Baykal: Önerimiz hiçbir şarta bağlı değil

Baykal: Önerimiz hiçbir şarta bağlı değil

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Anayasa değişikliği paketine ilişkin getirdikleri öneri konusunda, ''Sükunetle bir değerlendirme yapılsın. Umut ederim...

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Anayasa değişikliği paketine ilişkin getirdikleri öneri konusunda, ''Sükunetle bir değerlendirme yapılsın. Umut ederim pazartesi gününe kadar bu değerlendirme yapılır ve iş birliği şansı varsa pazartesi günü bunu kullanmak mümkün olabilir'' dedi.

Baykal, Brüksel dönüşü Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, Anayasa değişikliği paketindeki 3 maddeye ilişkin hukuki ve siyasi her türlü olanağı kullanmanın kendilerinin görevi olduğunu söyledi.

Demokratik terbiye anlayışı, sorumluluk anlayışı içinde üzerlerine düşen görevi yapacaklarını ifade eden Baykal, şöyle devam etti:

''Dikkati çeken şu: Bazı AKP sözcüleri ipe un serme hazırlığına başladılar. Yani bu işi açıktan reddetmenin, bu kadar haklı, kamuoyunda bu kadar kabul gören, bu kadar doğru bir öneriyi açıkça, kabaca reddetmenin uygun olmayacağını, kamuoyunu rahatsız edeceğini gördükleri için çamura yatmaya çalışıyorlar. Bu yanlıştır. Oyun oynamıyoruz. Ciddiyetle bunu söylüyoruz. Bizim samimiyetimizi sorgulamaya kimsenin hakkı yok. Bizim samimiyetimizden kuşku duyanlar derhal bunu test etsinler. Bunu test etmenin yolu da 'Hazırlayalım bu 24 maddeyi, oy veriyor musun vermiyor musun?' diyeceklerdir ve göreceklerdir. CHP grubu büyük bir içtenlikle bunu sergileyecektir. Niye sergilemesin? Biz bütün siyasi hayatımız boyunca o 24 madde içerisinde yer alan konuların hemen hemen tamamına hep sahip çıktık, hiçbirinin aleyhinde tavır takınmadık. Çok açıkça bizim de destek vereceğimiz maddeler. Bunları yapalım, bitirelim, niye hır çıkarıyoruz? Yani en anlaşılması gereken konuyu da niye kavga konusu haline getiriyoruz? Niye iktidar bunu yapıyor? Kavgadan niye medet umuyorlar? Yanlış. Bu önerimizin arkasındayız.''

-''OLUMLU İŞARET''-

Maddelerin tümü hakkındaki görüşmenin pazartesi gününe bırakılmış olmasını olumlu bir işaret olarak gördüğünü, memnuniyetle karşıladığını ifade eden Baykal, ''Sükunetle bir değerlendirme yapılsın. Umut ederim pazartesi gününe kadar bu değerlendirme yapılır ve iş birliği şansı varsa pazartesi günü bunu kullanmak mümkün olabilir'' dedi.

Baykal, bunun gerçekleştirilmesine yardımcı olacak tek konunun, ''Başbakan'ın bu konuda kararlılığını ifade etmesi, bu konuyu tekrar bir kavga ve gerilim konusu haline dönüştürmek isteyen çevrelerin etkisinden kendisini sıyırması ve her noktada kavga etme eğiliminden partisini çekip çıkarması'' olduğunu ifade etti.

Türkiye'nin uzlaşmaya ihtiyacı olduğunu vurgulayan Baykal, ''Dış konular ortada, iç konular ortada... Böyle bir ortamda Anayasa değişikliği gibi 70 milyonu ilgilendiren bir büyük konuda gereksiz, anlamsız bir gerginliği dayatmanın çok yanlış olduğuna içtenlikle inanıyoruz. Sayın Başbakan umut ederim AKP'nin içinde bu konuyu bir gerilim konusu haline getirmek isteyenlerin tuzağına düşmeyecektir. Sayın Başbakan umut ediyorum giderken açtığı kapıyı kapatmayacaktır. ABD'ye giderken bir kapı açtı. Biz o kapıyı açık tutmak istiyoruz. O kapıdan bu iş geçirilerek sorun çözülsün istiyoruz'' şeklinde konuştu.

Bunu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e de bir öneri olarak sunduğunu hatırlatan Baykal, ''Sayın Cumhurbaşkanı bu konuyu kamuoyu önünde tartışma konusu haline dönüştürmemeye özen gösterdi. Belki de bu konu doğrultusunda ilgililerin harekete geçmesi kanaatini temaslarda ifade etmiş de olabilir. Bu konuda sağduyu sahibi, aklı başında herkes üzerine düşen görevi yapıyor diye umut ediyorum. Böyle bir bekleyişim var. Konunun aydınlanmasını, durumun netleşmesini hep beraber bekleyelim'' diye konuştu.

-''ÖNERİMİZ ÇOK AÇIK VE HİÇBİR ŞARTA BAĞLI DEĞİL''-

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek'in, ''CHP, halkoyuna gitmekten kaçınıyor'' şeklindeki sözlerinin sorulması üzerine de Baykal, ''Böyle bir şey söz konusu değil. Biz yaptığımız öneriyi çok açık, hiç bir şarta bağlı olmadan, çok net bir şekilde yaptık. Şu anda da aynı noktada durmaya devam ediyoruz. Anlaşılıyor ki daha onu yapma konusunda bir kararlılık içine girememişlerdir. Yeni önerileri dinlemeye hazır bir noktada değiller. Bunu görüyorum. Buna da saygı gösteriyorum. Onların kafasını yeni önerilerle karıştırmak istemiyorum'' dedi.

''Kimse bu öneriyi engellemek için hiçbir geçerliliği olmayan, anlamsız bahanelerin, gerekçelerin arkasına saklanmaya kalkmasın, ipe un sermeye kalkmasın'' diyen Baykal, getirilen önerinin kabul edilmesinin Türkiye'de büyük bir ferahlık yaratacağını savundu.

Baykal, Brüksel'de yaptığı temaslar sırasında da muhataplarının, getirdikleri öneriyi çok yerinde ve doğru bulduklarını ifade ettiklerini söyledi.

''Gerekirse AK Parti Genel Merkezine gidebilirim'' şeklindeki sözlerinin hatırlatılması üzerine de Baykal, ''Konuyu halletmek için bir araya gelmemize bile gerek olmayabilir ya da gerek olabilir. Gerek olursa ben her şeye hazır olduğumu ifade etmek için söyledim bu sözleri. Bu sözlerin kendi çerçevesinin dışına çıkarılması gereken bir tarafı yoktur'' diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler