Aydın Doğan'ın Merkel'den özel isteği

Aydın Doğan'ın Merkel'den özel isteği

Hürriyet Gazetesi Yazarı Ahmet Hakan, Aydın Doğan'ın Almanya Başbakanı Angela Merkel ile yaptığı özel kahvaltıyı ve o görüşmede Doğan'ın Merkel'den...


Hürriyet Gazetesi Yazarı Ahmet Hakan, Aydın Doğan'ın Almanya Başbakanı Angela Merkel ile yaptığı özel kahvaltıyı ve o görüşmede Doğan'ın Merkel'den özel istekte bulunuduğunu yazdı.

Merkel'in bir bakan ve diğeri sözcü olmak üzere iki Alman yetkiliyle beraber katıldığı kahvaltıya, Aydın Doğan da Arzuhan Doğan Yalçındağ ile Doğan Grubu'nun Almanya Temsilcisi Sevda Boduroğlu ile katıldı.

İşte Aydın Doğan'ın Merkel'den özel isteği:

"Sizden bir talepte bulunmak istiyorum: Ben Almanya'da kaliteli Türkçe ve kaliteli Almanca öğretecek bir okul açmak istiyorum. Türk çocuklarına hem Türkçeyi, hem de Almancayı en iyi şekilde öğretecek, Türk gençlerine tarihini ve geleneğini öğretecek, hatta dileyen Alman gençlerine de Türkçe öğretecek bir okul açmak istiyorum."

Ahmet Hakan, Merkel ile Doğan arasında geçen o dialogları yazdı.

İşte o yazıdan bir bölüm

Aydın Doğan'dan Merkel'e: Türk okulu açmak istiyorum

AYDIN Doğan, geçen hafta sonu "Şöyle bir Nişantaşı turu atayım" diyerek bizim semte gelmiş, gelince de "Nişantaşı Ahmet Hakan'dan sorulur" şeklindeki şehir efsanesinin etkisiyle olacak beni aramıştı.

"Senin semtteyim... Uygunsan görüşelim..." diyerek.

Buluştuk.

Bir de baktım ki:

Aydın Bey, alışverişin yoğunluğunu ölçmekten, ekonominin gidişatına dair veriler elde etmeye uğraşmaktan, semtteki kira bedellerini öğrenmeye gayret etmekten Nişantaşı'nın keyfini çıkarmaya fırsat bulamıyor.

Ben de işin peşini bıraktım.

"Nişantaşı keyfi" yerine ciddi konularda sohbet ettik Aydın Bey'le...

Mesela Merkel'in Türkiye gezisi öncesi Türk Alman ilişkilerini...

* * *

Ve dün öğrendim ki Aydın Bey, sabah saatlerinde Çırağan Oteli'nde Merkel'le bir kahvaltı yapmış.

Hemen Aydın Bey'le konuştum.

"Çok yararlı ve sıcak bir görüşme oldu" dedi.

Merkel, yanına biri "Bakan", diğeri "Sözcü" iki Alman yetkiliyi de alarak katılmış özel görüşmeye...

Aydın Bey ise Arzuhan Doğan Yalçındağ ile Doğan Grubu'nun Almanya Temsilcisi Sevda Boduroğlu ile...

Aydın Bey, 40 dakika planlanan ancak bir saat süren görüşmede Merkel'e, "Sizi evimde ağırlamak, ayrıca Ege'nin mavi sularında bir yolculuğa

çıkarmak isterdim" deyince...

Merkel, "Almanların bir sözü vardır: Bütün güzellikler birden olmaz. Başka bir zaman o güzellikleri yaşarız" demiş.

* * *

Aydın Doğan'ın özel görüşmede Merkel'e bir de teklifi olmuş.

Şöyle demiş Aydın Bey:

"Sizden bir talepte bulunmak istiyorum: Ben Almanya'da kaliteli Türkçe ve kaliteli Almanca öğretecek bir okul açmak istiyorum. Türk çocuklarına hem Türkçeyi, hem de Almancayı en iyi şekilde öğretecek, Türk gençlerine tarihini ve geleneğini öğretecek, hatta dileyen Alman gençlerine de Türkçe öğretecek bir okul açmak istiyorum."

Merkel'in Aydın Doğan'a verdiği yanıt ise şöyle olmuş:

"Bu teşebbüsünüzü hararetle desteklerim. Ancak Başbakan olarak benim bu girişimin gerçekleşmesini sağlayacak yetkim yok. Alman yasalarına göre başvurunuzu eyaletlere yaparak bu yetkiyi alabilirsiniz. Eyaletlere bu başvuruyu yaparsanız, ben de destek veririm. Bizde özel eğitime ciddi teşvik var, size teşvik de verirler. Ben de çok mutlu olurum, sizin de bir eseriniz olur. Bizim arkadaşlarımız daima yardımcı olurlar size."

Aydın Bey, neden böyle bir girişimde bulunduğunun nedenini de anlatmış Merkel'e:

"Ben Almanya'da yaşayan Türk toplumunun paralel ve ayrıksı bir toplum olmasını değil, uyum içinde yaşayan, Alman toplumuna entegre olmuş bir toplum olmasını istiyorum. Almanya'ya uyum sağlamalarını arzu ediyorum. Bu hiçbir zaman asimilasyon anlamına gelmez. Uyumun birinci şartı lisan öğrenmekten geçiyor."

YENİ ŞAFAK İNTERNET

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.