Mustafa Yürekli

Mustafa Yürekli

Bana cihadı soruyorlar…

Şair, Yazar, Belgeselci Eyüp Sultan Sosyal Bilimler Derneği Genel Başkanı, Mustafa Yürekli, Sosyal Medyadan Yaptığı Açıklamada,

Bir Müslüman aydın olarak en çok karşılaştığım soru "Cihad hakkında ne düşünüyorsun?" oluyor. Biliyoruz ki Müslümanlar Batının ve Batıcıların büyük baskısı altında dinlerini doğru öğrenemiyorlar. Cihad, İslam devletinin dış politikasıdır, güvenlik politikasıdır; cemaatle cihad olmaz, halife ve devletle cihad olur.. Müslümanlar, güvenliklerini sağlayacak, medeniyetlerini kuracak ve geliştirecek, İslam milletini ve İslam Birliğini temsil edecek bir otoriteden mahrumlar bugün; bütün sorunlarının kaynağında da bu üst otoritenin olmayışı var. Türkiye, laik bir ülke, deniyor. Vatanın ve devletin sahibi millet-i hakime bugün öz yurdunda horlanan bir cemaat haline düşürülmüş, cemaatler, azınlıklar da millet-i hakime olmuş, vaziyet ve istikameti belirliyor. Devletimizin başında bulunan iktidarların Batıcı dış politikası ve NATO içinde belirlenen güvenlik politikaları cihat olarak nitelenemez maalesef. Aidiyetten mensubiyete yol bulmamız gerekiyor, mesele budur.

Bugünkü 60'a yakın İslam devletleri, BM'nin bölgesel ve yerel yönetimleri oluyor: Bizans kayserleri, eyalet valileri.. Filistin, Çeçenistan ve KKTC gibi BM'nin tanımadıkları da devlet olamıyor zaten.’dedi..

Mustafa Yürekli, Vatanın ve devletin sahibi millet-i hakime bugün öz yurdunda horlanan bir cemaat haline düşürülmüş, cemaatler, azınlıklar da millet-i hakime olmuş, vaziyet ve istikameti belirliyor. Devletimizin başında bulunan iktidarların Batıcı dış politikası ve NATO içinde belirlenen güvenlik politikaları cihat olarak nitelenemez maalesef.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum