Mustafa Yürekli

Mustafa Yürekli

Asıl Şimdi İslam

Her dönemler, bütün vakitler, insanda, peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.)’i anlamanın ve örnek almanın acil en temel ihtiyaç olduğu duygusunu uyandırır.

Yaratıcısına sadakat göstermek isteyenler, onda ahlakı hamidiyeyi bulurlar. Kıyamet gününe kadar bütün zaman, insanlık bakımından O’nun güzelliğine, bilgeliğine, ince anlayışına ve erdemine;  merhametine, cömertliğine ve ihsanına tabi olmak zamanıdır. 

Ne var ki günümüzde, şu anda, bütün bir insanlık, fahri kainat Hz.Peygaber (s.a.v.)’in kıymet ve anlamını idrak etmeye daha çok hazır. Zamanımızda artık aciliyet kesbetmiş, yediden yetmişe herkesi ağlatan bir ihtiyaç var: Hakikate bağlanma ihtiyacı.

Hakikate bağlanma tecrübesi, günümüzde en şiddetli ihtiyaç. Çünkü hakikatten kopuk ve uzak olmak, dünyayı cehenneme dönüştürdü. İnsan soyu yok oluş tehdidi ile karşı karşıya. Hakikatten uzaklaşmaktan muzdarip çağdaş insan, büyük felaketlerle burun buruna.

İnsan soyu, bir dehşet dengesinin üzerinde olduğunu en akıllılarından yeniden yeniden öğrendi.

BM denen küresel çapta siyasi organizasyon, bütün bir insan soyunu, “dünya sistemi”yle kafeslemiş durumda; yeryüzü banka, iletişim ve ulaşım ağlarıyla kıskıvrak sarılmış. Gezeggenimizi yirmi kez yok edebilecek yirmi binin üzerinde atom bombası yeryüzüne dağılmış vaziyette.

Tüm felaketler ve acılar, Allah’ı ve Hz.Muhammed (s.a.v.)’i tanımamak, anlamamak ve sevememekten kaynaklanıyor. Peygamberler, Allah ile insanın arasının aydınlık ve temiz tutulmasını öğretir. O tebliğ ettiği Kur’an-ı Kerim ile insanı hakikat ile buluşturuyor ve hakikate sadakati öğretiyor, liderlik ettiği İslam milletiyle hakikat medeniyetini kuruyor.

Kur’an-ı Kerim en büyük mucize.. Zaman ve mekandaki en büyük İrade, en büyük İlim ve en büyük Kudret olan Allah’ın Kelamı, Kur’an-ı Kerim; varoluş, kesintisiz bir mucize.. Kudret ile Kelam sıfatları birbirlerini aydınlatıyor. İnsan, toplum ve devlet, Kur’an-ı Kerim’in mucizesine muhtaç.

Zaman, Kur’an-ı Kerim’in aydınlığına, esenliğine ve bereketine muhtaç.

Zeman, yaşayan Kur’an-ı Kerim olan, Allah’ın güzel isimlerini mütecelli, ilahi sıfatlardan karakteri olan Hz.Peygamber’in, sosyal, ekonomik ve siyasal alanlarda güzel örnekliğine muhtaç..

Tüm erdemlerin güneşidir o; bilgeliğin de güneşi, sevginin de; adaletin de güneşidir o, yürekliliğin de; iyiliğin de güneşidir o, cömertliğin de..

Zaman, Kuran’ı Kerimin nuruna, sevgili Peygamber Efendimizin (s.a.v.) manevi bereketine iltica etme zamanıdır; liderliğinde evrensel Kur’an toplumuna mensup hale gelme, ümmetine katılma zamanı.

Peygamberlik örneğine kendimizi ne kadar uyarlayabilirsek, o kadar ilahi İrade’ye uyumlanacağız ve muhabbetullaha ereceğiz.. Allah’ın el-Vedud ve er-Rahim(c.c.) sıfatının tecellisidir, Hz.Peygamber’in ümmetinin üzerine titremesi ve O’na aşkla saf gönüllerde  taht kurulması..

Zaman, tevhidin anlamını keşfetme zamanıdır. Zaman, Allah’a hayranlık, tazim, tesbih ve sadakat gösterme zamanı.

Kainatın batını muhabetullah, zahiri Ahmed (s.a.v.)’dir. Zaman ahlak-ı Ahmediye ve medeniyeti hamidiye zamanı..

Artık diriliş mucizesine tanıklık etmeye hazırız. Artık ruhlarımıza hicret izni verildi. Ana yurda büyüleyici bir dönüş için bedenleri aşma ve ruhlarımızı serbest bırakma, zaman ve mekanın en büyük mucizesi Kur’an aksiyonu iman ve salih amel zamanıdır.

Yeniden doğmak, ihya zamanıdır. Küfür ve gafletten, ilim, iman ve takvaya sıçrama zamanı..

Allaha ve Hz.Peygamber’e (s.a.v.) şehadetin tadına varmak zamanı..

Zaman, sadık müminin diğer sadık müminin aynası olduğunu anlama zamanıdır.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.