1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Almanya'daki öğrecilerden iddialara cevap ?
Almanya'daki öğrecilerden iddialara cevap ?

Almanya'daki öğrecilerden iddialara cevap ?

Avrupa Birliği'nin (AB) kaynak kursu için Almanya'ya giden Adana Kiremithane Meslek Lisesi öğrencileri, haklarında çıkan haberlerle ilgili basın mensuplarına...

A+A-

Avrupa Birliği'nin (AB) kaynak kursu için Almanya'ya giden Adana Kiremithane Meslek Lisesi öğrencileri, haklarında çıkan haberlerle ilgili basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

AB'nin 76 bin avro'luk Leonardo da Vinci Eğitim Projesi kapsamında 'kaynak kursu' için 3 aylığına Almanya'nın Regensburg kentine giden Adana Kiremithane Meslek Lisesi öğrencileri, haklarında çıkan 'Almanya'ya gidip sokak çocuğu oldular, sefil durumdalar' haberlerini yalanladı. İsmini vermek istemeyen öğrenciler, gazetelerde çıkan haberlerin bir kısmının doğru, bir kısmının yanlış olduğunu söylediler. Bir öğrenci, "Yalan olan çok şey var. Kentteki Türk esnaflarından kendilerini acındırıp döner istiyorlar dedikleri yalan" dedi.

Almanya'da hayatlarından memnun olduklarını söyleyen öğrenciler eğitim konusunda ise sıkıntı çektiklerini söylediler. Bir öğrenci bu konuda ise, "Bizim tek bir sorunumuz var, o da eğitim. Eğitim alamıyoruz" diye konuştu. Diğer bir öğrenci ise, "Ben de buraya geldiğim için mutluyum, tek bir sorunum eğitimdir. Gazetede yazılan çok şeyler yalan. Gazetede aç kalıyorlar diye belirtmişler, biz hiçbir zaman aç kalmadık. Biz kimseye gidip de kendimizi acındırmıyoruz" dedi.

7 haftadır Almanya'da olduklarını söyleyen öğrenciler ise, Türkiye'ye bir an önce dönek istediklerini belirttiler. Bir öğrenci, "Biz hemen dönmek istiyoruz. Sertifika yokmuş burada durmanın bir anlamı yok bundan sonra. Buradan bir şey öğrenip gitmiyoruz. Burada tek öğrendiğimiz gezmek" derken, diğer bir öğrenci ise, "Hocalarımız sağ olsun sayelerinde Regensburg'un her yerini öğrendik. Hocalarımıza teşekkür ediyoruz" ifadelerini kullandı. Öğrenciler ayrıca kendilerine önceden sertifika alınmayacağı bilgisinin verilmediğini, aksi takdirde Almanya'ya gelmeyeceklerini belirttiler.

Kendilerinin Almanya'ya zor şartlar altında geldiğini söyleyen öğrenciler, "Biz hepimiz emekli çocuğuyuz. Babalarımız bizleri kredi çekerek gönderdi buraya" dediler. Çıkan haberlerin çoğunun doğru olduğunu söyleyen öğrenciler, "Aç kalma, kendilerini acındırma, gezme-tozma şeyleri yalandır. Sadece abartmadır bunlar, biz halimizden memnunuz" dediler.

???

'Kurs yerine alkol koması' iddiasına inceleme ?

Adana Milli Eğitim Müdür Vekili Hamit Şentürk, kentten uluslararası bir eğitim projesi kapsamında Almanya'ya giden öğrencilerin durumlarıyla ilgili haberler üzerine inceleme başlattı.

Şentürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Adana Kiremithane Meslek Lisesinden 24 öğrencinin, 3 öğretmen ve okul müdürü eşliğinde temmuz ayında uluslararası bir proje kapsamında kaynakçılık eğitimi almak üzere 3 aylığına Almanya'ya gittiğini söyledi.

Bugün bir gazetede ''kursun açılmadığı, öğrencilerin sokaklarda dolaştıkları'' şeklinde iddiaların yer aldığını belirten Şentürk, ''Olay çok yeni. Konuyla ilgili inceleme başlattık. Şu an yurt dışında oldukları için sağlıklı bilgi alamıyoruz ama konuyu yakından takip ediyoruz'' dedi.

