1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Aytaç Durak'la ilgili yeni bir iddia daha
Aytaç Durak'la ilgili yeni bir iddia daha

Aytaç Durak'la ilgili yeni bir iddia daha

Hakkındaki iddialar nedeniyle zor günler geçiren Aytaç Durak, bu kez Adana Demirspor Kulübü ile karşı karşıya geldi.Büyükşehir Belediyesi bünyesinde...

A+A-

Hakkındaki iddialar nedeniyle zor günler geçiren Aytaç Durak, bu kez Adana Demirspor Kulübü ile karşı karşıya geldi.

Büyükşehir Belediyesi bünyesinde var olduğu belirtilen Spor Fonu'ndaki paylarını isteyen kulüp yöneticilerine Durak'ın "Belediye Kanunu'nda Spor Fonu diye bir şey yok." şeklindeki açıklaması bu konudaki tartışmaları alevlendirdi. Adana Demirspor Kulüp Başkanı Bekir Çınar, 'Büyükşehir Belediye Spor Fonu' diye bir şeyin var olduğunu vurguladı.

Kulüp idari binasında düzenlene basın toplantısında konuşan Çınar,"Spor Fonu, belediye çalışanlarıyla akdedilen toplu iş sözleşmesinin ilgili maddesi gereği spor bedeli adı altında işçilerin maaşından kesilerek oluşturulan havuzun adıdır." dedi.

İspatı olarak da resmi internet sitelerinde yer alan bir belediye işçisinin maaş bordosunu örnek gösteren Çınar, kanun gereği Büyükşehir Belediyesi Spor Fonu'nun Sayıştay ve Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu tarafından denetlenmediğini kaydetti. Çınar, "O takdirde yapılan açıklamada belirtilen paraları Büyükşehir Belediye Başkanımız kendi cebinden mi vermiştir?" diye tepki gösterdi.

Demirspor Kulübü'nün hiçbir zaman "Büyükşehir Belediyesi bize yardım etmiyor" ifadesini kullanmadığını dile getiren Çınar, taleplerinin söz konusu spor fonunun ildeki iki kulübe eşit olarak verilmesi olduğunu belirtti. Burada anlam verilemeyecek bir şeyin olmadığının altını çizen Çınar, şunları söyledi: "Belediye, profesyonel kulüplere bu yönde yardım yapılamayacağını belirtiyor. Demirspor Kulübü amatör şubesine kulübümüzün bağış makbuzu karşılığı spor fonundan yardım yapılmaktadır. Başkan Aytaç Durak daha önce sarı zarfla kulübümüze ekranlar önünde verdiği 1 milyon TL'nin kaynağını açıkladığı takdirde spor fonunun kulübümüze aktarılabilip aktarılamayacağının cevabını da daha net almış olacağız. Aynı şekilde 2007 yılı Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından yapılan resmi açıklamada spor fonunun 3 milyon 323 bin 500 TL'lik kısmının Adana Demirspor Kulübü'ne aktarıldığı belirtilmekte. Ancak spor fonunun profesyonel kulüplere aktarılmadığı açıklamasının fiili uygulamayı yansıtmıyor."

Başkan olarak şu ana kadar iddaa gelirlerinden tahsil etmesi gereken 116 bin 200 TL'lik tutarı takım bağışladığını ifade eden Çınar, daha birçok harcamayı kendi bütçelerinden karşıladıklarını ve bunu temlike konu etmediklerini anlattı. Şu ana kadar yönetim kurulu olarak kulübe cebinden 2.9 milyon TL kaynak aktardıklarına işaret eden Çınar, bu kaynağa diğer yönetimler dönemindeki paranın dahil olmadığını bildirdi. Yakın zamanda kulübün gelirleri üzerindeki haciz ve temlikler nedeniyle bu paraları almalarının mümkün olmadığına işaret eden Çınar, "Doğrudur, biz bu paraları kulübün gelirleri üzerine temlik koymak için sureti ile yani alacağımızı garanti altına alarak aktardık. Ancak en iyi ihtimalle 2 sene sonra tahsil etmeye başlayacağımız paraların faizlerini talep etmeyeceğiz. Ayrıca temlik sırası bizlere geldiği zaman kulübümüzü gelirsiz bırakmak pahasına temlikleri tahsil etme cihetine de gitmeyeceğiz. Yeri geldiğinde öteleyeceğiz, yeri geldiğinde kısmen tahsilat yapacağız ama bu tutarlar nedeni ile kulübümüzün dara düşmesine asla imkan vermeyeceğiz."şeklinde konuştu

Adana Demirspor Kulübü bağış kapısı olmadığını açıklayan Çınar, kimseye 'neden bağış yapmıyorsunuz' deme hakkına sahip olmadıklarını hatırlattı. Çınar, şöyle devam etti: "Sorulacak bir hesap varsa, parayı tahsil etme adına kulübü nefessiz bırakmayı seçip seçmeme noktasında sorulmalıdır. Bu kulüp şu anda uçurumun eşiğinde ise bunun sorumlusu şu ana kadar kulüpten tek kuruş tahsilât yapmadan sürekli kaynak aktaran bizler değiliz. Bu sezon federasyona yatırılan1 milyon TL, önceki yıllardan kalan futbolcu borcudur. Eylül ayından itibaren kulübümüze 750 bin 355 TL değil, 445 bin 925 TL yardım yapılmıştır. 445 bin 925 TL'nin de nereye harcandığı da kulübümüzün resmi internet sitesinde tablo halinde açıklanmıştır."

Tüm imkanları elinde olan ve Türkiye'de hemen hemen tüm il belediyelerinin kulüplerine kalıcı gelir sağladığı bir ortamda yaklaşık 20 yıldır neden Demirspor Kulübü'ne dikili bir ağaç bile reva görülmediğini soran Çınar, "1994 yılında 1. ligde (Süper Lig) olan takımımızın bugün halen ikinci ligde mücadele vermesinden ve aradan geçen 15.5 yıllık dönemde 1. ligi hiç görememesinden kentin bir numaralı yöneticisi olan Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nın kendisine hiç kusur yüklememesine anlam vermek mümkün değildir. Biz hiçbir zaman Büyükşehir Belediyesi bize yardım yapmadı demedik. Halen tesislerimizde Aytaç Durak'ın ismi ve büstü, "iyi ki varsın başkanım" ibareli posteri bulunmaktadır. Kendisinin verdiği destek kulübümüzce bunca onurlandırılmışken, samimi bir şekilde afişe edilmişken, aynı samimiyetin Büyükşehir Belediyesi'nden de beklenmesi son derece normaldir. Biz Büyükşehir belediyesinden sarı zarflarla lütuf beklemiyoruz. Hakkımız olan spor fonunun kulübümüze aktarılmasına son verilmesine anlam veremediğimizi ifade ediyor ve hakkımızı tekrar istiyoruz." dedi.

Basın toplantısında yönetim kurulu üyeleri İlker Erdal, Mustafa Avcı ve Bünyamin Fikirdeşici de hazır bulundu.


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.