1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Başbakan Erdoğan: 'Hedef 5 yılda 5 milyar dolar'
Başbakan Erdoğan: 'Hedef 5 yılda 5 milyar dolar'

Başbakan Erdoğan: 'Hedef 5 yılda 5 milyar dolar'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Malezya ile Türkiye arasındaki dış ticaret hacmindeki hedefin 5 yılda 5 milyar dolar olduğunu belirtti.Başbakan Recep Tayyip...

A+A-


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Malezya ile Türkiye arasındaki dış ticaret hacmindeki hedefin 5 yılda 5 milyar dolar olduğunu belirtti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Malezya ile Türkiye arasındaki dış ticaret hacmindeki hedefin 5 yılda 5 milyar dolar olduğunu belirterek, "Haziran ayına kadar Meclis kapanmadan Serbest Ticaret Anlaşmasını Meclis'ten geçirmek suretiyle Türkiye olarak bu adımı atmış olalım" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Malezya Başbakanı Najib Tun Razak ile ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan, yaptığı konuşmada, "Bu yılın başında yaptığımız ziyarette kendilerine özellikle ülkemizi hemen ziyaretini söylediğinde onlar da bununla ilgili olarak planlıyorum en kısa zamanda ziyareti gerçekleştireceğim demişlerdi. Yakın bir zamanda malum Malezya üzücü bir hadiseye şahit oldu. Bir uçaklarının düşmüş olması, hala bu uçağa ulaşamamış olmaları ve Malezyalıları derinden yaralayan bu kaza özellikle Sayın Başbakanın da ailelere karşı vermem gereken bir hizmet var, bunu verememekten dolayı bir üzüntü içindeyim' diyorlardı. Böyle bir netice var ama arama noktasındaki alanın daraltığını ve hala bir neticeye kısa zamanda varır umudunu taşıdıklarını kendilerinden dinledik. Bu uçakta hayatını kaybeden herkese Allah'tan rahmet diliyorum. Bölgelerinde birbiriyle ortak yanları olan ülke. Karşılıklı olarak Ocak ayındaki ziyaretim sırasında Malezya ile stratejik ortak düzeyine bunu çıkaralım dedik bu adımı attık. Bizler Türkiye olarak küresel ticari ilişkiler açısından önemi giderek artan Asya Pasifikteki ülkelerle ilişkilerimizi geliştirmeyi arzu ediyoruz. Bugünkü görüşmelerde dar kapsamlı bir çalışma yaptık, ardından geniş kapsamlı bir çalışmayı gerçekleştirdik. Yaptığımız görüşmeler son derece verimli geçti" dedi.

Malezya ile dış ticaret hacmindeki hedefin 5 yılda 5 milyar dolar olduğunu belirten Erdoğan, "Haziran ayına kadar Meclis kapanmadan Serbest Ticaret Anlaşmasını Meclis'ten geçirmek suretiyle Türkiye olarak bu adımı atmış olalım. Bununla beraber Karma Ekonomik Komisyon Toplantılarını da süratle başlatılmasını istiyorum. Üniversitelerimizin karşılıklı olarak atmış olduğu adımlar da çok önemli. Öğrenci transferi noktasında önemli adımların atılacağına inanıyorum. Onbinlerce öğrencisi dışarıda eğitim-öğretim görüyor. Biz Türkiye olarak çok daha fazla öğrenciyi kabul edebileceğimizi kendileriyle paylaştık. Birçok alanda öneri ve fikir geliştirecek olan bir grup, Ocak ziyaretimizde görüşmüştük. Seçkin kişiler grubu oluşturulması noktasındaki adımı atıyoruz. Müşterek olarak bu çalışmayı sürdürecekler. Ülkelerimizin ilişkilerine yeni boyutlar kazandırmak için çalışacaklar. Kültür ve yüksek öğretim alanlarında atılabilecek adımları görüştük. Sayın Başbakan, değerli kardeşim ve heyetiyle yaptığımız görüşmelerde bölgesel ve uluslararası gelişmeleri değerlendirme imkanımız oldu. Türkiye ve Malezya'nın BM, İslam İşbirliği Teşkilatı'nda birlikte neler yapabileceğini de konuştuk. Stratejik ortağımız Malezya ile ilişkilerimiz bize güç vermektedir. Bu atacağımız adımlarla birlikte bundan sonraki sürece Türkiye Malezya arasında çok farklı bir dönemin başlamasına da vesile olacaktır" ifadelerini kullandı.

Razak, Malezya'ya Türkiye'nin de yatırım yapması konusundaki desteklere devam edeceklerini belirterek, Türkiye'nin Malezya'da çok popüler olduğunu ifade etti. karşılıklı olarak çok güçlü duyguları paylaşıyoruz. Bu duygular istatistiklerin ötesine geçiyor. Razak, "Sizden birlikte çalışma konusunda ümitlerimi ifade etmek istiyorum" dedi.

ENİSE YAPAR - TÜRKER BEKTAŞ-İHA

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.