AK Partili Kılıç'tan sürpriz KPSS çıkışı?

AK Partili Kılıç'tan sürpriz KPSS çıkışı?

AK Partili Kılıç, kopya çekildiği iddia edilen KPSS'nin yeniden yapılmasının değerlendirilmesi gerektiğini söyledi., kopya çekildiği iddia edilen KPSS'nin...

AK Partili Kılıç, kopya çekildiği iddia edilen KPSS'nin yeniden yapılmasının değerlendirilmesi gerektiğini söyledi., kopya çekildiği iddia edilen KPSS'nin yeniden yapılmasının değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

KPSS'de kopya iddiaları ile ilgili olarak iktidar kanadından ilk kez gerekirse sınavın yeniden yapılabileceği yönünde bir açıklama geldi.

AK Parti Grup Başkanvekili Suat Kılıç, "Adalet duygusu tesis edilinceye kadar konu araştırılmalı" dedi. Sınav hakkında bir açıklamada bulunan Kılıç, şöyle konuştu: "Sınavın yeniden yapılması da dahil her türlü yön ve yöntem değerlendirilmeli ve bu konuda insiyatif ele alınmalıdır."

Kılıç, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Tunceli'de yaptığı açıklamada genel af talebinde bulunduğunu ve sınırlarını belirlemediği bu talebinin halkın arasında doğal olarak terörist başı Öcalan'ı da kapsayacağı şeklinde değerlendirildiğini kaydetti.

''Genel af talebi, PKK'lıları ve Öcalan'ı da kapsayacak şekilde bir af talebi olarak tarafımızdan telakki edilmektedir'' diyen Kılıç, Öcalan'ı kapsamı dışına çıkardığı açıkça belirtilmeyen af talebinin toplumda derin kaygı ve tedirginlikleri beraberinde getirdiğini söyledi.

Kılıç, ''Sayın Kılıçdaroğlu sözlerine derhal açıklık getirmek mecburiyetindedir'' dedi.

Kılıçdaroğlu açısından genel af talebinden geriye dönüş yapmak ve bu talebi inkar ya da reddetmek imkanı da kalmadığını dile getiren Kılıç, Kılıçdaroğlu'nun geçmişte de bu talebini gündeme getirdiğini söyledi.

CHP Genel Başkanının riskli konularda yaptığı açıklamalarla siyasetine güç kazandırmaya çalıştığını ancak sonra geri adım attığını kaydeden Kılıç, ''Fırsatçılıklar üzerine kurulu bu siyaset anlayışının adı olsa olsa Kemal Kılıçdaroğlu oportünizmi olarak adlandırılacaktır'' dile konuştu.

Kılıçdaroğlu'nun başka konularda da açıklamalar yaptığını sonra geri adım attığını belirten Kılıç, şunları ifade etti:

''Sayın Kılıçdaroğlu'na soruyorum; Tunceli'de seslendirdiği genel af talebi kişisel görüşü müdür, CHP'nin kurumsal görüşü müdür? Genel af talebinin İmralı canisi Öcalan'ı da kapsayacak şekilde düşünülüp düşünülmediğini kısa zaman içerisinde açıklamaya mecbur ve mahkumdur. Söylediği riskli beyanların arkasında durmayan bir siyaset adamının, Türkiye gündemini temelinden sarsacak riskli açıklamalarla ülkemizi ve insanımızı meşgul etmeye hakkı yoktur.

Bu açıklamalarla bir kez daha görülmüştür ki 'hayır'da hayır yoktur. 'Hayır'da şer vardır. 'Hayır'da şer odaklarının beklentilerine cevap vermek vardır. 'Hayır'cılar hayırsız çıkmıştır. MHP'liler de kısa süre içerisinde kendi durumunu netliğe kavuşturmalı, CHP ile birlikte sürecin başından bu yana yürütmekte oldukları derin 'hayır' koalisyonu içerisinde CHP'nin destekçisi ve payandası olma konumunu sürdürüp sürdürmeyeceğini açıklamak zorundadır.''

-''VUVUZELA ÇIĞLIĞI''-

Kılıç, bir televizyon programında söylediği, ''Ama nihayetinde terör örgütü var olduğu sürece, teröristler askerimize ve polisimize kurşun sıkmaya, pusu kurmaya devam ettiği sürece, 20 Eylülden sonra da olsa devletin elbette ki terörle, teröristle mücadelesi aynı kararlılıkla sürecektir'' şeklindeki sözlerinin, Türkiye'nin bugün ve gelecekte terörle ve teröristle mücadelesinin kararlı şekilde süreceğinin teyidi olduğunu söyledi.

Bu cümlelerden cımbızlayarak başka türlü anlam çıkarmaya çalışmanın ''olsa olsa bir vuvuzela çığlığı olarak adlandırılabileceğini'' belirten Kılıç, şunları kaydetti:

''AK Parti ve hükümeti, terör örgütü ve yandaşı çevrelerle müzakere içerisinde olmamıştır, pazarlık arayışına girmemiştir, girmeyecektir. Türkiye'de işbaşında olduğu dönemde terör örgütü ve yandaşlarıyla kimlerin pazarlığa girdiği, idam cezası yürürlükteyken asmak yerine idam cezasını kaldırmaya onay verenlerin varlığıyla teyit edilmiştir. İdam cezasının kaldırılmasını hükümeti bozma gerekçesi olarak görmeyenlerin, idam cezasını Başbakanlıktan TBMM Başkanlığına sevk etmeyenlerin bugün AK Parti'ye ve hükümetine laf atmaya, çamur bulaştırmaya, içine düştükleri pisliği ve kiri AK Parti'ye yansıtmaya hiçbir şekilde hakları yoktur. Son genel af çağrılarıyla birlikte 'hayır'cıların hayırsız çıktığı ortaya çıkmıştır.''

-KPSS İLE İLGİLİ İDDİALAR-

KPSS ile ilgili iddialara ilişkin Kılıç, ''İddialar herkesi derinden rahatsız etmiştir. İddiaların, olumsuzlukların tespit edilmesi, tümüyle ortadan kaldırılması temel arzumuz ve talebimizdir. Devlet Denetleme Kurulu çalışmaya başlama talimatını aldı. Bu sınav üzerindeki bütün kuşkuların, olumsuzlukların ortadan kaldırılması, ilgili, yetkili, sorumlu, herkesin görevidir'' dedi.

Bir gazetecinin, ''Tartışmalar sürerse sınavın iptali söz konusu olabilir mi?'' sorusuna Kılıç, ''En nihayetinde sınavın yeniden yapılması bile bir yol ve yöntem olarak değerlendirilecek şekilde, adalet ve hakkaniyet duygusunun gençlerimizdeki varlığını kaybetmeyecek şekilde risk alınmalı ve inisiyatif kullanılmalıdır'' dedi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.