Aliyev, Başbakan Erdoğan?ın taziye mesajını destekledi

Aliyev, Başbakan Erdoğan?ın taziye mesajını destekledi

 Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Ermenilere yönelik taziye mesajına destek verdi.Azerbaycan Cumhurbaşkanı...

 

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Ermenilere yönelik taziye mesajına destek verdi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Ermenilere yönelik taziye mesajına destek vererek, "Erdoğan, Ermeni asıllı vatandaşlara taziye dileklerini sundu fakat Ermenistan?dan yine olumlu karşılık gelmedi? dedi.

Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'da devlet ve hükümet başkanlarının katılımı ile ?Doğu Ortaklığı? programının 5. yıldönümü vesilesiyle genel oturum düzenlendi. Oturumda yaptığı konuşmada genel oturumun konusunun dışına çıkarak sözde soykırım konusunu ele alan Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Türkiye'yi eleştirdi. Sarkisyan'ın konuşmasına cevap niteliğinde konuşan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de genel oturumda söz alarak şunları söyledi:

"Bugün ne yazık ki, Ermenistan Cumhurbaşkanı burada fırsattan yararlanarak Türkiye'ye yeniden saldırıyor. Bunu yapmak kolaydır, çünkü bu masada Türkiye temsilcileri yoktur. Ancak ben buradayım ve Türkiye-Ermenistan sınırının neden kapalı olduğunu söyleyebiliriz. Türkiye-Ermenistan ilişkilerine gelince, Başbakan Erdoğan birkaç yıl önce beyanatla Ermenistan yönetimine tüm arşivleri açmayı teklif etmişti ki, tarihçiler, iki halk arasındaki ilişkilerin tarihi bölümlerini gözden geçirsin. Ancak bu teklif yeterli cevapla karşılanmadı. Dün ise Başbakan Erdoğan Ermeni asıllı insanlara başsağlığı diledi, ancak ne yazık ki buna da Ermenistan tarafından uygun tepki verilmedi. ABD ve Avrupa Birliği Türkiye Başbakanı'nın konumunu yüksek değerlendirdiler. Fakat göründüğü üzere bu, Ermenistan hükümeti için yeterli değildir. Bu, bölgede barış istemeyenin kim olduğunu açıkça gösteriyor. Biz barış istiyoruz, biz topraklarımızın iadesini istiyoruz. Ermenistan, Azerbaycan'ın işgal edilmiş topraklarından askerlerini çıkarmaya başlamalıdır. Bunu yapmak çok kolaydır. Sadece Ermenistan tarafından siyasi irade olmalı. Azerbaycan halkı soruyor; 'Neden Ermenistan'a yaptırım uygulanmıyor?', 'Neden Avrupa Konseyi'ndeki Ermenistan heyeti oylama ve söz hakkından mahrum edilmiyor?' Onlar diğer bir ülkenin topraklarını işgal ettiler, uluslararası hukuk normlarını bozuyorlar, BM Güvenlik Konseyi'nin 4 kararını kaba şekilde bozuyorlar ve hiçbir yaptırım uygulanmıyor, hiçbir ceza verilmiyor. Kanunsuz, suçlu Dağlık Karabağ rejiminin sözde temsilcileri Avrupa başkentlerinde vizeler alabiliyor. Bu, dayanılmazdır ve buna bir son verilmeli.?

KAMİL NADİRLİ-İHA

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.