An’ı Yaşamak..

Kendimizle paylaştığımız en büyük zaman dilimidir an’ı yaşamak. 

Halil Cibran “Hayat geriye adım atmaz, dünle ilgilenmez. Hiçbir gün doğuşu bizi, bir gün batışının bıraktığı yerde bulamaz diyor.

Dün geçmiştir, yarın daha gelmemiştir; elimizde olan sadece bugündür. Bugün yaşadığınız ve hissettikleriniz çok önemlidir. Yaşanılan an’ı kaçıranlar geçmiş ve geleceğe takılanlar olumlu olayları hep olumsuza çevirenlerdir.

An' ı yaşama şansı vermeliyiz kendimize. Peki, bu şansı nasıl vereceğiz?

Örneğin doğasıyla muhteşem bir yere gidiyorsunuz. Orada o güzelliği gerçek anlamda yaşamak yerine hemen fotoğraf çekimine sarılıp geleceğe anı bırakmaya çabalıyoruz. Oysa şöyle derin bir nefes alıp An'ı yaşama fırsatını kaçırmamalıyız. Geleceğe yönelik anı bırakma çabası hazırlamak gayet doğaldır ancak o muhteşem yerde, her şeyi bırakıp kuş seslerini dinlemek veya denize bakmak veya da o güzel manzaranın farkına varmaktır aslında An'ı yaşamak. Yani iyi bir geçmiş hazırlamak sadece çektiğimiz bir kaç foto ile sınırlanmamalı, o muhteşem yerin hakkını vererek yaşadıklarımızla sınırlandırılmalı aslında.  İnanın o zaman çok daha mutlu oluruz...

Çocukları oyun oynarken izlediniz mi hiç?

Oyun esnasında an’ı yaşadıklarını çok güzel görebilirsiniz. Çocuklar zamanı geçmiş, şimdi ve gelecek zaman diye bölümlere ayırmadan yaşarlar. Onlar hep an’ı yaşarlar. Onlar için sadece bu an vardır. İngilizlerin ifadesi ile “here and nowşimdi ve burada vardır.

Üzüntü ve stresten kurtulmanın tek yolu “şimdi” ve an’ı yaşamaktır.

Benjamin Disraeli der ki: “Gücün ve mutluluğun temeli sağlıktır.” Sağlıklı olmak içinde an’ı yaşamak gerekir der.

İslam dininin insanlığa sunduğu yollardan biri de “An’ı daimi”dir. An’ı daimi “burada ve şimdi” yaşamaktır.

Sözlerime Ömer Hayyam’ın dizeleri ile son veriyorum.

Bir gün ki geçmiştir onu bir daha anma, Yarın ki daha gelmemiştir, boş yere feryat etme. Niçin ömrünü böyle geçmiş ve gelecek üzerine kuruyorsun? Hali hazırda başını hoş tut, ömrünü ziyan etme an’ı yaşa.

Kalın sağlıcakla

 

Sait ÖZDEMİR

Aile Eğitimi Uzmanı & Uzman Psk Danışman

Eğitimci-Yazar

www.saitözdemir.net

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.