İbrahim Halil Sipahi

İbrahim Halil Sipahi

Biri bunun şaka olduğunu söylesin!

FETÖ terör örgütü elebaşı Fethullah Gülen’in de aralarında bulunduğu 130 kişinin vatandaşlıktan çıkarılmasına ilişkin İç işleri bakanlığı ilanı resmi gazetede yayımlandı.

Bu ilan’a göre Gülen üç ay içerisinde Türkiye’ye dönmediği takdirde Türk vatandaşlığından çıkarılacak.

 

ABD Pensilvanya’da yaşayan 15 Temmuz vak’asının sorumlusu FETÖ terör örgütü elebaşı Gülen’i iktidar ABD yönetiminden iade edilmesi Türkiye’ye iade edilmesini istiyor. ABD yönetimi Gülen hakkında sunulan delillerin yeterli olmadığını ileri sürerek iade talebine bir türlü cevaplamıyor.

 

ABD yönetimi Gülen’i Türkiye’ye vermez.

Türkiye 4 Kasım 1998’de Kophenang’da AB katılım bildirgesi ve İnsan Hakları Evrensel beyannamesini imzalayıp idam’ın kaldırılacağını taahhüt ettikten sonra PKK terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan’ı Türkiye’ye veren yerine Gülen’i alan ABD idam cezasının yeniden gündeme geldiği Türkiye’ye 50 yıldır emek verip yetiştirdiği kullandığı Gülen’i neden versin?

 

Zaten15 Temmuz vak’ası sorumluları için idam kampanyası başlatılması, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “meclisten geçsin önüme gelirse imzalarım” diyerek idam cezasının yeniden getirilmesine yeşil ışık yakması Gülen için ABD’ye sunulan belgeleri ABD yönetimi yeterli bulsa dahi Türkiye’de idamın dillendirilmesi nedeniyle Gülen’in Türkiye’ye iade edilmesini ve imkânsız kılıyor.

 

Gerçi referandum öncesi meydanlarda kalabalığa idam isteriz sloganı attıran, sonra kürsüde önüme gelsin imzalarım diyen AKP’li cumhurbaşkanı Erdoğan 16 Nisan’dan sonra idam sözcüğünü ağzına almaz oldu.

 

Oysa 16 Nisan’da alacağını aldı, 21 Mayıs’ta AKP genel başkanı oldu, 2019 gelmeden resmen olmasa da fiilen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni hayata geçirerek partisini hükümeti, meclis çoğunluğuna hâkim mecliste stepnesi MHP’de idam yanlısı AKP-MHP koalisyonu ile idam meclisten geçebilecek durumda.

 

Şimdi de Gülen’in vatandaşlıktan çıkarılması için resmi gazetede ilan çıkarıyorlar.

Bu resmen Gülen’in Türkiye’ye iade edilmesinin ve Türkiye’de yargılanmasının önünü kesmek demektir.

 

AKP iktidarı bu hezeyandan geri dönmelidir.

AKP iktidarı ya ne yaptığının farkında değildir. Ya tam tersine Gülen’in Türkiye’ye gelmesi ile aradaki ilişkilerin deşifre olacağı endişesi bu kararı aldırmıştır. CHP lideri Kılıçtaroğlu’nun “kontrollü darbe” iddiasını da aklımızın bir tarafında değerlendirmek gerekir.

 

AKP iktidarı 15 Temmuz vak’asını şaibeli duruma düşürmemek, Gülen’in iadesi konusunda kararlılık ve ciddiyetini ortaya koymak adına hemen bugün resmi gazetenin mükerrer sayısında listeden Gülen’in adının çıkarıldığını ilan etmelidirler.

 

 

İbrahim Halil SİPAHİ

06.06.2017/adanapost.com

twitter.com/ihalilsipahi

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.