Mustafa Yürekli

Mustafa Yürekli

"Bizans Yıkılmalı!" ve Batıcılar gitmeli..

Şair, Yazar, Belgeselci Eyüp Sultan Sosyal Bilimler Derneği Genel Başkanı, Mustafa Yürekli, Sosyal Medyadan Yaptığı Açıklamada,

Batıcıların gitmesi en azından az çok hukukun geri gelmesi anlamını taşıyabilir. Batıcılar, Selçuklu ve Osmanlının adalet dağıttığı milli hukuku, Cumhuriyeti de kuran, 1937'de laiklik ilan edilene kadar geçerli olan İslam hukukunu ayaklar altına alanlardır. Batıcılık, bu ülkede genel olarak hukukun ayaklar altına alınmasının sembolüdür; her 10 yılda bir darbe yaptılar, üç kez anayasa yırtıp attılar, yerli hukuku ezen Avrupa'dan ithal kanunları da sürekli çiğnediler. Batıcılar orada olduğu sürece kimsenin dini, aklı, canı, malı ve namusu güvence altında değildir. Yaşamın ve siyasi mücadelenin bu asgari koşullarını tekrar kazanabilmek için temel hedef Batıcıların bir an önce gitmesi olmalıdır. “Batıcılar gitmeli” hedefi ve vuruş yönü, İslamcı olmayan ama aynı zamanda devletin uzun vadeli çıkarları açısından bir hukuku olması gerektiğini düşünen geniş kesimlerden Batıcıları tecrit etmek için de şarttır.
Batıcıların gitmesini hedef alan bir mücadele çizgisi, Batıcıların gitmesi ve can, mal ve ırz emniyetinin gelmesi için olmazsa olmaz koşuldur.

Batıcıları götürme, Hukuk’u getirme mevziinde kurulacak bir savunma hattı ile Batı ve Batıcı ittifakının saldırısı durdurulabilir. Daha sonra bu birikmiş potansiyel ile çok daha ilerilere gidilebilir. Bu nedenle “Bizans Yıkılmalı”. Batıcılar gitmeli.

Evet, Batıcılar gitmeli. Batıcılar gitmeden, sadece Türkiye’de değil, bütün bir İslam ülkesinde kimseye gün yüzü görmek yok. Bunun için 2019 beklenmeden derhal yola koyulmalı, Batıcılara güçlerini toparlayacak; yeni saldırılar örgütleyecek zaman ve imkân tanınmamalı. Batıcıların gitmesinin tek yolu seçimler değildir. Evet politika gerçek güçlerin konumlanışları ve ilişkileri üzerinden yürür. Seçimler bu gerçek güç ilişkilerini yansıtan araçlardan sadece biridir. Seçimlere odaklı olmayan, gerçek toplumsal güçler arasındaki ilişkileri değiştirmeye yönelik bir strateji izlenerek pek ala Batıcılar tecrit edilebilir; Batıcı kadroların istifaları veya mahkemeye çıkarılmaları veya mahkemeye çıkmamak için kaçmalarına yol açılabilir. Bu nedenle, İslam Birliği cephesinin, Batıcıların 2019’a kadar bulunduğu yerde kalmasını veri olarak kabulü, hatta 2019 seçimlerine yönelik strateji oluşturma yaklaşımlarını kategorik olarak reddetmesi gerekiyor. Batıcıların gitmesinin ilk koşulu budur. Her kim ki, 2019’a odaklı bir politika önermektedir, o Batı - Batıcı ittifakının sorunsuzca sürmesini istiyor demektir. Doğmamış çocuğa don biçiyor demektir. Batıcıların gitmesi demek elbette İslam medeniyetinin inşası demek olmayacaktır.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.