1. HABERLER

  2. AFRİN - MÜNBİÇ VE BARIŞ PINARI HAREKATI DOSYASI

  3. Ahmet Türk'e göre tek çözüm yolu?
Ahmet Türk'e göre tek çözüm yolu?

Ahmet Türk'e göre tek çözüm yolu?

Kapatılan DTP'nin eski Genel Başkanı Ahmet Türk, ''Bu ülkede Kürtler özgürleşmeden, demokratik değişiklikler gerçekleştirilmeden, Türkiye demokratikleşemez"...

A+A-

Kapatılan DTP'nin eski Genel Başkanı Ahmet Türk, ''Bu ülkede Kürtler özgürleşmeden, demokratik değişiklikler gerçekleştirilmeden, Türkiye demokratikleşemez" dedi.

Kapatılan Demokratik Toplam Partisinin (DTP) eski Genel Başkanı Ahmet Türk, ''Bu ülkede Kürtler özgürleşmeden, demokratik değişiklikler gerçekleştirilmeden, demokratik özerklik Türkiye'nin gündemine gelmeden Türkiye demokratikleşemez, Türkiye demokratik bir anayasaya kavuşamaz'' dedi.

Ahmet Türk, BDP İstanbul Milletvekili Sabahat Tuncel, BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık ve kapatılan DTP'nin siyasi yasaklı eski milletvekili Aysel Tuğluk ile BDP'nin Manisa Horozköy Pazaryerinde düzenlediği mitinge katıldı.

Ahmet Türk, yaptığı konuşmada, referandum sürecinde hukukun, demokrasinin tartışılmadığını öne sürerek, ''Kılıçdaroğlu diyor ki '12 Eylül'ün mağduru benim', Başbakan diyor ki '12 Eylül'ün mağduru benim' ama zulüm gören zindanlarda yaşamını yitiren binlerce Kürt, cezaevlerinde, gözaltında her türlü işkencelerle karşı karşıya kalan mazlum Kürt halkına yapılan zulmü hiç kimse dile getirmiyor'' dedi.

Referanduma sunulacak Anayasa değişikliklerinde Kürtlerden bahsedilmediğini ileri sürerek, bu nedenle referandumu boykot etme kararı alındığını kaydeden Türk, şunları söyledi:

''Bu ülkede Kürtler özgürleşmeden, demokratik değişiklikler gerçekleştirilmeden demokratik özerklik Türkiye'nin gündemine gelmeden Türkiye demokratikleşemez, Türkiye demokratik bir anayasaya kavuşamaz. Asıl olan 12 Eylül anayasasının tamamının değişmesidir. İnkarcı, asimilasyoncu anlayışlara son verilmesidir. Böyle bir anayasayı elbette destekleriz. Kürtlerin kafasını karıştırmak isteyen, Kürtlerin beynini parçalamak isteyen mantıklara da asla 'evet' demeyiz.''

Başbakan Erdoğan'ın bir konuşmasında ''Kürtler ve Türkler bir elin beş parmağı gibidir'' dediğini kaydeden Türk, parmaklarını göstererek, ''Bu parmak baş parmaktır, bu parmak şahadet parmağıdır, bu parmak orta parmaktır, bu parmak yüzük parmağıdır, bu parmak serçe parmağıdır. Demek ki parmakların bile isimleri var. Parmakların ismi varken Kürtlerin isminden söz etmiyorsunuz, inkar ediyorsunuz?'' dedi.

- ''AVRUPA MODEL ALINMALI'' -

Konuşmasının ardından Manisa'nın Turgutlu ilçesine hareket etmek üzere miting otobüsüne binen Türk, burada gazetecilerin sorularını yanıtladı. Türk, ''İstediğimiz demokratik özerklik; sosyal, ekonomik, kültürel... Halkımızın her alanda yönetime katılmasıdır. Her alanda kendini ifade edebilecek, yönetebilecek bir anlayıştır. Avrupa'daki demokratik özerk yerel yönetimler yasası neyse bizim istediğimiz de öyledir'' diye konuştu.

-TUNCELİ BELEDİYESİNDE BULUNAN BOMBA-

BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık ise Tunceli Belediye binasının üçüncü katında bulunan zaman ayarlı bombaya ilişkin soruları yanıtladı.

"Tunceli'deki bombanın Türkiye'de toplumun dokusuyla oynanmak istendiğinin bir göstergesi" olduğunu kaydeden Sakık, şöyle konuştu:

''Bu bomba patlamış olsaydı çok vahim şeyler olurdu. Onun için sorun çözülmeden bu tür şeylerle karşı karşıya olacağımızı biliyoruz. Acilen Kürt sorununun barışçıl bir şekilde çözülmesi gerekir. Yani bu yarayı kaşıyan ve bu yaradan nemalanan kesimlerin olduğunu biliyoruz. Kan ve şiddetten beslenen siyasi odakları biliyoruz. Onun için hepimiz sağduyunun saflarında saf tutmalıyız. Barışı ülkemize bir an önce ülkemize getirmek için çaba sarf etmeliyiz. Parlamento bu yaşanan birkaç günlük süreci değerlendirerek olağanüstü toplanmalı ve hem İnegöl, hem Dörtyol ve hem de Baydemir ile ilgili bir an önce bu sorunu ortadan kaldıracak bir projeyi topluma sunmalı.''

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.