Mustafa Yürekli

Mustafa Yürekli

Ayla nedeniyle Kültür Bakanlığı’nı kınıyorum..

Eyüp Sultan Sosyal Bilimler Derneği Genel Başkanı Mustafa Yürekli, sosyal medyadaki resmi hesabından yaptığı açıklamayla Kültür Bakanlığı’nı Ayla’ya verdiği destek nedeniyle kınadı.

MUSTAFA YÜREKLİ: Ayla nedeniyle Kültür Bakanlığı’nı kınıyorum.

Mustafa Yürekli, sosyal medyada “Bu pazar Ayla filmini seyrettim: Güç, şiddet ve masumiyet!” başlığıyla paylaşımlarda bulundu. İlk paylaşımdaki “Ayla filmi değerlendirmesini yazmalı mıyım? Gerek var mı?” sorusu, protestosunun ayak sesiydi. Bu soru, zıddına gönderme yapıyordu sanki: Konuşmaya değer mi diye sormak, “değmez”i de gündeme taşımaktı çünkü..

Yürekli, “Türkiye daha iktidar ve adaleti anlamamış, konuşmamış.. Böyle güç, şiddet ve erdeme dair bir filmi yapma, seyretme ve tartışma düzeyinde olabilir mi?” tespit ve sorusu ise yaklaşımını ortaya koyuyordu.

Genel olarak güç, iktidar, ahlak, hukuk, meşruiyet ve adalet olgularını konuşmamış bir toplumun uyuduğunu ya da sağlıksız olduğunu dolaylı yoldan ifade ediyordu. Pozitivist etik ve hukuk geçerli.. İktidardaki Batıcılar, ülkeyi Batı’ya bağımlı tutuyorlar.

Mustafa Yürekli, Ayla filmine ilişkin değerlendirmesini de kısa ve öz bir ifadeyle, daha doğrusu bir soruyla yaptı:  “Karınca ve çocuk imgesi üzerinden doğaya ve insana duyarlık komünistlik, Kore'ye savaşa gitmek vatanseverlik ve savaş sürecinde Güney Kore'de yetimlere Ankara Okulu açmak ve Koreli öğrencilerin Ankara Marşını söylemesi ulusalcılık olunca neyi konuşabilirsiniz?”

Türkiye’de sol (sosyalist / komünist) hareket, başından beri Alevi ve KÜRT duyarlılıklarını kaşıyan bir ayrılıkçı hareket olmuş ve bugün PKK’da derlenip toplanmıştır. Ne var ki Türkiye’nin kültür sanatı, sineması ve tiyatrosu sola emanet edilmiştir. Bu yüzden yapılan her filim sola gönderme yapmak zorundadır. Oscar ödülü alacaksa da, Türkiye’nin NATO’ya girmek için Güney Kore Kuzey Kore Savaşı’na katılması vatanseverlik olacaktır; yine Batıcılığın Türkiye’deki versiyonu Kemalizm, Ankara ve Ankara Marşı ise bir başka referansı olacaktır.

Eyüp Sultan Sosyal Bilimler Derneği Genel Başkanı Mustafa Yürekli, sosyal medyadaki resmi hesabından, “Kültür Bakanlığı'nı milletin parasıyla bu filmi desteklediği için protesto ediyorum, kınıyorum..” şeklinde yaptığı açıklamayla Kültür Bakanlığı’nı Ayla’ya verdiği destek nedeniyle kınadı.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.