1. HABERLER

  2. ÇUKUROVA GÜNDEMİ

  3. Aytaç Durak davası yarın görüşülecek
Aytaç Durak davası yarın görüşülecek

Aytaç Durak davası yarın görüşülecek

Adana Büyükşehir Belediye Belediye Başkanlığı görevinden alınan Aytaç Durak ve eski dönemde bazı belediye meclisi üyeleri ile görevlilerde dahil toplam...

A+A-

Adana Büyükşehir Belediye Belediye Başkanlığı görevinden alınan Aytaç Durak ve eski dönemde bazı belediye meclisi üyeleri ile görevlilerde dahil toplam 55 kişi hakkında 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle açılan davada yargılamaya yarın başlanacak.

Adana Büyükşehir Belediye Belediye Başkanlığı görevinden alınan Aytaç Durak ve eski dönemde bazı belediye meclisi üyeleri ile görevlilerde dahil toplam 55 kişi hakkında ''görevi kötüye kullanmak'' suçundan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle açılan davada yargılamaya yarın başlanacak.

Adana Büyükşehir Belediye Meclisi'nin kararıyla Aytaç Durak'ın eşi Fahriye Durak'a ait arsayı da kapsayacak şekilde imar planı değişikliği yapılarak rant sağladığına ilişkin iddialarla ilgili olarak Cumhuriyet Savcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında Adana 11. Asliye Ceza Mahkemesi'nde açılan davanın görülmesine yarın başlanacak.

Haklarında ''görevi kötüye kullanmak'' suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle hapis cezası istenen Aytaç Durak'ın yanı sıra aynı dava kapsamında belediye meclisinde gündeme gelen rüşvet iddialarıyla ilgili Cumhuriyet Savcılığı tarafından ifadesine başvurulan Adana Büyükşehir Belediye Meclisi Başkan Vekili Mustafa Tuncel ile Genel Sekreter Hasan Gülşen, Sarıçam Belediye Başkanı Ahmet Zenbilci, eski Küçükdikili Belediye Başkanı Leyla Güven ve eski Yüreğir Belediye başkanı Ömer Topçu gibi isimler de hakim karşısına çıkacak.

-İDDİANAMEDEN-

Dava kapsamında yargılanacak toplam 55 şüpheliyle ilgili hazırlanan iddianamede, şu ifadelere yer verilmişti:

''Müfettiş incelemesinde 1/5000 ölçekli nazım imar planında bulvara cephesi olan adaların yola bakan kısımlarının ticaret alanı olarak, arka kısımlarının konut alanı olarak gösterilmiş olmasına rağmen, 1/1000 ölçekli imar planı değişikliğinde böyle bir ayrım yapılmaksızın adaların tamamının ticaret alanı olarak gösterildiği ve bu durumun plan yapımına ait esaslara dair yönetmeliğin 30. maddesine aykırı olduğu gibi Adana Büyükşehir Belediye İmar Yönetmeliğinin madde 4.001/C-2B hükümlerine de aykırıdır.''

İddinamede, ''Söz konusu işlemlerden dolayı Durak'ın yapılan usulsüz imar değişikliğinden sorumlu olduğu, plan değişikliğini öneren Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hasan Gülşen'in, hazırlayan İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Özlem Kulak'ın, kabul edip imzalayan meclis üyeleri şüphelilerin Fahriye Durak'a yüksek miktarda rant sağlamak suretiyle görevlerini kötüye kullandıkları'' ifadelerine yer verildi.

Cumhuriyet Başsavcılığınca bilirkişi incelemesi yaptırıldığı da belirtilen iddianamede, ayrıca şu ifadeler yer aldı:

''İnceleme sonucu alınan 18 Ağustos 2009'daki raporda, söz konusu işlemle uygulama imar planlarının nazım imar planına uygun olarak yapılmadığı, yönetmeliğin 30. maddesine ve Adana Büyükşehir Belediyesi imar yönetmeliğinin hükümlerine aykırı işlem tesis edildiği, plan değişikliği esnasında bölgede yüzde 99 oranında yapılaşmanın tamamlanmış olduğu ve yapılan bu değişiklikten sonra sadece Aytaç Durak'ın eşi Fahriye Durak'a ait arsa için yapı ruhsatı alındığı, plan değişikliği ile bu arsada değer artışının oluştuğu beyan edildi.

Tüm şüphelilerin yargılanmalarının yapılarak suçun sübutu halinde eylemlerine uyan görevi kötüye kullanma suçundan TCK'nin 257/1, 53/1-5 maddeleriyle ayrı ayrı cezalandırılmaları kamu adına talep ve dava olunur.''

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.