Bardakoğlu, Tarihi Emevi Camisin'de Arapça vaaz verdi

Bardakoğlu, Tarihi Emevi Camisin'de Arapça vaaz verdi

Suriye Müftüsü Bedreddin Hassun'nun daveti üzerine Suriye'de bulunan Diyanet İşleri Başkan Ali Bardakoğlu Cuma hutbesinin ardından cemaate Arapça vaaz...

Suriye Müftüsü Bedreddin Hassun'nun daveti üzerine Suriye'de bulunan Diyanet İşleri Başkan Ali Bardakoğlu Cuma hutbesinin ardından cemaate Arapça vaaz verdi.

Sözlerine, "Türkiye'deki kardeşlerinizden sizlere selam getirdim" diyerek başlayan Bardakoğlu, Türkiye Suriye ilişkileri ile ilgili olarak "Su yatağını buldu" dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Bardakoğlu, Suriye'de gerçekleştirdiği çeşitli temasarın ardından bu gün Cuma namazını kılmak için tarihi Emevi Camisi'ni seçti. Bardakoğlu Suriye'nin dini otoritelerinden biri olakak kabul edilen Said Ramazan el Buti'nin okuduğu hutbeyi dikkatle dinledi. Buti, hutbeyi irad etmek için minbere elinde kılıçla çıktığı görüldü. Hutbe'in okunması ve cuma namazının kılınmasının ardından Diyanet İşleri Başkanı Bardakoğlu cemaate Arapça vaaz verdi. Konuşması'na Türkiye'deki kardeşlerinizden size salam getirdim diyen Bardakoğlu, Türiye ile Suriye arasında iişkilerin gelişmesi ile ilgili olarak "Su yatağını buldu" değerlendirmesinde bulundu.

Cami içindeki cemaatin yoğun ilgi gösterdiği vaazda konuşan Bardakoğlu"Değerli kardeşlerim ilk olarak size Türiye'deki kardeşlerinizden selam getirdim. Hiç şüphesiz Türkiye ile Suriye arasında dini, tarihi ve sosyal olarak ortak bir geçmişimiz var. Bu yüz yıllar önce gerçekleşti. Bu ilişkiler bir önceki önceki dönemlerde kesintiye uğradı. Ancak su yatağını buldu. Bu yatakta akmaya başladı. Her gün bu ilişkiler, dini, ticari ve sosyal alanlarda gelişiyor. Özellikle iki devletin yöneticileri bu ilişkilerin gelişmesi için büyük çaba sarfediyor. Bu sebeple diyanet işleri başkanı olarak davete icabet etmek istedim." dedi.

Tarihi Emevi Camisi'nde cemaate seslenmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Bardakoğlu,"Emevi Camisi sıradan bir cami değil. Bu cami İslamın tohumlarının atıldığı döneme şahitlik etti. Bir çok peygamber ve sahabiyi bağrında barındırıyor." diyerek caminin önemine vurgu yaptı.

"Renklerimiz, dillerimiz ve Irklarımız ayrı olmasına rağmen İslam dini birliğimizi sağlıyor" diyen Bardakoğlu "Türkiye'deki kardeşleriniz olarak vahyin Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa'ya inmesinin bin 400'üncü yılı olması itibariyle bu yılı Kuran-ı Kerim yılı olarak kutluyoruz. Kuran'a sımsıkı sarıldığımız sürece bizi her türlü delaletten kurtaracaktır" tavsiyesinde bulundu.

Efendimizin milad kandilinin kutlandını aktaran Bardakoğlu, bu tür etkinliklerin asıl amacının Muhammed'i risalenin doğru anlatılması olduğunu belirtti.

İKİ HALK ARASINDAKİ YAKINLAŞMA BEDİÜZZAMAN SAİD NURSİ'NİN MÜJDESİDİR

Bardakoğlu'nun konuşmasının ardından söz alan İslam dünyasının ünlü dini alimi Said Ramazan el Buti, iki halkın yakınlaşmasının Bediüzzaman Said Nursi'nin bir beşareti bir müjdesi oldunu söyledi.

Bediüzzaman'ın Müjdesi hakkında açıklamalarda bulunan Buti,"Bediüzzaman her iki halkın yakınlaşmasından bahsediyordu. Her iki halkı ümitsizlik konusunda uyardı. Tabi size temin ederimki bu söze anlam veremiyordum. Şimdi anlam veremediğim bu sözleri artık bir hakikat oldu. Bize verdiği bu müjdenin önündeki duvarların kalktığını artık müşahade ediyorum. Daha önce dedim. Tekrar da söylüyorum. Bu yakınlaşma ve birleşme Türkiye ile Suriye arasındaki yakınlaşma karşılıklı çıkardan ibaret değil kesinlikle..Bu sağlam zemin üzerinde kurulmuş bir yakınlaşmadır. Türk yöneticiler ile Suriyeli yöneticiler değerler sistemi ile geçici çıkarları bir birinden ayıran yöneticilerdir" değerlendirmesinde bulundu.

Yaptığı görüşmeler ile ilgili açıklamalarda bulunan Bardakoğlu, Türkiye ile Suriye arasında her alanda olduğu gibi dini kurumlar arasında işbirliğine yönelik çalışmaların yapıldığını söyledi. Bardakoğlu yapılan çalışmalar ile ilgili olarak, "İnanıyorumki Arap dili eğitimi konusuda din eğitimi konusunda dini bilginin yenilenmesi konusunda toplumuna ve bütün dünyaya islam dininin aydınlık mesajının sunulması konusunda işbirliği yapacağımız alanlar kendiliğinden çıkmaya başladı. Önümüzdeki günlerde bir teknik heyet Suriye Evkaf Bakanlığını ziyaret ederek, Diyanet İşleri Başkanlığımız arasında ne gibi çalışmaların yapılacağını araştıracak." şeklinde konuştu.

Devlet Başkanı Esad, Başbakan Utri olmak üzere Suriyeli yetkililer ile ufuk açan görüşmeler yapıldığın söyleyen Bardakoğlu, "İlahiyat fakültelerinde görev yapan öğretim görevlilerimizin ilahiyat fakültelerinde hazırlık sınıflarında Arapça dili takviyesi konusunda ve hatta imkan bulursak vaiz ve müftülerimizin burayla belli sürelerle iletişim kurmalarını saymalayı düşünüyoruz. Suriye'de seminerlerin alınması, buradadaki hocaların Türiye'ye giderek Arapça eğitim vermesi gibi ilk etapta yapacağımız iş imkanları olacak" dedi.

(CİHAN)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.