Baykal'ın niçin istifa ettiğini anlayan var mı?

Baykal'ın niçin istifa ettiğini anlayan var mı?

Yeni Şafak Gazetesi Yazarı Yasin Doğan, bugünkü köşe yazısında CHP Genel Başkanlığı'ndan istifa eden Deniz Baykal'ın tavrını kaleme aldı.İŞTE...


Yeni Şafak Gazetesi Yazarı Yasin Doğan, bugünkü köşe yazısında CHP Genel Başkanlığı'ndan istifa eden Deniz Baykal'ın tavrını kaleme aldı.

İŞTE YASİN DOĞAN'IN YAZISI:

Baykal'ın niçin istifa ettiğini anlayan var mı?

Son söyleyeceğimi ilk söyleyeyim. Baykal'ın istifa etmesi, söylediği ve yaptıkları açısından tutarsız bir görüntü oluşturduğundan son derece yanlış olmuştur.

Olayın üç boyutu var. 1. Yaşandığı iddia edilen ilişki. 2. Özel görüntülerin kaydedilmesi ve servis yapılması. 3. Baykal'ın bu işi siyasallaştırması.

Yaşandığı iddia edilen ilişki, özeldir ve ahlak zaviyesinden değerlendirilebilir. Bunun hukuki bir sonucu olup olmaması, olayın tarafı olan kişileri ilgilendirir. Aileler, eşler bu durumu sorun olarak algılamıyorsa, bu kendi bilecekleri meseledir. Basına yansıyan ifadeler ailelerin bunu büyük bir hadiseye dönüştürmediğini gösteriyor. Bir partinin genel başkanının böyle bir anlayışa ve yaşam tarzına sahip olması o partiye destek olan insanların ahlak anlayışına bırakılabilir. Bunun üzerinden siyasal sorgulamaya gitmek çok doğru değildir. Toplum sandığa gittiği zaman böyle bir insana oy verip vermeyeceğine kendi karar verir. Ancak elbette farklı ahlaki hassasiyetlere sahip olan insanlar, bunu geleneksel değerlerin çürümesi, ahlaki yozlaşma, Türk aile yapısının erozyana uğraması, çirkinliklerin normalleştirilmeye çalışılması gibi de algılayabilir. Nitekim, MHP liderinin yaptığı açıklama bu noktaya parmak basıyor: "Milli ve manevi değerlerde olduğu kadar, siyasette de ahlaki ve vicdanı bütün ölçüler kaybolmuş; çok ciddi sosyal çözülme, ahlaki çöküş ve hayatın her alanında ortaya çıkan yozlaşma hali, üst düzey siyasetçileri de etkisi altına almıştır. Bunun en son örneği Sayın Deniz Baykal'ın da içinde yer aldığı iddialarda ortaya çıkmıştır."

Ama dediğim gibi, böyle anlayışa sahip bir genel başkanı hazmetmek, önce kendi partililerinin sonra toplumun vicdanına kalmıştır.

Meselenin ikinci boyutu hukuku ilgilendiren polisiye bir hadisedir. Elbette birincinin olduğu gibi ikincisinin de siyasi boyutları olabilir. Bir parti genel başkanına böyle bir girişimde bulunulması, siyasi hesapları akla getirebilir. İşin bu yönü de çirkin ve kabul edilemezdir.

Üçüncü boyut, Baykal'ı tutarsız duruma düşüren taktik hatayla ilgilidir. Bu konuyu siyasallaştıran, siyasi polemik haline getiren bizzat Baykal'ın kendisi olmuştur. Meydan okuyan, yeni suçlamalarda bulunan, sağa sola saldıran Baykal'dır.

Olayın birinci yönüne izah getiremeyen Baykal, olayın kesinlikle yanlış olan ikinci boyutunu eleştirmek ve sorgulamak yerine, meseleyi siyasetin konusu haline getirmiş ve bu siyasallaşmadan medet ummuştur. Oysa yapması gereken bir hukuk mücadelesi başlatmak, hukuken hesap sormak olmalıydı.

Baykal madem mağduriyete uğramıştır, kendisine komplo yapılmıştır o zaman niçin istifa etmiştir? Birinci nokta yalanlanmamıştır, kendisi ve ailesi için bir problem olarak görülmemiştir, zaten kimseden de özür dilememiştir. İkinci nokta da haklı olduğu bir yanlışlık içermektedir. Peki niye istifa etmiştir? Hangi yanlış ve kabul edilemez durum sebebiyle istifa etmek zorunda kalmıştır? Baykal, el çabukluğuyla, cerbeze yaparak meselenin özünü ıskalayarak sadece istifa kararını açıklamıştır.

Yabancı medyanın "seks skandalı" diye verdiği bir hadiseden onurlu ve erdemli bir siyasi lider üretme çabası çok sakil düşmektedir.

Önder Sav, Baykal'ın artık sadece CHP'nin genel başkanı değil, aynı zamanda toplumu yönlendirecek önderlerden biri haline geldiğini, tarihin unutulmazları arasına girdiğini belirtiyor.

Baykal'ın taktik kokan istifası üzerinden onurlu bir halk önderi çıkarmak, Baykal'ı bir nevi "milli kahraman"a dönüştürmeye çalışmak hayret vericidir.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler