Bir Öküz İçin Ne Kadar İnek Feda Ettim..

Bir zamanlar çok gezen, çok gören ve çok dinleyen biri vardı.

Bir dostu bir gün, ‘bunca yıl gezdin gördün, söyler misin vardığın sonuç nedir?

Adam: ‘Bir ömürdür gezip tozmadayım, gitmediğim yer kalmadı. Dünyada bir buçuk kişiden başka kimseyi görmedim’

Dostu: ‘Bir buçuk mu?’ diye sordu.

Adam: ‘Evet’ dedi, ‘bir olanı kendisini aşağı görür, başkaları hakkında konuşmazdı. Yarımı ise başkalarının iyiliğinden söz ederdi.

Değerli dostlar şimdi kendi kendimize soralım; kendimizi başkalarından üstün görüp hep yaptığımız iyiliklerden mi bahsediyoruz yoksa başkalarının iyiliklerinden mi söz ediyoruz?

Ömer Seyfettin’in ünlü “Diyet” öyküsünü bilmeyen yoktur. Hani “Kolunun diyetini ben ödedim” diye sabah akşam kendisini aşağılayıp köle gibi kullanan kasap yüzünden, sonunda Koca Ali alır satırı eline, keser kolunu ve fırlatır önüne: - Al diyetini!

Gerçekten de kimileri, yaptığı iyiliği başa kakmadan duramaz. Oysa yapılan bir iyiliği başa kakmak, o iyiliği hiç yapmamış olmaktan bile kötüdür çoğu zaman.

Osmanlılar döneminde bakkalların tuttuğu Zimem Defterleri varmış mesela. Bir nevi veresiye defteri.

Özellikle Ramazan geldiğinde birtakım zenginler tebdil-i kıyafet yapıp bakkalları dolaşır, “Zimem Defteri’ni çıkar bakalım” derlermiş. Sonra defterin bazı sayfalarını rastgele açarak, “Buradaki borçları sil” derlermiş. Ardından da parayı öder giderlermiş. Borcu ödenen, borcunu ödeyenin kim olduğunu; borcu sildiren, borçtan kimi kurtardığını bilmezmiş.

Kuşkusuz anne babanın çocuklarıyla ilişkisi, başa kakma kapsamında değerlendirilmez. Onların çocuklarıyla ilgili yakınma hakları her zaman bakidir. Hele de kimi çocuklara sahip olan babalar, yaptığı iyilikleri hatırlatmasın da ne yapsın!

Çiftçi adam, sırf oğlum okusun diye, güzelim ineklerini birer birer satıyormuş.

Gel gör ki, çocuğun okumasında hayat yok; kafa kalın mı kalın!

Bir gün adamcağız köy odasında etrafındakilere şöyle dert yanmış: Bir öküz için ne kadar inek feda ettiğimi bir bilseniz!

 Bir elin verdiğini diğer el görmeyecek sözüne katılıyorum, iyilik yapanla yapılanın arasında kalmalı yoksa bir anlamı kalmaz!

Kalın sağlıcakla…..

Sait ÖZDEMİR

www.saitozdemir.net

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.