Mehmet Yürekli

Mehmet Yürekli

Bir damla petrol mü, bir damla kan mı?

Yerel medyanın bir görevi de, gelişen dünya koşullarının, kendi bölgesinde ne anlama geldiğini, ne gibi fırsatlar doğurduğunu o bölge insanıyla paylaşmak, gerçek gündemi fark ettirmek, bölge halkını bilgilendirmek ve bilinçlendirmektir.

Bu anlayışla, 2015 yılında düzenlediğimiz konferansı ve aslında o günün koşullarında pek de ilgi görmeyen bir panelimizi size hatırlatmak isterim.  

Ne demiştik?

Dünya Enerji Borsasının Merkezi Adana olacak.

Evet, 21. yüzyılda, Emperyalizmin damarlarında dolaşan kan değişti.

Kendi konforlarına Ortadoğu halklarının üretim ve birikimini sermaye edip sömüren sözde gelişmiş ülkeler, petrolden sonra şimdi de bu coğrafyanın enerji kaynaklarına göz diktiler.

Hatırlarsanız, vampirin kan emme iştahıyla petrol peşine düşenler, Ortadoğu’yu kan gölüne dönüştürürlerken, ilhamı, 1936 yılında Winston Churchill İngiltere’de Avam Kamarası’nda söylediği şu sözden almışlardı: ‘Bir damla petrol, bir damla kandan daha değerlidir.’

 

Evet, o gün için petrol kan emici Avrupa ve Amerika için tam da öyle idi. Şimdi ise, bunca düzmece savaşının sonunda, çöle dönüşen Ortadoğu’nun petrolünden bıkmış olmalılar ki, şimdi de bu bölgenin ürettiği enerjiye göz diktiler.

Bilişim çağında, petrolden çok “enerji kaynağı” daha iştah kabartan bir gelir haline geldi. Türkiye, Azerbaycan’da, Ortadoğu’da ve Rusya’da üretilen enerjinin Avrupa’ya satışı konusunda aktif rol alıyor.

Yıllar önce adanapost olarak gündeme getirdiğimiz bu konu bu gün için çıplak gerçekliğiyle ortaya çıkmış durumda. Dünya değişti, ülkemiz gelişti ve dünyanın yeni kazanımı olan enerjinin koridoru da Adana oldu.  

Geçtiğimiz gün Adana 7. Türkiye Enerji Zirvesi’ne katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, "Ocak'ta doğalgaz depolamayla ilgili önemli bir müjdemiz olacak. Yeni bir adım atacağız." diyerek bölge insana yeni bir müjde daha vermiş oldu.

Umarız, birçok yönden geri kalan, geri bırakılan ilimiz, dünyanın bu gelişim dinamiğinden hak ettiği payı alır ve bir damla kanı, dünyanın tüm petrollerine değişmeyen bir ahlakla yaptığımız yayıncılığımız da, aynı anlayış ve duyarlıkla sürer.

 

Mehmet Yürekli, adanapost

27.11.16, Adana

mehmetyurekli055@gmail.com 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.