Aytaç Durak, Eşine Ait Arsanın Değerini 44 Kat Artırmaktan Yargılanacak

Aytaç Durak, Eşine Ait Arsanın Değerini 44 Kat Artırmaktan Yargılanacak

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak, Eşine Ait Arsanın Değerini İmar Değişikliği Yaparak 44 Kat Artırdığı İddiasıyla Yargılanacak.Adana...

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak, Eşine Ait Arsanın Değerini İmar Değişikliği Yaparak 44 Kat Artırdığı İddiasıyla Yargılanacak.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak, eşine ait arsanın değerini imar değişikliği yaparak 44 kat artırdığı iddiasıyla yargılanacak.

Şüphelilerin yargılanmasına Adana 11. Asliye Ceza Mahkemesi'nde 29 Nisan'da başlanacak.

Büyükşehir Belediye Belediye Başkanı Aytaç Durak ve eski dönem ve yeni dönemde bazı belediye meclisi üyeleri hakkında, 'görevi kötüye kullanmak' suçundan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Cumhuriyet Savcılığı tarafından ''görevi kötüye kullanmak'' suçundan haklarında 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle hapis cezası istenen Aytaç Durak, eski ve yeni dönem bazı belediye meclisi üyeleri ile görevlilerin de aralarında bulunduğu 55 şüpheli hakkında hazırlanan iddianame, 11 Asliye Ceza Mahkemesi'nde kabul edildi. Adana 11. Asliye Ceza Mahkemesi'nde 29 Nisanda yargılanmalarına başlanacak şüphelilerle ilgili iddianamede, şu ifadeler yer alıyor: "İçişleri Bakanlığı'nca yapılan ön inceleme sonunda 26 Aralık 2008'de verilen kararla şüpheliler hakkında soruşturma izni verilmiş olup, Danıştay Daire Başkanlığı'nın 15 Nisan 2009'da da yapılan itirazın reddine karar verildi. Müfettiş incelemesinde 1/5000 ölçekli nazım imar planında bulvara cephesi olan adaların yola bakan kısımlarının ticaret alanı olarak, arka kısımlarının konut alanı olarak gösterilmiş olmasına rağmen, 1/1000 ölçekli imar planı değişikliğinde böyle bir ayrım yapılmaksızın adaların tamamının ticaret alanı olarak gösterildiği ve bu durumun plan yapımına ait esaslara dair yönetmeliğin 30. maddesine aykırı olduğu gibi Adana Büyükşehir Belediye İmar Yönetmeliğinin madde 4.001/C-2B hükümlerine de aykırıdır.'' denildi.

İddianamede, ''Söz konusu işlemlerden dolayı Durak'ın yapılan usulsüz imar değişikliğinden sorumlu olduğu, plan değişikliğini öneren Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hasan Gülşen'in, hazırlayan İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Özlem Kulak'ın, kabul edip imzalayan meclis üyeleri şüphelilerin Fahriye Durak'a yüksek miktarda rant sağlamak suretiyle görevlerini kötüye kullandıkları'' ileri sürüldü.

Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından bilirkişi incelemesi yaptırıldığı da belirtilen iddianamede, "İnceleme sonucu alınan 18 Ağustos 2009'daki raporda, söz konusu işlemle uygulama imar planlarının nazım imar planına uygun olarak yapılmadığı, yönetmeliğin 30. maddesine ve Adana Büyükşehir Belediyesi imar yönetmeliğinin hükümlerine aykırı işlem tesis edildiği, plan değişikliği esnasında bölgede yüzde 99 oranında yapılaşmanın tamamlanmış olduğu ve yapılan bu değişiklikten sonra sadece Aytaç Durak'ın eşi Fahriye Durak'a ait arsa için yapı ruhsatı alındığı, plan değişikliği ile bu arsada değer artışının oluştuğu beyan edildi.Tüm şüphelilerin yargılanmalarının yapılarak suçun sübutu halinde eylemlerine uyan görevi kötüye kullanma suçundan TCK'nin 257/1, 53/1-5 maddeleriyle ayrı ayrı cezalandırılmaları kamu adına talep ve dava olunur." ifadesi yer aldı.

ADANALILAR KAMU ETİK KURULUNA MÜRACAT ETMİŞTİ

Adanalı Taner Talaş ve Naim Yalçınel, Aytaç Durak hakkında Başbakanlık Kamu Etik Kurulu'na müracat etmişti. Taner Talaş ve Naim Yalçınel,Kamu Etik Kuruluna, Aytaç Durak'ın eşi Fahriye Durak'a ait Süleyman Demirel Bulvarı üzerinde bulunan 11 bin 260 metrekarelik arsayla ilgili yapılan imar değişiklikleri ile arsanın değerinin 44 kat arttığı konusunda müracatta bulunmuştu.

Söz konusu iddiaların araştırılması amacıyla Başbakanlık Kamu Etik Kurulu ve İçişleri Bakanlığı tarafından görevlendirilen müfettişlerin yaptığı inceleme sonrası Aytaç Durak ile imar değişiklik kararını onaylayan 55 kişi hakkında yargılama izni verilmişti. Ancak karara itiraz yolu açık olduğu için haklarında dava açılması istenen 55 kişi bu itiraz kullandı. İtirazı inceleyen Danıştay, yapılan itirazları reddederek yargılanmanın önünü açtı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler