İbrahim Halil Sipahi

İbrahim Halil Sipahi

Bir Millet Uyanıyor,

Yeniden Milli Mücadele (YMM) Hareketinin en etkili sancaklarından Adana’da YMM’nin yayın organı Bayrak dergisi Adana temsilciliği tarafından Pazar günü (bugün) düzenlenen “UYANIŞ 16 Temmuz’da Adana’dan başlıyor” programının davetlisiydim.

WEB TV ADANAPOST - Muhteşem Türkiye Uyanışı Adana’dan başlıyor

WEB TV ADANAPOST - Yeniden Milli Mücadeleciler Adana’da Buluştu

Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro salonunda gerçekleşen toplantının baş konuğu ve konuşmacısı YMM hareketinin önderi siyaset ve dava adamı bilge lider Aykut Edibali idi.

Aykut Edibali 38 yıl önce tanıdığım Edibali. Yılların yorgunluğuna rağmen hala o zamanki gibi kararlılığı ve dirayetli ile dimdik ayakta. Elli yıllık Mücadele Birliğinin atlattığı bütün badirelere, YMM Hareketini yıpratma ve yıldırma çalışmalarına rağmen yılmadan usanmadan dünyalık hiçbir beklentisi olmayan Mücadeleciler de aynı Edibali gibi o ilk günkü heyecan ve mücadele azmi ile salonu doldurmuştu.

Elli yıl önce Türkiye’nin o sıkıntılı günlerinde “Bir millet ızdırab içinde inlerken, onun evlatları rahat edemez” diyen Edibali,  “Milletim Uyan” sloganı ile ortaya çıkmıştı. Türkiye için ümit olan Mücadeleciler ve mücadelenin lideri Edibali hala Türkiye’nin sahipsiz olmadığını YMM’nin Türkiye’nin geleceğinin sigortası, Cumhuriyetin yılmaz bekçisi olduğunu bir kez daha Adana’da kamuoyuna hissettirdi.

Elli yıldır verdiği vatan-millet mücadelesinde Türkiye, Türk ve İslam dünyası üzerine ortaya koyduğu fikirler, olayları analiz ederek yaptığı teşhislerin her seferinde haklılığını gördüğümüz Edibali, YMM’ nin çıkış noktasının Hz. Âdem’in nefis ve şeytanla giriştiği nefis mücadelesine kadar dayandığını. YMM ‘lerin verdiği sözün galü-beladan buyana verilmiş bir söz olduğunu ifade etti. Mücadelenin Fatih’in İstanbul’u fethettiği inanç ve imanla sürdürdüklerinden bahsettikten sonra Millet Partisinin üzerinde oynanan oyunlara değinen Edibali. Muhteşem Türkiye seferberliğinde Milli İktidar için “Uyanış” startı Adana’dan verirken ülkenin Terör, AB, Kıbrıs ve Yunanistan tarafından işgal edilen Ege adaları ile Suriye olmak üzere dış politikası, Türk ve İslam ülkeleri ile olan ilişkiler burada yaşanan hadiseler hakkında yine çok önemli açıklamalar ve fikirler ortaya koyduğu konuşmasında dikkatleri üzerine çekiyordu..

Toplantı salonunu şöyle bir göz gezdirirken oturduğum sıradan 4-5 sıra geride oturan 65-70 yaşları arasında iki beyefendinin yüzündeki ifade dikkatimi çekince  bri ara yanına giderek tanışmak istedim. Kendimi tanıttıktan sonra adının Hüseyin olduğunu öğrendiğim beyfendiye neden duygulandığını sordum. Hüseyin bey, YMM hareketini gençlik yıllarında duyduğunu ancak bu güne kadar toplantılarına katılmadığını ve Edibali’yi yakından dinlemediğini bir arkadaşının daveti üzerine geldiğini söyledikten sonra;

Ülkede yaşanan olaylardan bilhassa 15 Temmuz’dan sonra Türkiye’nin geleceği için endişe içerisindeydim. Ancak bugün bu toplantıya katılıp bu topluluğu görüp ve Aykut Edibali’yi dinledikten sonra fikrim değişti, içim rahatladı.Türkiye’de böyle bir topluluk varken Türkiye Cumhuriyetinin sırtını kimse yere getiremez. Bu hareket Türkiye’nin sigortası, YMM hareketi iyi ki var beni davet eden arkadaşıma teşekkür edeceğim bu harekete katılmak için ne yapacağımı ve kalan ömrümde bu harekete nasıl hizmet edeceğimi soracağım. Çünkü gördüm ki bu dava bir siyaset ve koltuk davası değilmiş, hak davasıymış.” Bu sözleri duyunca benimde gözlerim doldu.

15 Temmuz vak’asının tazeliğini koruduğu, terörle mücadele sığınmacılar sorunu, Kıbrıs ve AB meselesi nedeniyle içeride ve dışarıda sıkıntılı günler yaşadığımız şu günlerde, yaşanan üzüntüler bozulan moral ile gelecek için duyulan kaygılar karşısında,

Çanakkale’de, Sakarya’da Anafartalar’da, Batı’da, Doğuda, Akdeniz’de ve daha bir çok cephede Kurtuluş savaşının destan yazan Milli Mücadelecileri, kahraman mücahitleri, Bedrin aslanları gibi. Yeniden Milli Mücadele neferleri dimdik ayakta olduğunu görmek İstiklal şairi  M.Akif’in yine böyle bir sıcak Temmuz ayı içerisinde, Temmuz 1921 Yunan Ankara Polatlı’ya doğru yaklaşması üzerine. Ankara halkının tasını tarağını toplayıp göç etmeye hazırlandığı sırada. Büyük İslam alimi Hasan Basri Cantay ile birlikte kafilenin önünü kestiğinde yaptığı konuşmayı hatırlattı.

 M.Akif Ankara’yı terk etmek üzere harekete geçen kafilenin karşısına geçerek, elindeki Kur’anı kaldırıp halka; Bu Kur’an’a inanıyor musunuz? Toplanan Halk ‘evet’ inanıyoruz. Gerçekten bu Kur’an’a inanıyor musunuz?” Halk ‘evet’ inanıyoruz deyince Akif: “ Ben de o zaman diyorum ki siz gerçekten Kur’an’a inanıyorsanız hem Vallahi, hem Billahi, hem Tallahi Ankara düşmeyecektir. Ankara düşmeyecektir.” der ve insanlar göç katarları ile bir bir geriye evlerine dönerler.

Kurtuluş savaşında başlayan Milli Mücadele ruhu bugün hala o günkü inanç, iman ve kararlılıkla bugün de Yeniden Milli Mücadele hareketi ve onun liderinin önderliğinde. Bu ülkenin bu milletin umudu, sigortası olarak Türkiye’yi il il, ilçe ilçe, gezerek mücadelecileri ve vatansever necip Türk milletini harekete ve ülkesine sahip çıkmaya davetini Adana’da yineleyen YMM’ler Adana’da da büyük ilgi gördü.

Bir kez daha ifade etmek isterim ki, iyi ki bu toplantıya davet edilmişim, iyi ki bu aslan yürekli insanları orada gördüm. Dün birinci yıl dönümünün anıldığı 15 Temmuz vak’ası’nın üzüntüsünü bir nebze olsun üzerimizden atmaya vesile oldu.

 

İbrahim Halil SİPAHİ

16.07.2017/adanapost.com

twitter.com/ihsipahi

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum