Bağlı Mıyız, Bağımlı Mıyız? 

SAÜ ( Sakarya Üniversitesi ) ile İHH (İnsani Yardım Vakfı) arasında geçtiğimiz Aralık ayında yapılan protokol kapsamında, lise ve üniversitede öğrenim gören toplam 3 bin 694 öğrenci üzerinde “Teknoloji Kullanımı ve Bağımlılığı Açısından Türkiye Gençliğinin Fotoğrafı” adlı bir araştırma gerçekleştirildi. Sakarya Üniversitesi ile İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından yapılan araştırmada, öğrencilerin vakitlerinin çoğunu internet, akıllı telefon ve sosyal medyada geçirdiği, lise öğrencilerinin yüzde 30’unun, üniversite öğrencilerinin ise yüzde 35’inin günde 3 saatten fazla akıllı telefon kullandığı saptandı. Teknoloji kullanımı ve bağımlılığı açısından ülkemizdeki durumun saptanmasının amaçlandığı, toplam 7 bölgede bulunan 11 üniversite ile liselerden öğrencilerin katıldığı araştırmadan çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı. Bağımlılık arttıkça başarı düşüyor Araştırmanın üniversite bölümünde, öğrencilerin yaklaşık yüzde 30’unun günde 3 saatten fazla internet, yaklaşık yüzde 35’inin akıllı telefon, yaklaşık yüzde 25’inin ise sosyal medya kullandığı, yaklaşık yüzde 10’unun da günde 3 saatten fazla bilgisayar oyunu oynadığı ifade edildi. Araştırmanın lise bölümünde ise öğrencilerin yaklaşık yüzde 20’sinin günde 3 saatten fazla internet, yaklaşık yüzde 30’unun 3 saatten fazla akıllı telefon, yaklaşık yüzde 20’sinin, 3 saatten fazla sosyal medya kullandığı, yaklaşık yüzde 10’unun ise 3 saatten fazla bilgisayar oyunu oynadığı saptandı.

Kız öğrencilerin internet, sosyal medya ve akıllı telefon bağımlılık düzeylerinin erkeklerden, erkek öğrencilerin ise oyun bağımlılık düzeylerinin kızlardan daha yüksek olduğunun ortaya çıktığı araştırmada, genel olarak teknoloji bağımlılığı düzeyinin arttıkça akademik başarının düştüğü belirlendi. Öğrenciler ebeveynlerinin tutumundan rahatsız. Araştırmada ortaya çıkan diğer bir sonuç ise üniversite ve lise öğrencilerinin yarıdan fazlasının ailelerinin tutumlarından rahatsız olduğunu gösterdi.  Üniversite öğrencilerinin ebeveyn tutumlarına göre dağılımları başlığı altında öğrencilerin yaklaşık yüzde 51’i ebeveynlerini ilgisiz, aşırı koruyucu veya otoriter olarak tanımladı. Araştırmaya katılan lise öğrencilerinin de yaklaşık yüzde 55’i ebeveynlerini aynı başlık altında değerlendirdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Türkiye'de bilgisayar kullanma yaşı ortalama 8 oldu. Cep telefonu kullanma yaşı da 10'a düşerken, her 10 çocuktan 9'unun televizyon izlediği belirlendi. TÜİK araştırmasına göre, Türkiye'de 6-15 yaş arası çocukların yüzde 60,5'i bilgisayar, yüzde 50,8'i internet,  yüzde 24,3'ü cep telefonu kullanıyor. 6-15 yaş grubu çocukların interneti kullanma amaçları arasında; en çok % 84,8 ile ödev veya öğrenme, % 79,5 ile oyun oynama, % 56,7 ile bilgi arama %  53,5 ile sosyal medya ağlarına katılma yer alıyor. Cep telefonu kullanım amaçları arasında; ilk sırayı % 92,8 ile konuşma alırken,% 66,8 ile oyun oynama,% 65,4 ile mesajlaşma, % 30,7 ile internete girmek yer alıyor. Çocuklarda teknoloji bağımlılığı yaşı düşüyor! Çocuklarda teknoloji bağımlığı yaşı giderek düşüyor.  İngiltere’de 4 yaşındaki çocuğa IPad bağımlılığı tanısı kondu ve artık yurtdışında kliniklerde teknoloji bağımlılığı bölümleri açılmıştır.  Bu durum tüm dünyada büyük bir problemledir. Teknolojik gelişmeler hayatımızı kolaylaştırırken sağlığımızda tehdit ediyor.  Günlük hayatta kullandığımız elektronik aletler elektromanyetik alan oluşturuyor. Bilgisayar ve cep telefonunda gelen mikrodalgalar sağlığı daha da olumsuz etkiliyor. Çok uzun süreli bu cihazları kullanmak birçok sağlık problemlerini beraberinde getiriyor. Teknolojinin esiri olmadan ondan faydalanmasını öğrenip, yeni nesillere teknolojiyi nasıl kullanacaklarını öğretmemiz gerekir.

 

Sait ÖZDEMİR

www.saitozdemir.net

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.