Aytaç Durak'ın imar değişikliğiyle edindiği serveti elinden alınıyor..

Aytaç Durak'ın imar değişikliğiyle edindiği serveti elinden alınıyor..

Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Tuncel, görevden alınan Adana Büyükşehir Belediye Aytaç Durak ile yakınlarının kamulaştırma ve satış...

Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Tuncel, görevden alınan Adana Büyükşehir Belediye Aytaç Durak ile yakınlarının kamulaştırma ve satış yoluyla haksız bir şekilde elde ettiği arsaları sahiplerine iade edeceklerini söyledi.

Belediye meclisi olarak yeni bir düzenleme yaptıklarını kaydeden Tuncel, yıllardır mağdur edilen vatandaşlara kök arsalarının teslim edileceğini belirtti. Aytaç Durak ve yakınlarından vatandaşların arsalarının alınacağını kaydeden Tuncel, "Şu an ihale hazırlıklarını yapıyoruz. Adana'nın en kıymetli yerlerinden 30 bin dönüm arazide imar düzenlemesine gideceğiz. Kök parseller kimin ise onlara hakkını vereceğiz. Kimseye özel muamele yapmayacağız. İmar düzenlemeleriyle kaydırılan hazine arazilerini de hazineye teslim edeceğiz." dedi.

Adanalı Sırrı Özer ve arkadaşları, 1974 yılında Akgün adında bir yapı kooperatifi kurdu. Özer ve arkadaşları 408 daire yapmak için Kireçocağı mevkinde belediyenin konut alanı ilan ettiği bölgede 33 dönüm araziyi sahiplerinden satın aldı. Yaklaşık 10 yıl belediyenin imar çalışmalarını tamamlamasını bekledikten sonra 1984 yılında konutların yapımına başlamak için Tapu Kadastro İl Müdürlüğü'ne müracaat eden Özer ve arkadaşları, 'kooperatif arazisi üzerinde belediyenin kamulaştırma şerhi' koyduğunu öğrendi. Kooperatif yöneticileri, o yıl ilk kez Adana Belediye Başkanlığı'na seçilen Aytaç Durak'a giderek söz konusu alanın konut alanı olduğunu ifade ederek şerhin kaldırılmasını talep etti. Durak, "Akgün Kooperatifini' kamulaştırma alanı dışında tutma sözü verdi. Mutlu bir şekilde belediyeden ayrılan Sırrı Özer ve arkadaşları, bir sure sonra arazilerinin çok düşük bir bedelle kamulaştırıldığını öğrenince yürütmeyi durdurma davası açtı. Kooperatif üyeleri davayı kazandı ancak belediye, kararı uygulamadı. Sırrı Özer, daha sonraki gelişmeliri şöyle anlatıyor: "Mahkeme kararına uyulmadığı gibi bir süre sonra belediyelere 'kamu yararı gözetilerek kamulaştırma yetkisi' veren kanunun çıkması üzerine belediye yeniden arazimizi kamulaştırdı. Biz 30 yıldır hukuk mücadelesini sürdürürken belediyenin arsamızı parçalayarak değişik kişilere sattığını öğrendik. Artık arsa konusu iyice çıkmaza girdi. Üstelik kooperatif hissedarlarımıza belediyeden hala kamulaştırma parası dahi verilmedi."

Adana'da Sırrı Özer ve arkadaşları gibi imar değişikliği yoluyla arazilerine belediyenin el koyduğu yüzlerce kişi bulunuyor. Yıllarca süren hukuk mücadelesinden sonuç alamayanlar, haklarından vazgeçmek zorunda kalıyor.

AYTAÇ DURAK İMAR DEĞİŞKLİĞİNDEN YARGILANIYOR

İçişleri Bakanlığı tarafından görevden uzaklaştırılan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak, eşine ait arsanın değerini imar değişikliği yaparak 44 kat artırdığı gerekçesiyle yargılanıyor. Adana 11. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davada Aytaç Durak ve eski dönem ve yeni dönemde bazı belediye meclisi üyeleri hakkında, 'görevi kötüye kullanmak' suçundan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Cumhuriyet Savcılığı tarafından ''görevi kötüye kullanmak'' suçundan haklarında 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası istenen Aytaç Durak ve 55 şüpheli hakkında hazırlanan iddianame, "Müfettiş incelemesinde 1/5000 ölçekli nazım imar planında bulvara cephesi olan adaların yola bakan kısımlarının ticaret alanı olarak, arka kısımlarının konut alanı olarak gösterilmiş olmasına rağmen, 1/1000 ölçekli imar planı değişikliğinde böyle bir ayrım yapılmaksızın adaların tamamının ticaret alanı olarak gösterildiği ve bu durumun plan yapımına ait esaslara dair yönetmeliğin 30. maddesine aykırı olduğu gibi Adana Büyükşehir Belediye İmar Yönetmeliği'nin madde 4.001/C-2B hükümlerine de aykırıdır.'' denildi. İddianamede, ''Söz konusu işlemlerden dolayı Durak'ın yapılan usulsüz imar değişikliğinden sorumlu olduğu, plan değişikliğini öneren Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hasan Gülşen'in, hazırlayan İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Özlem Kulak'ın, kabul edip imzalayan meclis üyeleri şüphelilerin Fahriye Durak'a yüksek miktarda rant sağlamak suretiyle görevlerini kötüye kullandıkları'' ileri sürüldü.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.