Şentürk, öğrencilerin Almanya'ya gittikten sonra ailelerinden herhangi bir şikayet almadıklarını sözlerine ekledi.

ÖĞRENCİLERDEN A.T'NİN ANNESİ ZELİHA T: ''ÇOCUKLAR ORADA DİSKOYA VE BARA GİDİYORLARMIŞ, STAJ YAPTIRMIYORLARMIŞ''

Adana'dan uluslararası bir proje kapsamında Almanya'ya giden öğrencilerden birinin annesi Zeliha T, öğrencilerin staj yapmak yerine diskoya ve bara gittiklerini ileri sürdü.

Uluslararası bir proje kapsamında Almanya'ya giden Kiremithane Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Metal Bölümü 4. sınıf öğrencilerinden A.T'nin annesi Zeliha T, Kiremithane Mahallesi'ndeki evinde gazetecilere yaptığı açıklamada, oğlunun okulun staj programı kapsamında temmuz ayında Almanya'ya gittiğini belirterek, bu ülkede 28 gün kalan çocuğunun daha sonra kendilerine bilgi verilmeden Türkiye'ye erken gönderildiğini ifade etti.

Oğlunun geldiğinde kendilerine Almanya'da yaşadıkları ile ilgili bilgiler verdiğini belirten Zeliha T, ''Çocuklar orada diskoya ve bara gidiyorlarmış, staj yaptırmıyorlarmış'' dedi.

A.T'nin Almanya'daki staj programına katılabilmesi için okula 2 bin lira para verdiklerini ileri süren Zeliha T, şunları söyledi:

''Bu parayı aynı evde kaldığımız büyük oğlumun ayrı eve çıkmak için biriktirdiği paralardan verdik. Bu parayı oğlumuz Almanya'da harcayacaktı. Ancak uçak parası olarak 750 lirayı da bu paradan kesmişler.''

Bu arada, aynı proje kapsamında Almanya'ya giden okul öğrencilerinden V.E.T. ile B.H'nin sosyal paylaşım sitesi Facebook'ta Almanya'da çektirdikleri fotoğrafları yayınladıkları, bu fotoğraflar arasında da çocukların içki içerken görüldükleri öğrenildi.

OKUL MÜDÜRÜ ERSEN YILMAZ: ''HABERLER GERÇEĞİ YANSITMIYOR. BEN İLGİLİ MAKAMLARA KONUYLA İLGİLİ BİLGİ VERDİM''

Gazetecilerin konuyla ilgili sorularını yanıtsız bırakan okul müdürü Ersen Yılmaz ise, ''Haberler gerçeği yansıtmıyor. Ben ilgili makamlara konuyla ilgili bilgi verdim'' dedi.

Gazetecilerin koruma amiri aracılığıyla sorularını ilettiği Adana Valisi İlhan Atış da, haberler üzerine müfettiş görevlendirildiğini ve konunun detaylı şekilde araştırıldığını bildirdi.

Adana İl Milli Eğitim Müdür Vekili Hamit Şentürk ise, projenin okul tarafından hazırlandığını ve Ulusal Ajans koordinesinde yürütüldüğünü ve kabul edilmesinin ardından bütçe desteği sağlandığını söyledi.

Okul müdürü ile görüştüğünü ifade eden Şentürk, öğrencilerin halen Almanya'da bulunduğunu, okul müdürünün ise bu olaylar nedeniyle geri çağrılmadığını, tayini çıktığı ve yeni görev yerinde başlaması gerektiği için Adana'ya döndüğünü bildirdi.

Haberde bir öğrencinin içki komasına girdiğinin yazdığının hatırlatılması üzerine Şentürk, ''Okul müdürümüz şu an onunla ilgili bilgim yok dedi'' diye konuştu.

Bugün bir gazetede yer alan haberde, Adana Kiremithane Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'nden 24 öğrenci 3 öğretmen ve 1 müdürün uluslararası bir eğitim projesi kapsamında Almanya'ya gittikleri, ancak kursun açılmaması nedeniyle öğrencilerin sokaklarda dolaştığı, hatta birinin alkol komasına girdiği iddialarına yer verilmişti.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.