Başkan Osman Şahbaz’dan Bakan Prof.Dr. Kásler Miklós'a Ziyaret

Başkan Osman Şahbaz’dan Bakan Prof.Dr. Kásler Miklós'a Ziyaret

Türk Macar İşadamları Derneği ( TÜMİŞAD ) Başkanı ve Macaristan Fahri Kondsolosu Osman Şahbaz önceki dönem İnsan Kaynakları Bakanı olan Macar Araştırma Enstitüsü Bakanı Prof.Dr. Kásler Miklós'u Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de makamında ziyaret etti.

osman.jpg

Samimi bir ortamda gerçekleşen ziyarette Konsolos Osman Şahbaz ” Sayın Bakan Macar Araştırma Enstitüsü Başkanı olarak bu hafta başı göreve başlamanızdan dolayı tebrik ediyor başarılar diliyoruz, Türkiye ve Macaristan arasındaki dostane işbirliklerinin artarak büyüyüp güzel ve başarılı hizmetler yapacağına inanıyoruz. Bu yoğun zamanda bizlere vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz” dileklerini iletti.

2024 yılı Türkiye Macaristan Kültür Yılı olarak kutlanacak

Konsolos Şahbaz, '' Ülkelerimiz arasındaki dostluk anlaşmasının yürürlüğe girişinin 100. yıl dönümü münasebetiyle 2024 yılını Türkiye Macaristan Kültür Yılı olarak kutlayacağız. Bu kapsamda gerçekleştireceğimiz etkinlikler ortak tarih ve kültürümüzün daha iyi tanıtılmasına vesile olacaktır.

İki dost ülke NATO müttefikleri olarak savunma sanayisinde büyük iş birliği potansiyeline sahip olduğunu biliyoruz. Ayrıca, Macar Araştırma Enstitüsü ile Türk Tarih Kurumu arasında işbirliği hususunda katkıda bulunmak isteriz. Ayrıca sizleri medeniyetlerin buluştuğu tarih, kültür başkenti İstanbul ve doğduğum kadim ve sanayi şehri Kayseri’ye davet ediyorum'' dedi.

baskan-osman-sahbaz-1.jpg

Genetik araştırmalara göre Árpád soyundan gelenlerin Avrasya soyundan geldiğinden Macarların kökenlerinin araştırmaların gerekiyor

Başkan Prof.Dr. Kásler Miklós, '' Güzel nazik ziyaretriniz için teşekkür ederim.

Budapeşte'nin prestijli Andrássy caddesindeki bu tarihi binaya yeni taşındık.

Şimdiye kadarki genetik araştırmaların sonuçlarına göre, Árpád soyundan gelenlerin kesinlikle Avrasya soyundan geldiği için Macarların kökenlerine yönelik araştırmaların sürdürülmesi gerekiyor.

Macar Araştırma Enstitüsü ve Türk Tarih Kurumu'nun iki halkın geçmişini birçok farklı alanda keşfetmek için işbirliği yapabileceğini memnuniyetle belirteyim.

Uzmanların birlikte çalışabileceği Arkeogenetik Araştırmalar Merkezi'nin önerilen ortak araştırma imkanı da gündeme alabiliriz.

Geçmişte Türk ve Moğol film rejisör ve yönetmenleri '' Atilla '' filmi çevirmeyi arzuladılar. Atilla'yı biz Macarlar, Türkler ve Moğollar güzel şekilde anıyoruz.

Türkiye'de 6 Şubat'ta meydana gelen depremler sonrası dost ve kardeş ülkedeki doğal afeti endişeyle üzüntüyle izledik, büyük geçmiş olsun.

Başkan Prof.Dr. Kásler Miklós’u ziyarette Macaristan Fahri Konsolosu ve Türk Macar İşadamları Derneği Başkanı Osman Şahbaz ile birlikte TÜMİŞAD Başkan Yardımcısı Emin Altaç ve TÜMİŞAD Basın Danışmanı Gazeteci Czuk János hazır bulundu.

Başkan Prof.Dr. Kásler Miklós kendi kaleme aldığı '' Avrupa ve Macar kimliği hakkında'' ( Az Európai és a Magyar Identitásról ) kitabını hediye etti. Osman Şahbaz da Başkan Prof.Dr. Kásler Miklós’a Türk Milli futbol takımı forması hediye etti.

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler