AK Parti Grup Sözcüsü Gündoğan: Adana iyi yönetilemiyor

AK Parti Grup Sözcüsü Gündoğan: Adana iyi yönetilemiyor

Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar başkanlığında Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu'nda düzenlenen toplantıda, yoklamanın ardından bir önceki oturumun tutanakları oylanarak kabul edildi.

buyuksehir-meclisi.jpg

"Performans programının 1 numaralı takipçisi olacağım.."

"Büyükşehir Belediyesi 2022 yılı Performans Programı Taslağına" ait komisyon raporunun okunduğu toplantıda rapor hakkında mecliste grubu bulunan partilerin temsileri tarafından görüş sunuldu.

Görüşmelerin ardından komisyon raporu oy birliğiyle kabul edildi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Karalar, raporun kabul edilmesi nedeniyle meclise teşekkür ederek, "Performans programının 1 numaralı takipçisi olacağımı burada ifade etmek istiyorum." dedi.

AK Parti Grup Sözcüsü Gündoğan: Adana iyi yönetilemiyor

AK Parti Grup Sözcüsü Gündoğan: Adana iyi yönetilemiyor

Adana Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Sözcüsü, 2019-20’de Plan ve Bütçe Komisyon Başkanı, 2020’de Kanunlar Komisyon Başkanı, 2021 yılında da Ulaşım Komisyon Başkanı Vedat Gündoğan, belediye bürokratlarının hazırladığı ‘Performans Program Taslağına’ ciddi hazırlık yapıp, eksiklikleri tespit ederek geldiği meclis toplantısında yaptığı konuşmada Başkan Zeydan Karalar’a seslenerek, “Adanalının arzu ettiği hizmetlere dokunarak yapın. Alın terinizi ortaya koyun. Neyi bekliyorsunuz?” dedi.

Bahaneyi Bırak, Hizmete Bak

Yeni nesil belediyecilik anlayışıyla şehrin tüm değerlerine sahip çıkarak üreten, kültürel ve sosyal yaşama değer veren, 24 saati yaşayan bir Adana için erişilebilir hizmetler sunmak için çalışılması gerektiğine vurgu yapan Vedat Gündoğan, “Belediyemiz görev, yetki ve sorumluluklarını düzenleyen başta 5216 sayılı Büyükşehir Belediye Kanunu, 5393 sayılı Belediye Kanunu ve 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu olmak üzere ilgili hukuki mevzuat doğrultusunda ana hizmet alanları ve kurumsal yönetim alanında yer alan faaliyet ve hizmetleri yürütmektir” dedi.

5216 sayılı Büyükşehir Belediye Kanunu’nun 7. Maddesine göre Büyükşehir Belediyelerinin temel yetki ve sorumlulukları doğrultusunda hazırlanan 2022 yılı performans program taslağı üzerinde görüşlerini dile getiren Gündoğan, “2022 yılı Performans Programının temel referans kaynağı, Türkiye’nin en bereketli toprakları üzerinde kurulu Adana’mızın sıcak kanlı insanlarının her birinin ihtiyaç ve beklentilerinin sürece dahil edilerek, katılımcı bir yönetim ve yeni nesil belediyecilik anlayışımız bu performans taslağında da bizleri hayal kırıklığına uğratmıştır” diye konuştu.

“Bizlere bu makamları emaneteden milletimize vefa duygusunu yüreğinde hisseden kıymetli meclis üyesi arkadaşlarımızla yaptığımız komisyon değerlendirmelerinde aldığımız notları sizlerin dikkatine sunmak istiyorum” diyerek konuşmasına devam eden Gündoğan, “Değerli arkadaşlar, burada bulunan hiçbir arkadaşımızla bireysel bir kinimiz ve kavgamız yok. Hepimiz tek bir amacı var o da bizlere emanet edilmiş makamların süresi içerisinden daha çok nasıl hizmetler yapabilirizin mücadelesi içerisindeyiz. Siz ne yaparsanız yapın yaptığınız işler vatandaşımıza dokunmuyor, onları mutlu hissettirmiyorsa demek ki bir yerlerde eksikliklerimiz var. Siz hiç bir şey yapmıyorsanız şehir yaşayanlarında mutsuzluk olur” dedi.

“Kitap Basıldıktan Sonra Fark Edilmiş”

2022 Performans taslak çalışmasında aynı amaç ve hedefe hizmet eden nitelikteki proje ve çalışmaların Faaliyet Grubu olarak konsolide edilerek gösterildiğini, amaç ve hedefler altında yer verilmiş̧ olsa da 2021 yılında pandemi sürecinin etkisiyle bir çok birim faaliyetlerinde performans göstergelerindeki hedeflere ulaşamamış ve 2022 yılı performans taslağında Genel sekreterlik dahil bir çok birimin performan göstergeleri değerlendirmesine kitapta yer verilmediğini ifade eden AK Parti Grup Sözcüsü Vedat Gündoğan, "“Komisyon çalışmalarında sorulduğunda kitap basıldıktan ve dağıtıldıktan sonra fark edilmiş açıklaması yapılmış olsa da aslında bu durum idarenin işlere nasıl baktığını da gösterir”diyerek tepki gösterdi.

“Kamu Zararı Oluştu”

İşten çıkarılan personel konusuna da değinen Gündoğan, 2022 yılı performans programından bugüne sadece büyükşehirden 719 çalışan, toplam 2 bin 500-3 bin kişi işinden edinmiş, bunlardan geri dönenlerin kazandıkları işe iade davalarıyla belediyenin milyonlarca lira tazminat ödemeye mahkum edilerek kamu zararı oluşumuna sebebiyet verildiğini iddia etti.

Gündoğan; ayrıca, Mevcut personel için 2021 yılında kısa çalışma ödeneğinden yararlandırılarak sadece personel için 21 milyon lira civarında İŞ-KUR kaynaklarından yararlanıldığına da dikkat çekti.

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler