Başkan Büyükkılıç, Macaristan Resmi Ziyaretini Tamamladı

Başkan Büyükkılıç, Macaristan Resmi Ziyaretini Tamamladı

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’ın beraberindeki heyet ile Macaristan’daki temaslarını tamamladı.

konsolos-osman-sahbaz-1.jpg

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’ın beraberindeki heyet ile Macaristan’daki temaslarını tamamladı. Başkan Büyükkılıç, Türkiye Cumhuriyeti Budapeşte Büyükelçisi Gülşen Karanis Ekşioğlu’nu makamında ziyaret ederek resmi temaslarına başladı.

Türk Devletleri Teşkilatı Macaristan Başkanı Büyükelçi Prof. Dr. Hovari János ve Macaristan Tarım Bakanlığı Müsteşarı Dr. Ökrös Oszkâr ile görüşürken, ikili ve heyetler arası görüşmeler dışında tarihimizin sembol ismi

Gül Baba Türbesi’ni de ziyaret etti.

Macaristan Tarım Bakanlığı Müsteşarı Dr. Ökrös Oszkâr’ı ziyarette, hayvancılık alanındaki vizyon projelerden olan Beydeğirmeni Besi Bölgesi için istişarelerde bulundu.

Macaristan temaslarının ikinci gününde;

Kardeş şehri Miskolc’un Belediye Başkanı Veres Pâl ile Miskolc Bölge Valisi Sayın Dr. Alakszai Zoltán’ı ziyaret etti.

İki ülke arasında kurulan güçlü ilişkilerle birlikte ortak çalışmaların artacağına inanıyoruz. Kendilerine teşekkür ediyorum.

Kayseri heyetinden Macaristan Parlamentosu’na çıkarma

Tarihi meclis binası parlamentoda gezilerek, önceki Türk Macar Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Milletvekili Attila Tilki ile iktidar partisi toplantı salonunda görüşüldü.

Macaristan ziyaretini değerlendiren Başkan Büyükkılıç, hem ikili görüşmeler hem de şehircilik anlayışı ile tarım ve hayvancılık alanında yapılan çalışmaları gözlemlediklerini vurgulayarak, “Burada çok verimli ve anlamlı çalışmalar yaptık. Bizleri burada kardeş şehrimizin çok değerli başkanı ile değerli milletvekilimiz Dr. Tilki Atilla beyin davetleri sonrasında Macaristan’da bulunmaktan keyif aldığımızı belirtiyor, bu güzel organizasyonu yapan Macaristan Konsolosumuz Sayın Osman Şahbaz’a ayrıca teşekkür ediyorum” dedi.

Başkan Büyükkılıç, Galiçya Cephesi Türk Şehitliği’ni ziyaret etti, TBMM Başkan Şentop ile görüştü

Budapeşte’nin 10. Bölgesindeki Kőbánya’da 480 Türk şehidin bulunduğu Kozma utca'da Birinci Dünya Savaşı sırasında 1916- 1917 yıllarında 15. Türk Kolordusunda şehit düşen askerler Galiçya ve Macaristan'ın farklı bölgelerinde defnedildikten sonra 1926 yılında Budapeşte'deki Újköztemető mezarlığına nakledilen Galiçya Şehitliği'ni ziyaret ederek aziz ruhlarına dualar ettikten sonra Budapeşte'den Türkiye'ye döndü.

Büyükelçilerimiz Gülşen Karanis Ekşioğlu'na ve Viktor Matiş'e teşekkür ediyorum

Konsolos Osman Şahbaz ise, '' Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı değerli Dr. Memduh Büyükkılıç ve kıymetli heyetini Macaristan'da misafir etmekten büyük mutluluk duyduk. Uzun soluklu bir organizasyondu, yerel ve ulusal boyutta görüşmelerin faydalı, verimli ve bereketli geçtiğini görmek en büyük sevincimizdir. Katkıda bulunan Büyükelçilerimiz Gülşen Karanis Ekşioğlu'na ve Viktor Matiş'e teşekkür ediyorum'' dedi.

Başkan Büyükkılıç’a Macaristan gezisinde eşi Dr. Necmiye Büyükkılıç’ın yanı sıra, Macaristan Fahri Konsolosu Osman Şahbaz, Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Mustafa Palancıoğlu, Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, Hacılar Belediye Başkanı Bilal Özdoğan, Sarıoğlan Belediye Başkanı Bekir Ayyıldırım, Sarız Belediye Başkanı Baki Bayrak, Büyükşehir Belediyesi CHP’li Meclis Üyesi Fatma Nur Bozoklu, Büyükşehir Belediyesi İyi Partili Meclis Üyesi Hasan Özsoy, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcıları Serdar Öztürk, Bayar Özsoy ve daire başkanları eşlik etti.

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler