bırakılıyor.

Öksüz gözaltına alınıyor, sorgulanıyor mahkemeye çıkıyor, sonuç adli kontrol şartıyla serbestlik. Adam 15 Temmuz’un planlayıcısı böyle büyük bir organizasyonu yapan kişinin elbette bir B Planı olacak. Kontrollü serbest bırakılınca kim kontrol edecek? Yine FETÖ’cü emniyet ve istihbaratın kontrolünde.

Adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Öksüz’ün Esenboğa Havalimanı'ndan uçakla Sabiha Gökçen Havalimanı'na gittiği, 19 Temmuz sabaha karşı da Sakarya'nın Akyazı ilçesindeki kayınpederinin evine uğradığı, eşinin ailesiyle görüştükten sonra otomobilini bırakıp buradan ayrıldığı tespit ediliyor. Nedense bunlar hep atı alan Üsküdar’ı geçtikten sonra tespit ediliyor.

Son gelişme Adil Öksüz’ün Almanya’da olduğu yönünde.

-Doğru ise, Yurtdışına çıkma yasağı olan Öksüz nasıl ve hangi yolla Almanya’ya gitti?

-Neden Almanya?

Önce böylesine geniş bir alana yayılan bir yapılanmanın bir adamı yurt dışına çıkarması basit bir mesele..

Neden Amerika, Avrupa veya başka bir ülke değil de Almanya sorusunun cevabı pek de zor değil. Birincisi Almanya terör ve teröristlere kucak açan bir ülke, ikincisi son günlerde Türkiye- Almanya ilişkileri bıçak sırtı..

Öksüz’ün gerçekten bulunmaması ve Türkiye’ye iadesinin imkânsızlığı açısından en cazip ülkelerin başında gelen Almanya’dır.

Adil Öksüz bulunur ve konuşursa 15 Temmuz vak’asının şifresi çözülecek. Ancak 13 aydır 4 milyon ödülle aranmasına rağmen Öksüz hakkında sadece iddiadan öteye gidilen bir gelişme yaşanmamıştır. Hemen hergün bir operasyonla FETÖ ile ilişkilendirilen vatandaşlar gözaltına alınırken Emniyet İstihbarat Öksüz konusunda neden aciz kalmıştır?

Musul’da IŞİD gibi acımasız bir terör örgütünün elinde rehin bulunan 49 vatandaşımızı burunları dahi kanamadan kurtaran! MİT’in başı Hakan Fidan ve ekibi ne iş yapmaktadır?

-Adil Öksüz diye bir zat gerçekten var ise?

-15 Temmuz vak’asının baş sorumlusu ise?

-Öksüz’ün yakalanması için neden yeterli çaba gösterilmemektedir?

-Oksüz’ün yakalanması ve konuşması kim veya kimlerin işine gelmemektedir?

Bu soruların cevabını muhatapları, millet adına özelliklede, Öksüz tarafından yetim bırakılanlara verilmelidir.

 

İbrahim Halil SİPAHİ

09.08.2017/adana

twitter.com/ihalilsipahi

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.