Anne-Baba Çocuk İletişimi nasıl olmalı..

Anne babalardan çocukları ile ilgili olarak en sık duyduğum sözler.”Hocam bıraksam bütün gün bilgisayar oynayabilir."

Sorumluluk bilinci kişinin sınırlarının farkına varmasını, önceliklerini belirlemesini sağlar. Bu değer ailede paylaşılan, yaşayan bir değer olduğu andan itibaren aile bireylerinin çocukları ile iletişimi verimli olmaya başlayacaktır.

Hocam "Okul hayatını daha ciddiye alması için uğraşıyoruz. Başarılı bir öğrenci fakat artık daha fazla çalışması gerektiğini anlatıyoruz." Şimdi burada benim anneye babaya sormak istediğim soru şu: bu çocuk çocukluğunu yaşamalı diyerek siz ne gibi imkân verdiniz?

Çocuğunuz okuldan geldiği zaman çocuğunuza sorduğunuz sorular genellikle şu tür sorulardan mı oluşuyor. Bugün okul nasıldı, öğretmenlerin sorduğu sorulara cevap verebildin mi, arkadaşlarınla aran nasıl, ödevin var mı v.b

Çocuklarımız da muhtemelen bu tür sorulara”iyi” ya da “güzel” gibi kısa cevaplar veriyor.

Bir günden bir güne, "Oğlum bugün doya doya oynadın mı," diye sordunuz mu? Bugün öğretmenine güzel bir soru sorabildin mi? diye çocuğuna soru soran var mı?

Vernon adında ABD’li bir fizyoloji profesörü Nobel ödülü aldığında gazetecilerin bu ödülü almaya sizi en çok  motive eden ne oldu sorusuna, hepsini anneme borçluyum diye cevaplamış. Diğer çocukların anneleri onlara “söyle bakalım öğretmenin sorularına iyi cevap verebildin mi? “derken, benim annem “Vernon söyle bakayım bugün öğretmenine iyi bir soru sordun mu?” derdi.

Ben de diyorum ki: bundan sonra çocukların sizlerle iletişimi devam ettirmedikleri atadan, dededen, babadan kalma sorular yerine onlarla farklı ve ilgi çekici iletişimi sürdürmeye yönelik sorular sorarak sağlıklı iletişimi devam ettirelim.

Mesela; Bugün okulda öğrendiğin bir şeyi anlatır mısın, ?

Bugün en çok ne zaman mutlu oldun, Bugün öğretmen en çok hangi kelimeyi kullandı v.b soruları kendinizde üretebilirsiniz.

Bu sorularla hem sizler iletişimi daha sağlıklı sürdürebilecek, hem de çocuklarınız farklı sorularla karşılaşmış olacaktır.

Kalın Sağlıcakla….

 

Sait Özdemir

Uzman Psk danışman&Aile Eğitimi Uzmanı

www.saitozdemir.net

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.