Ailenin Merkezindeki Çocuklar..

Bugünlerde dikkatimi çeken en önemli meselelerden birisi de çocukların etrafındaki pervane ebeveynlerdir. Çocukların dünyasında kendilerini öyle kaybetmişler ki, bireysel aktivitelerini yapamaz hale gelmişlerdir. Bu tür ailelerde çocuk adeta merkezde ailede her şey çocuğun isteğine göre düzenleniyor, ayarlanıyor. Herkesten çocuğun isteği yönünde fedakârlık yapması bekleniyor. Böyle bir aile ortamı içinde büyüyen çocukların normal sosyal ortamlarda, yani aile toplantılarında, oyunlarda, diğer grup faaliyetlerinde hep kendi konuşsun ve hep kendi dediği olsun isteyen bir birey haline dönüşüyorlar.

Peki, Ne Yapmalı?

Peki, ne yapmalı ki çocuk ait olma ve bizlerden bağımsız bir birey olma dengesini bilerek büyüsün? Burada en önemli yön ailenin hangi değerleri aile yaşamında yaşadığı ve yaşattığıdır. Yani rol model ve davranış kalıplarıdır.

Değerler bireylerin ait olma yönleriyle ilgilidir; yani, insan ilişkilerini ilgilendirir değerler. Sevgi bir değerdir ve insanların birbirleriyle ilişkilerini ilgilendirir. Hakkaniyet bir değerdir ve yine insan ilişkilerini tanımlar. Onura saygı bir değerdir ve her değer gibi bu değer de insanların birbirleriyle nasıl ilişki içinde olmaları gerektiğine yol gösterir.

Ailede Nasıl Bir Yol İzleyelim?

Anne ve babanın kendi aileleriyle ilgili olarak hangi temel değerleri ahenk içinde yürütmesidir. Çocuğun yapmış olduğu davranışının sonucuyla karşılaşmasıdır. Bu anlamda bir musibet bir nasihatten iyidir, derler. Çocuğun davranışı bu değerlere uymadığı zaman hemen bu davranışla ilgilenmek ve takip etmek gerekir. Bu davranışın hangi değeri ihlal ettiği, bu değerin aile için, yaşam için anlamının ne olduğu anlatılır ve o değeri ihlal etmenin sonucunu çocuk yaşar. Bu konuda hiç taviz verilmez, hiç göz yumulmaz. Çocuk kendisine sabırla ve ısrarla anlatılan değerleri öğrenir ve onu gelişen vicdanının öğesi yapar.

Daha geniş bilgi için “Zihnen ruhen bedenen sağlıklı sorumlu ve özgüvenli çocuk yetiştirmek” adlı kitaptan faydalanabilirsiniz.

 

17.EKİM 2017

Sait ÖZDEMİR

Aile Eğitimi Uzmanı&Uzman Psk Danışman

www.saitozdemir.net

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.