'Az Edebiyat' has edebiyat...

'Az Edebiyat' has edebiyat...

Yarım asır önce Dinar'da Nedret Gürcan'ın çıkardığı Şairler Yaprağı'ndan, bugün Adana'da yayımlanan Heves'e kadar 'merkez' haricinde çıkmış iyi...

A+A-

Yarım asır önce Dinar'da Nedret Gürcan'ın çıkardığı Şairler Yaprağı'ndan, bugün Adana'da yayımlanan Heves'e kadar 'merkez' haricinde çıkmış iyi dergiler, bulundukları yerde bir çekim gücü oluşturmayı başarmıştır.

Nazilli'den yayın hayatını sürdüren 'Az Edebiyat' bu bağlamda değerlendirilecek dergilerden. Kemalettin Bal'ın yönetiminde üç ayda bir yayımlanan dergi, has edebiyatı öncelediğini gösteriyor. Buna bağlı olarak da 'merkez'den uzak bir şehirde, iyi şair ve yazarları sayfalarında buluşturabiliyor. Şiire ve denemeye öncelik tanıyan Az Edebiyat'ın bahar 2010 sayısında (6. sayı) Ali Emre, Mustafa Özçelik, Gökhan Akçiçek, İsmail Karakurt, Hüseyin Kaya, Mehmet Aycı, Hayrettin Orhanoğlu, S. Kemal Yazgıç, Mustafa Uçurum ve Kemalettin Bal gibi şairlerin şiirleri yer alıyor. Hüdayi Can, Gunbannazar Ezizov'dan bir şiir çevirmiş. Usta denemeci Berat Demirci, Kadı Burhaneddin'in bir gazelini yeniden 'okuyup' yorumlayarak Divan edebiyatına bakışımızdaki kusurları gündeme getiriyor. Hasan Yurtoğlu, 'bir fenomen olarak İsmet Özel'i değerlendiriyor. Kemalettin Bal ise Ali Çolak ile 'yazmak' ve 'deneme' üzerine bir söyleşi yapmış. (azedebiyat@gmail.com/ 0506 582 95 94)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.